rebarborové poháre

Rebarborové poháre so sušienkami bez lepku

Keď príde chuť na sladké, ale piecť sa nám nechce, potom sa bude určite hodiť tento náš recept na rebarborové poháre so sušienkami bez lepku. Osviežujúci dezert na teplé slnečné dni, ktorý chutí malým aj veľkým.

Rebarborové poháre so sušienkami bez lepku

 

Potrebujeme

 

Na vanilkový krém:

  • 3 žĺtky
  • 75 g kryštálového cukru
  • 150 ml mlieka
  • 50 ml smotany na šľahanie
  • 1 ČL vanilkového extraktu

 

Špeciálna pomôcka: cukrársky teplomer

 

Postup:

Rebarboru ošúpeme a nakrájame na malé kocky. Vložíme do hrnca spolu s trstinovým cukrom a za stáleho miešania pomaly varíme. Keď je dostatočne mäkká, odstavíme, necháme vychladnúť a rozmixujeme tyčovým mixérom na pyré (malo by mať konzistenciu hustejšieho lekváru). Ak je pyré príliš riedke, na konci varenia ho zahustíme škrobom.

Pripravíme si vanilkový krém. Žĺtky s cukrom vyšľaháme do peny. Mlieko a smotanu privedieme k varu a za stáleho šľahania metličkou po cícerkoch prilievame do žĺtkovej zmesi. Potom všetko prelejeme do hrnca s pevným dnom a opäť za stáleho miešania varechou na slabšej teplote zahrievame, maximálne však do teploty 75 °C. Krém nesmie presiahnuť túto teplotu, lebo sa zrazí. Keď krém dosiahne 75 °C , ihneď odstavíme, ešte miešame asi 2 minútky, a potom primiešame aj vanilkový extrakt. Necháme vychladnúť.

Sušienky Limky vložíme do igelitového vrecka, valčekom alebo kladivkom rozdrvíme na mrveničku a rozdelíme do pohárov. Na ne nalejeme rebarborové pyré, do ktorého poukladáme umyté a osušené maliny. Zalejeme vychladnutým vanilkovým krémom a povrch posypeme mandľovými lupienkami. Rebarborové poháre dáme stuhnúť aspoň na hodinu do chladničky.

rebarborové poháre

rebarborové poháre

Tip: Ak nemáte doma cukrársky teplomer, pokojne použite klasický digitálny teplomer (väčšinou sa dá prepnúť na meranie teploty v dome – použite túto funkciu).


Nepečené dezerty bez lepku

Leto sa blíži a tak sa určite zídu aj ďalšie recepty na dezerty, ktoré netreba piecť:

Malinová zmrzlina medzi bezlepkovým keksíkom

Grécky nepečený zákusok Ekmek

Nepečená čučoriedková torta bez lepku

Arašidové nepečené koláčiky