Výživná desiata pre malých bezlepkáčov
Máte doma dieťa s celiakiou, prípadne ešte aj s inou pridruženou intoleranciou? Riešite aj vy každodennú výzvu, čo pripraviť na desiatu či olovrant pre dieťa do školy alebo do škôlky? Nechcete mu odoprieť sladké, ale zároveň dodržať správnu výživu? Ste na správnej adrese. My vám v tomto článku prinášame zopár účinných postupov a trikov, ako deti “prekabátiť “, aby zjedli to, čo je pre ne zdravé, ale zároveň im neodoprieť potešenie zamaškrtiť si.
Výživná desiata pre malých bezlepkáčov
Každá matka si aspoň raz prejde obdobím, kedy jej dieťa odmieta jesť či už zeleninu, ovocie, strukoviny alebo iné zdraviu prospešné potraviny. Malé deti vidia starších súrodencov ako si pochutnávajú na rôznych sladkostiach a dožadujú sa (neraz aj záchvatom hnevu) toho istého. Školský systém stravovania často zlyháva pri požiadavkách zo strany rodičov na dietetické opatrenia pre svoje dieťa, a v dnešnom uponáhľanom svete je naozaj veľmi náročné skĺbiť starostlivosť o dieťa so špeciálnymi potrebami s prácou, domácnosťou a oddychom. Poďme sa teda spolu pozrieť na to, ako si poradiť pri príprave pokrmov pre malých bezlepkáčov a zároveň dostať do nich čo najviac nutrične hodnotných potravín.
PLÁNOVANIE A NÁKUP SUROVÍN
Ráno je takmer každý v strese a času na prípravu kvalitnej desiaty alebo olovrantu pre deti je málo. Nám sa osvedčilo naplánovať si všetko na týždeň dopredu. Skúste to aj vy. Vždy, keď robíte pravidelný týždenný nákup, premyslite si dopredu, čo budete pripravovať deťom na desiatu či olovrant po celý týždeň. Ideálne je napísať si to na papier. Tomu prispôsobte potom aj nákupný zoznam. Takto sa vyhnete rannému stresu z nepripravenosti a ešte aj ušetríte trochu peňazí. Prieskumy totiž potvrdzujú, že ľudia, ktorí nakupujú potraviny s vopred zostaveným zoznamom, nakúpia naozaj len to, čo potrebujú a to, čo im v domácnosti chýba. Nemíňajú tak peniaze navyše. Majte preto prehľad o svojich zásobách a vyhnete sa tak nakupovaniu zbytočností.
PRÍPRAVA
Desiata a jej príprava vám nemusí zabrať veľa času. Základom každého úspechu je dobrá príprava. Preto sa skúste zahrať aj vy na šéfkuchára a pripravte si vopred všetko, čo sa dá. Čas, ktorý strávite prípravou, sa vám vráti v podobe dlhšieho spánku a rannej pohody. V čom vlastne taká príprava spočíva? Ak vaše dieťa preferuje na desiatu nátierku, pripravte si ju večer vopred. Koláč alebo chlebík môžete upiecť cez víkend a zamraziť. Takto len vytiahnete, rozmrazíte a hotovo. Navyše bude čerstvejší a chutnejší ako keby ste ho nechali len tak v igelitovom vrecku na kuchynskej linke. Desiatové boxíky a fľaše majte umyté a osušené spolu s umytým ovocím, ktoré chcete dieťaťu na desiatu pribaliť. Ráno potom len vložíte do krabičiek, čo vám nezaberie ani 5 minút.
