slávnostná torta bez lepku

Slávnostná torta bez lepku s makrónkami

Pre malých aj veľkých oslávencov čaká dnes takéto prekvapenie – slávnostná torta bez lepku s makrónkami. Recept, ktorý vyžaduje trochu trpezlivosti a času, ale verte nám, že ten, pre koho je torta určená, bude nadšený. Poďte si s nami napiecť tortu lepšiu než z bezlepkovej cukrárne.

Slávnostná torta bez lepku s makrónkami

Potrebujeme:

Na korpus:

 

Na krémy:

 • 5 kyslých smotán
 • 2 PL kryštálového cukru
 • 1 ½ balíčka vanilínového cukru
 • 1-2 PL kakaového prášku

Na dokončenie:

 • 1 balenie farebného marcipánu
 • trochu škrobovej múčky na podsypanie
 • 1 smotana na šľahanie
 • 1 ČL práškového cukru
 • 1 balenie práškového stužovača šľahačky
 • potravinárske práškové farbivo 
 • makrónky alebo kvetinky na ozdobu 

 

Postup:

Bielky oddelíme od žĺtkov. Vo veľkej mise spolu vyšľaháme žĺtky, oba cukry a maslo do nadýchanej peny. Pridáme preosiatu bezgluténovú múku s kypriacim práškom a gumenou varechou zapracujeme do zmesi tak, aby nikde neostali hrudky. Snažíme sa miešať veľkými pohybmi až na dno misy, aby sme do cesta nahnali čo najviac vzduchu. Napokon jemne vmiešame aj sneh vyšľahaný z bielkov. 

Do tortovej formy s priemerom asi 22 cm (ideálne otváracej alebo do obruče na plechu) vystlanej papierom na pečenie nalejeme polovicu cesta. Do druhej polovice prisypeme preosiaty kakaový prášok a dobre zapracujeme. Kakaovú hmotu teraz nalejeme krížom-krážom do cesta vo forme, aby vznikol mramorový vzor. Povrch uhladíme stierkou a vložíme do rúry vopred vyhriatej na 180 °C. Pečenie závisí od typu rúry, ale určite to bude trvať aspoň 40 minút (môže aj viac, lebo  cesto je dosť objemné). Korpus je hotový, ak zapichnutá špajla v strede korpusu vyjde von suchá. Upečený korpus necháme vychladnúť a následne rozrežeme na štyri rovnaké časti, pričom vrchnú vydutejšiu časť zrežeme, aby bola rovná.

Krém na tortu bez lepku

Na krémy si vyšľaháme všetky smotany s kryštálovým a vanilínovým cukrom. Polovicu krému odoberieme a primiešame do nej kakaový prášok. Na spodnú časť korpusu natrieme najprv vrstvu kakaového, a potom vanilkového krému. Prikryjeme druhou časťou korpusu a postup opakujeme. Takto nám vzniknú tri vrstvy krému so štyrmi časťami korpusu. Krém, ktorý ostal, poroztierame po povrchu a po bokoch torty. Teraz opatrne vrátime formu na tortu, aby z nej krémy nevytekali a dáme do chladničky stuhnúť aspoň na 2-3 hodiny (ideálne aj cez noc). 

Z vychladenej torty odstránime formu. Marcipán ručne premiesime a na škrobom vysypanej doske vyvaľkáme do tvaru kruhu. Môžeme valčekom doňho podľa šablóny otlačiť aj nejaký vzor. Opatrne prenesieme na tortu a povrch a boky uhladíme. Môžeme použiť ešte marcipán inej farby a ozdobiť ním dokola bočnú časť. 

Smotanu na šľahanie vyšľaháme s práškovým cukrom a práškovým stužovačom. Na konci šľahania môžeme pridať potravinárske farbivo akejkoľvek farby (my sme použili ružovú). Šľahačku vložíme do cukrárskeho vrecka s ozdobnou špičkou a nanášame po celom obvode torty. Ozdobíme makrónkami (kúpenými alebo domácimi), kvetinkami alebo inými ozdobami. Slávnostná torta bez lepku sa musí skladovať v chlade. 

slávnostná torta bez lepku

slávnostná torta bez lepku

 

Milujete torty?

Ak radi pečiete torty a potešila vás táto slávnostná torta bez lepku , máme pre vás na záver prehľad našich top tortových receptov:

Maková torta bez lepku

Bezlepková torta s čokoládou a mandľami

Maková bezleopková torta s jahodami

Rýchla bezlepková torta na spôsob – švarcvaldská

Slávnostná bezlepková torta s čokoládou a banánmi

Čokoládová torta bez lepku

Pohánkovo – brusnicová torta

Bezlepková jahodová torta

Bezlepková Sacherka