maková bábovka bez lepku

Maková bábovka bez lepku

Bábovka je najväčšia klasika. Maková bábovka bude vaša nová láska. Verte nám. Výborná obmena obľúbeného koláča, ktorý sa pečie takmer v každej rodine. Niet nič lepšieho na víkendové raňajky. Vyskúšajte tento netradičný, zato však neskutočne dobrý recept.

Maková bábovka bez lepku

Potrebujeme:

Na cesto:

300 g Promix PK alebo PK špeciál

200 g zmäknutého masla + na vymazanie formy

200 g krupicového cukru

1 balíček vanilínového cukru

3 vajcia

Trochu nastrúhanej citrónovej kôry

50 ml rastlinného oleja

1 balíček vanilkového pudingového prášku bez lepku

1 balíček kypriaceho prášku bez lepku

2 g soli

200 g mlieka (môže byť aj rastlinné)

1 PL rumu

Novalim Strúhanka bezgluténová na vysypanie formy

 

Na makové cesto:

150 g mletého maku

200 g mlieka (môže byť aj rastlinné)

40 g krupicového cukru

1 balíček vanilínového cukru

1 ČL mletej škorice

1 PL rumu

Trochu nastrúhanej citrónovej kôry

Práškový cukor na posypanie

maková bábovka bez lepku

maková bábovka bez lepku

Postup:

Všetky suroviny by mali byť izbovej teploty. Ako prvé si pripravíme makové cesto. Do stredne veľkého hrnca dáme mak, mlieko, vanilkový a krupicový cukor, škoricu a rum. Privedieme k varu a za stáleho miešania minútku povaríme. Odstavíme a vmiešame do zmesi citrónovú kôru. Necháme úplne vychladnúť.

Pripravíme si druhé cesto. Vo veľkej mise vyšľaháme maslo s oboma cukrami a citrónovou kôrou do nadýchanej peny. Potom po jednom zašľaháme vajcia a nakoniec aj olej. V inej miske premiešame spolu bezlepkovú múku Promix PK špeciál, kypriaci prášok, pudingový prášok a soľ. V inej nádobe zmiešame spolu mlieko a rum. Do vyšľahanej vaječnej zmesi striedavo zapracúvame gumenou varechou mliečnu a suchú zmes. Nakoniec pridáme makové cesto a obe cestá zmiešame dohromady. 

Rúru predhrejeme na 180 °C. Bábovkovú formu vymažeme trochou masla a vysypeme strúhankou. Cesto vylejeme do formy a uhladíme povrch. Bábovku pečieme približne hodinu. Na konci urobíme test špajlou. Ak vyjde suchá, bábovka je upečená. Necháme vychladnúť a na záver posypeme práškovým cukrom.

 

maková bábovka bez lepku

maková bábovka bez lepku

Nápady pre milovníkov maku

Práve ste dočítali náš recept na makovú bábovku bez lepku a ak je mak niečo, čo máte radi, potom ešte neodchádzajte. Z nášho receptového archívu sme pre vás vybrali najlepšie makové recepty bez lepku. Ktorý by ste vyskúšali ako prvý?

Bezlepkový makový koláč s hruškami

Makový jablkový koláč bez lepku

Bezlepkový citrónovo-makový koláč

Bezlepkový makový závin