TIPY, AKO ZARADIŤ ZDRAVÉ POTRAVINY DO JEDÁLNIČKA DETÍ
Poznáte to: plný tanier zdravej zeleninky alebo ovocia, strukovinová polievka či čerstvá rybka a dieťa len ohrnie nos a povie, že také neľúbi alebo nechce. Ako si poradiť? Deti sa veľmi rady zapájajú do príprav jedla už od útleho detstva. Nechajte ich pomáhať pri pečení koláčov cez víkend alebo pri príprave nátierok večer. Keď si sami vyberú, akú nátierku chcú a zúčastnia sa procesu prípravy, budú mať pocit, že si vybrali sami a určite im bude aj viac chutiť. Nechajte ich pri pečení spraviť aj trošku neporiadok. Síce budete musieť poupratovať, odmena však pre vás príde v podobe prázdnej desiatovej krabičky. Desiata musí deťom aj chutiť.
A teraz k tomu, ako ich “prekabátiť”, aby jedli zdravšie. Prinášame vám zoznam konkrétnych potravín, ktoré môžete zapracovať do pokrmov bez toho, aby deti pocítili rozdiel. Deti si pochutnajú a zároveň budú mať prísun vitamínov, minerálov a zdravých tukov.
CUKETA
Táto síce chuťovo nenápadná zeleninka zahŕňa v sebe toho viac, ako by ste možno očakávali. Na 100 g obsahuje až 93% vody, čo je výborné pri pečení bezlepkových koláčov. Bezlepkovému cestu dodá totiž vláčnosť, pričom chuť zostane nezmenená. Navyše tým zabezpečíte prísun vitamínov A, niektorých zo skupiny B, C, E a K. Z minerálnych látok sú v nej zastúpené draslík, fosfor, horčík, vápnik, zinok a mnoho ďalších. Ak ju do koláča nastrúhate na jemno, deti nespozorujú žiadnu zmenu, práve naopak, budú sa čudovať, prečo je ten koláč zrazu taký mäkučký.
https://varecha.pravda.sk/recepty/vyzivny-bananovo-cuketovy-chlebik-bez-lepku/82559-recept.html
https://novalim.net/jednoduchy-bezlepkovy-cukinovy-kolac-orechami/
https://novalim.net/cuketove-placky-leto/
HOKKAIDO
Ďalšia výživná zeleninka pre vaše dieťa, ktorá takmer vôbec neovplyvní chuť koláča. Navyše pri jej obsahu C vitamínu, mnohých antioxidantov a minerálnych látok je to hotový poklad pre zdravie vášho dieťaťa. Podobne ako cuketa, cestu dodá na vláčnosti a vlhkosti, ktorá je tak dôležitá pri príprave bezlepkových koláčov. Stačí ju nakrájať, povariť do mäkka a rozmixovať na pyré. To môžete v chladničke skladovať aj pár dní a použiť do viacerých pokrmov ako napríklad koláče, palacinky, placky a podobne.
https://novalim.net/tekvicove-lievance-bez-lepku/
https://novalim.net/tekvicove-donuty-bez-lepku/
https://novalim.net/tekvicovy-kolac-plech/
SLADKÉ ZEMIAKY – BATÁTY
Aj vás už omrzeli obyčajné zemiaky? Vymeňte ich za batáty. Tak isto sa z nich dajú urobiť hranolčeky a keď ich posypete trochou čerstvého tymiánu a soľou, deti si ich rýchlo obľúbia. Ak sa rozhodnete pre pečenie, určite ich skúste, podobne ako hokkaido, pridať v podobe pyré do koláča alebo chlebíka. Sú bohaté na mikroživiny a keďže obsahujú aj fruktózu, glukózu a sacharózu, budú pre vaše deti aj zdrojom energie.
