Silvestrovské nátierky

Silvestrovské nátierky

Po všetkom tom vypekaní a vyváraní na Vianoce sa nám asi nechce ešte aj na Silvestra tráviť v kuchyni dlhé hodiny. Ale čo ak práve na Silvestra očakávame hostí? Veľa hostí? Niekedy vieme aj za málo peňazí vykúzliť veľa muziky. Nebude vás to stáť ani veľa peňazí, ani veľa času a pre vašich hostí pripravíte chutné a originálne pohostenie. Mať po ruke zopár osvedčených nátierok sa vždy hodí, najmä v čase Silvestra. U nás v Novalime sme si spolu sadli a dali dokopy najobľúbenejšie nátierky podľa domácich receptov, ktoré máme odskúšané a ktoré nám všetkým chutia. Veríme, že si vyberiete.

Celý článok

Európske Vianoce

Vianoce v Európe

Či už žijeme bez lepku alebo nie, na Vianoce sa všetci pripravujeme trochu viac ako na iné sviatky v roku. Na Vianoce sa otvára priestor kreativite ale aj tradíciám, ktoré sa líšia od kraja ku kraju, od krajiny ku krajine. Uvidíte, že napriek lokálnym odlišnostiam sú na európskych vianočných stoloch aj podobné špeciality.

Začítajte sa pri kávičke s nami o tom, ako oslavujú Vianoce pri stole vybrané európske krajiny.

Nemecko a Rakúsko

Tieto dve krajiny nezdieľajú len spoločnú reč, ale vďaka spoločnej histórii aj mnohé vianočné zvyky. Obzvlášť veľkú rolu počas Vianoc zohrávajú vianočné koláčiky. Už koncom novembra sa začínajú prípravy na vianočné pečenie. Jemné keksíky, vianočné štóly, voňavé koláče sa pečú vopred, aby bolo čo ponúknuť počas adventov ku kávičke. V chladnom adventnom čase sa Nemci či Rakúšania radi zahrejú domácim likérom alebo vareným vínom. Z týchto krajín pochádzajú vianočné dobroty, ktoré dnes s radosťou pečú takmer všade, aj u nás. Ako napríklad medovníky, či perníky, o ktorých prvá zmienka smeruje do mesta Norimberg. Vianočné štóly “vynašli” zas v Drážďanoch a obľúbené vanilkové rožky pochádzajú z neďalekej Viedne.

Perník

Perník

Francúzsko

Keď sa zasnívame o krajine fajnšmekrov, mnohí si predstavíme čokoládové bonbóny, bezlepkové makrónky, maslové koláčiky, či fajnové paštéty. Zaujímavé je, že typicky vianočné pečivo poznajú len v okolí Alsaska. Tam, podobne ako na juhu Nemecka, sa často pečú tradičné perníky alebo medovníky. U Francúzov však nehľadajte tak širokú paletu vianočného pečiva, ako ju poznáme napríklad u nás. Je to možno tým, že Francúzi si doprajú všakovakých dobrôt počas celého roka. Počas adventu zvyknú Francúzi len vylepšiť klasické pečivo škoricou, anízom, kardamomom alebo mletými klinčekmi a spraviť tak z bežných koláčikov niečo trochu viac vianočné. Jeden špeciálny vianočný dezert však Francúzi predsa len majú. Takmer v každej domácnosti sa na vianočnom stole objaví dobrota zvaná “Buche de Noel”, ktorá vyzerá ako roláda zamaskovaná do vizáže kmeňa stromu. Stačí dobrú roládu potrieť bohatou vrstvou čokolády. Tento zákusok je symbolom polena, ktoré horí v kozube ako symbol tepla a domácej podoby a popol z kmeňa potom rozsýpali po poli, aby dobre zarodilo.

Buche de Noel

Buche de Noel

Anglicko

Maslové sušienky shortbread, perníky, ovsené koláčiky – tradičné britské koláčiky, ktoré sa bežne servíruju k čaju o piatej, nesmú chýbať ani na Vianoce. Nezabúdajme ani na slávne anglické marmelády z citrusov, korenisté chutney omáčky, anglický “puding” alebo rôzne čaje, ktoré sú často aj samotným vianočným darčekom. Popri slivkovom pudingu, ktorý je veľmi náročný na prípravu (puding sa varí zo sušeného ovocia) a nechá sa niekoľko týždňov dozrieť a až potom sa servíruje na vianočný stôl. Súčasťou slávnostného pohostenia sú aj malé koláčiky mince-pies, plnené ovocím, ktoré sa odkladajú aj pre “Otca Vianoc” – nositeľa darčekov, ktorý si po ne príde cez kozub, roznášajúc vianočné darčeky.

Plum pudding

Plum pudding

Švédsko

Dôležitým dňom adventu vo Švédsku je 13.december, kedy je aj u nás Lucie. V tento deň oslavujú Švédi kráľovnú svetiel, Luciu. Dievčatá v bielych šatách, ozdobené vencom na hlave prinášajú symbolické svetlo do tmavých častí severu. Tradične sa v tento deň servírujú ovesné koláčiky farbené a dochutené šafránom a ponúkajú sa spolu s vareným vínom, ktoré poznáme aj my pod názvom Glogg. Na štedrý večer sa podáva množstvo jedál a dezertov bufetovou formou, v ktorom nesmie chýbať vianočná šunka, nakladané slede, losos alebo iné rybacie špeciality. Typickým vianočným jedlom je aj sladká mliečna ryža s mandľami.

Glogg

Glogg

Taliansko

Taliani sa tiež môžu popýšiť variabilitou svojej kuchyne. Každý región má to svoje, ako napríklad typické sicílske sušienky amaretti alebo cantuccini, či domáce cestoviny a rôzne druhy pesto omáčok. Napriek regionálnym rozdielom všade nájdeme Panettone. V Nemecku majú štóly, u nás vianočku, v Taliansku majú Pantettone, špecialitu z oblasti Milána. Tento kysnutý koláč plný hrozienok a kandizovaného ovocia sa podáva ako dezert po vianočnom jedle 25.decembra.

Panettone

Panettone

A aké zvyky máte vy? Ak si ich chcete tento rok trochu vylepšiť, stiahnite si náš bezlepkový receptár.

Ak vás téma vianočných tradícií a zvyklostí zaujíma, odporúčame vám prečítať si článok cestovnej kancelárie SATUR, ktorá túto tému rozpracovala ešte ďalej.

 

Článok je spracovaný podľa knihy Wuensch dir was, vydavateľstvo Kosmos. Obrázky sú ilustračné, zdroj internet.

Bezlepkový kefírový koláč

Bezlepkový kefírový koláč (zasnežený kefírový koláč)

Veľmi nás teší, že s nami zdieľate vaše recepty. Aj tento je dielom našej fanynky, ktorá nám ho zaslala v rámci predvianočnej receptovej súťaže. zaujal nás natoľko, že sme ho odmenili a teraz vám ho prinášame, aby ste si ho mohli aj vy napiecť.

Celý článok

Banánové kokosky

Banánové kokosky bez lepku

Banánové kokosky bez lepku sú jedným z troch víťazných receptov, ktoré ste nám poslali v predvianočnom období. Zaujala nás ich jednoduchosť a šikovný nápad ako zužitkovať zrelý banán. Kokosky sú navyše sladené len medom a samotným banánom. Ak hľadáte menej hriešnu alternatívu sladkého pečiva na vianoce, tieto kokosky sú to pravé.

Celý článok