Makovo-citrónový bezlepkový koláč

Bezlepkový citrónovo-makový koláč

Mak a citrón sa majú radi. A my ich máme tiež radi. Najmä, ak sú dobe nakombinovaní v nejakom fajnovom koláčiku. Tak presne taký dnes pre vás máme. Veľmi jednoduchý, na báze šľahaného cesta. Vyskúšajte ho ešte dnes, neoľutujete!

Potrebujeme:

1 balenie Novalim zmesi na bábovku

200 g masla

asi 3 PL práškového cukru

1 balenie vanilkového cukru

kôra a šťava z 1 citróna

2 PL maku (nemletého)

4 vajcia

150 g práškového cukru a 2 PL citrónovej šťavy na polevu

Makovo-citrónový bezlepkový koláč

Makovo-citrónový bezlepkový koláč

Postup:

  • Práškový cukor vymiešame s maslom do krémovej konzistencie, potom primiešavame po jednom žĺtky do nadýchanej bledej peny, pridáme vanilkový cukor, rozmiešame.
  • Bábovkovú zmes preosejeme na vymiešané žĺtky, premiešame, pridáme kôru a šťavu z citróna a mak.
  • Bielky vyšľaháme do tuhej peny a pomocou gumenej varechy ich vmiešame do makovej zmesi.
  • Vylejeme do formy na chlebík (môžeme aj do okrúhlej tortovej), ktorú sme vopred jemne vytreli tukom a posypali bezlepkovou múkou alebo krupicou.
  • Pečieme na 180 stupňoch asi 45 minút (povrch koláča sa sfarbí do zlatohneda a pomocou špajle otestujeme, či je koláč prepečený aj vo vnútri. Koláč v chlebíkovej forme sa bude piecť dlhšie, ako koláč na plechu či v tortovej forme.)
  • Ešte teplý koláč polejeme cukrovou polevou, ktorú si pripravíme zmiešaním 2 PL citrónovej šťavy a asi 150 g práškového cukru.

Ak vás zaujal náš dnešný recept z bezlepkovej zmesi na bábovku, vyskúšajte aj ďalšiu obmenu. Čo takto Sacherova torta?  Kliknite na odkaz a pozrite si recept.