https://novalim.net/batatovy-chlebik-bez-lepku/
MRKVA
Mrkva je v našich končinách síce úplne bežná a dostupná zelenina, jej benefity sú však často nedocenené. Vysoký obsah betakaroténu sa v tele mení na vitamín A – retinol. Je bohatá ale aj na iné vitamíny: C, D (kalciferol), vitamín E (tokoferol), B5 a B9. Obsah horčíku, vápnika a železa stojí tiež za povšimnutie. V neposlednom rade je plná vlákniny a antioxidantov. Na druhej strane obsahuje minimum tukov a cukrov. Asi najznámejšie využitie v gastronómii je jej použitie pri pečení mrkvovej torty. Upečte pre svoje deti koláčik s pridaním tejto zdravej zeleniny a zabezpečíte im dostatočný príjem vitamínu A (100 g mrkvy totiž obsahuje až trojnásobok dennej odporúčanej dávky tohto vitamínu). Veľmi obľúbená je v nátierkach – stačí ju nastrúhanú pridať do krémového syra s troškou cibuľky a soli a zdravá nátierka je na svete ani nie za 5 minút. A zdravá desiata tiež :-).
https://novalim.net/mrkvova-natierka-na-bezlepkovom-chlebiku/
https://novalim.net/mrkvova-babovka-bez-lepku/
https://novalim.net/zdravy-mrkvovy-kolac-bez-lepku/
AVOKÁDO
Toto ovocie, často nesprávne zamieňané za zeleninu, by rozhodne nemalo chýbať v jedálničku žiadneho dieťaťa. Je významným zdrojom tzv. nenasýtených mastných tukov, ktoré sú tak prospešné pre zdravie. Je tiež mimoriadne bohaté na proteíny a obsahuje všetky esenciálne aminokyseliny. Z celej ovocnej ríše má najvyšší obsah železa a nájdete v ňom aj pomerne veľké množstvo vitamínu B6 a vlákniny. Samostatne deťom chutiť nemusí, ale ak ho rozmačkané zmiešate s banánom, trochou kakaa a medom, a pripravíte im z toho našľahanú penu, budú si ešte dlho oblizovať prsty. Taktiež môžete avokádo využiť na prípravu nátierok, koláčov alebo smoothie.
https://novalim.net/fit-sendvice-bez-lepku-avokadom/
ORECHY
Či už zahrniete do stravy detí naše domáce vlašské orechy a lieskovce alebo zvolíte tie cudzokrajné ako makadamské, para orechy, brazílske, píniové či mandle, nič tým nepokazíte. Práve naopak. Všetky obsahujú zdravé tuky v podobe esenciálnych mastných kyselín, vysoké množstvo vápnika (to sa hodí deťom, ktoré nemôžu mliečne výrobky) a nájdeme v nich zastúpený selén a zinok, ktoré sú dôležité pre fungovanie imunity. Orechy sa pýšia aj vysokým obsahom vitamínov E, A a D. Ich využitie v gastronómii je obrovské. Vlašské a lieskové sú úžasné v koláčoch – či už pomleté, na jemno nasekané alebo vo väčších kúskoch. Dajú sa pridať do základu cheesecakov do maslovo-sušienkovej hmoty. Píniové sú chutné nasucho opražené do šalátov. Fantázii sa medze nekladú. Keď ich zmiešate so sušeným ovocím, máte ideálny snek pre dieťa do školy. Výborne chutia aj ako orechové maslá, ktoré si buď kúpite hotové v obchode alebo si ich môžete pripraviť jednoducho aj doma.
https://novalim.net/domace-mandlove-maslo-bezlepkovom-sendvici/
https://novalim.net/orechovo-mandlove-brownies-bez-lepku/
https://novalim.net/bezlepkove-orieskove-rozky/
https://novalim.net/krupicovo-mandlova-babovka-bez-lepku/
https://novalim.net/arasidove-susienky-bez-lepku-cokoladovou-plnkou/
MAK A TVAROH
Obidvom sa pripisuje vysoký obsah vápnika, prvenstvo získava jednoznačne mak. Je to kráľ medzi potravinami obsahujúcimi vápnik. Okolo 20% z hmotnosti semien maku tvoria dôležité bielkoviny. Z veľkej časti sú tiež tvorené tukmi, a to najmä polynenasýtenými a mononenasýtenými. Využitie týchto dvoch výživovo hodnotných a u nás bežne dostupných potravín v pečení je obrovské. Najlepšie je azda, keď sa skombinujú navzájom. Deti ich vo väčšine prípadov milujú, a tak už len zapojiť fantáziu a vykúzliť niečo nové.
