obrátený pohánkový koláč

Obrátený pohánkový koláč bez lepku

Leto sa nám chýli ku koncu, tak si napečme chutný  obrátený pohánkový koláč bez lepku, ktorý nám poteší dušu aj bruško :-). Vhodný aj pre vegánov, šťavnatý a bohatý na ovocie. Pohánkový koláč sme napiekli z našich jednodruhoviek. Recept je pomerne jednoduchý a určite ho zvládne aj začiatočník.

Obrátený pohánkový koláč bez lepku

Potrebujeme:

1 hrnček drobného ovocia (ríbezle, maliny, čučoriedky) + na ozdobu

¾ hrnčeka masla (môže byť aj vegánske)

½ hrnčeka trstinového cukru

2 vajcia

¾ hrnčeka Novalim pohánkovej múky

¼ hrnčeka Novalim ryžovej múky

1 balíček kypriaceho prášku bez lepku

Citrónová kôra

Lístky mäty na ozdobu

Práškový cukor na posypanie

 

Postup:

Ovocie umyjeme a necháme dobre odkvapkať alebo osušíme papierovým obrúskom. Tortovú formu vystelieme papierom na pečenie, ovocie vysypeme na dno formy a rovnomerne rozložíme. 

V mise si vyšľaháme vajíčka s cukrom a s mierne roztopeným (nie prevretým ani horúcim) maslom na jemnú nadýchanú penu. Prisypeme preosiate bezlepkové múky, kypriaci prášok a trochu nastrúhanej citrónovej kôry. Všetko spolu dobre premiešame gumenou varechou. 

Hotové cesto vylejeme do formy na pripravené ovocie a uhladíme stierkou. Dáme piecť do rúry vyhriatej na 175 °C na približne 35-40 minút. Urobíme test špajlou. Ak vyjde z koláča suchá, je hotový. Upečenú tortu necháme vychladnúť a potom otočíme hore dnom. Opatrne odstránime formu a papier na pečenie. Ozdobíme ovocím a lístkami mäty. Pred podávaním ešte poprášime práškovým cukrom. 

obrátený pohánkový koláč

obrátený pohánkový koláč

Pohánková múka a recepty z nej

Nielen obrátený pohánkový koláč napečiete z našej pohánkovej múky. My máme pre vás viacero sladkých aj slaných receptov, na pečenie i varenie, ktoré sa oplatí vyskúšať. Naša pohánková múka je jemne mletá a hodí sa aj na zahusťovanie, my ju radi pridávame do kysnutého pečiva, pretože robí cesto vláčnejším.

 

Bezlepkový pohánkový osúch

Rýchly pohánkový chlieb bez kysnutia

Slané palacinky z pohánkovej múky

Pohánková kaša bez lepku

Pohánková bábovka