https://novalim.net/makova-babovka-bez-lepku/
https://novalim.net/tvarohova-babovka-bez-lepku/
https://novalim.net/bezlepkovy-makovy-kolac-hruskami/
https://novalim.net/fit-kolac-tvarohom-bez-lepku/
https://novalim.net/makovnik-2/
POHÁNKA
Táto čoraz populárnejšia pseudoobilnina prinesie do jedálnička vášho dieťaťa hneď niekoľko výhod. V prvom rade je prirodzene bezlepková, a tak si môžete byť istí, že nemôže dôjsť ku kontaminácii lepkom. Má najvyšší obsah rutínu zo všetkých rastlín, je bohatá na vlákninu a bielkoviny. Významné zastúpenie má aj vápnik, draslík, železo a horčík. Jej príjemná oriešková chuť vaše pečenie osvieži a ak by aj samostatne deťom nechutila, použite nasledovný trik: do každého koláča, ktorý pečiete s múkami Novalim, môžete ⅕ celkovej gramáže múky v recepte nahradiť práve našou jemne mletou pohánkovou múkou. Koláču pridáte na výživovej hodnote, a toto menšie množstvo vám chuť veľmi neovplyvní.
https://novalim.net/obrateny-pohankovy-kolac-bez-lepku/
https://novalim.net/pohankovy-bezlepkovy-osuch/
https://novalim.net/rychly-pohankovy-chlieb-bez-lepku/
https://novalim.net/bananovy-chlebik-pohankovej-muky-bez-lepku/
https://novalim.net/bezlepkova-babovka-pohankovej-muky/
KAKAO
Deti čokoládu proste milujú. Ale nie každá je vyrobená z kvalitného kakaa a často sa v nej nachádzajú aj umelé prísady, nezdravé cukry a tuky. Kvalitné kakao je ale naopak skutočne malý prírodný zázrak a blahodarne pôsobí na zdravie človeka. Jeho celkové zloženie významne prispieva k zdravému nervovému systému a to vďaka obsahu serotonínu. Tiež prispieva k zdravým cievam a k správnej regulácii cholesterolu v krvi, nehovoriac o chuťovom pôžitku, ktorý jednoznačne kakao v akejkoľvek podobe deťom prináša. Veď už len namáčanie sušienok do horúceho kakaového nápoja im vie vyčariť úsmev na tváričke. Ak chcete svoje dieťa na konci týždňa odmeniť, možno ho poteší práve kakaová desiata.
https://novalim.net/bezlepkovy-zavin-kysnuteho-cesta-kakaovnik/
https://novalim.net/domaca-kakaova-natierka-bezlepkovy-chlebik/
https://novalim.net/hrncekovy-kolac-bez-lepku/
https://novalim.net/bezlepkove-kakaove-kolaciky
BYLINKY A KORENINY
Na zdravotné benefity byliniek a korenín sa veľmi často zabúda. Pritom obsahujú obrovské množstvo zdraviu prospešných látok. Ochránia telo pred škodlivými látkami, obsahujú vitamíny, sú plné antioxidantov a koláčom – slaným aj sladkým – dodajú neopísateľnú chuť a vôňu. Reč je napríklad o zázvore, škorici, kardamóme, badiáne, muškátovom oriešku, klinčekoch, aníze, ale aj o bylinkách ako bazalka, mäta, tymián a podobne. Zahrnutím týchto vzácnych potravín do stravy vášho malého bezlepkáča môžete vo vysokej miere podporiť imunitu a zdravie vašich detí.
https://novalim.net/bezlepkovy-hruskovy-kolac-so-zazvorom/
https://novalim.net/slane-florentinske-muffiny-bez-lepku/