Marhuľový bezlepkový koláč z pohánkovej múky

Už ste sa zoznámili s našou pohánkovou múkou? O benefitoch pohánky sa môžete dočítať tu, my sa však dnes zameriame na to, čo všetko sa dá z pohánky vykúzliť. Táto bezlepková obilnina sa dá výborne použiť pri pečení. Náš dnešný tip pre vás je výborný marhuľový bezlepkový koláč.

Samotná pohánka je druhom bezlepkového obilia, múka z nej patrí do kategórie prirodzene bezlepkových múk. Obsahuje veľa bielkovín. Hodí sa aj na prípravu palaciniek, lievancov, cisárskeho trhanca, alebo ako prídavná múka na zlepšenie nutričnej hodnoty pri pečení bezlepkových koláčov (napríklad do muffinov, báboviek, piškótového cesta a pod.). Tak sa do toho pusťme.

Marhuľový bezlepkový koláč

Potrebujeme:

Zopár neprezretých marhúľ

150 g pohánovej múky Novalim

1 čl kypriaceho prášku

2 vajcia

štipka soli

80 g práškového cukru

1 balenenie vanilkového cukru

1 ČL mletej škorice

kôra z polovice citróna v bio kvalite

100 g kyslej smotany

100 g masla

Na ozdobenie: trochu kyslej smotany, prípadne práškový cukor na posypanie

Marhuľový bezlepkový koláč z pohánkovej múky

Marhuľový bezlepkový koláč z pohánkovej múky

Postup:

Tortovú formu s priemerom asi 24 cm vystelieme papierom na pečenie. Na papier poukladáme natesno  polovice odkôstkovaných marhúľ (otvorom na kôstku nadol).

Cukor, vanilku, maslo a kôru z citróna, spolu so štipkou soli vyšľaháme do krémova. Po jednom pridávame vajcia a každé riadne zašľaháme, potom primiešame kyslú smotanu.

Pohánkovú múku premiešame s kypriacim práškom a mletou škoricou a varechou ju vmiešame do vaječnej zmesi.

Opatrne nalejeme na marhule vo forme a pečieme v rozohriatej rúre na 170 stupňoch asi 40 minút. Pomocou špajle alebo dotykom vyskúšame, či je stred koláča prepečený. Hotový koláč necháme chvíľu vychladnúť vo forme, potom ho u vyberieme z formy a obrátime a necháme dochladnúť na mriežke (marhuľami nahor).

Podávame s trochou rozmiešamej kyslej smotany, prípadne posypeme práškovým cukrom.

 

Ak vás zaujímajú recepty z prirodzene bezlepkových múk, vyskúšajte aj ďalšie naše overené dobroty bez lepku:

Amarantovo-orechový koláč bez lepku

Amarantové lievance

Vanilkové muffiny z ryžovej múky

Bezlepkové muffiny s amarantom

Pohánková roláda s gaštanovou plnkou

Čerešňový koláč bez lepku

Čerešňový koláč bez lepku

Rýchly, jednoduchý, strúhaný, bez lepku a s ovocím. Presne taký je náš čerešňový koláč bez lepku. Možno ho spoznáte aj ako “polovičný crumble”. Vďaka svojej jednoduchosti a len niekoľkým základným ingredienciám dá vyniknúť chuti zrelých čerešní so štipkou škorice.

Potrebujeme:

220 g bezlepkovej múky Promix PK špeciál

100 g mletých mandlí

2 PL kakaa

140 g práškového cukru

štipka soli

1 vanilkový cukor

1 vajce

250 g masla

trochu škorice

asi 3 veľké hrste čerešní / ideálne odkôstkovaných

Čerešňový koláč bez lepku

Čerešňový koláč bez lepku

Postup:

Rúru rozohrejeme na 170 stupňov. Všetky prísady zmiešame a vypracujeme z nich nelepivé a kompaktné cesto. Dve tretiny cesta rukou natlačíme na dno okrúhlej tortovej formy (priemer asi 20 cm). Na cesto poukladáme odkôstkované čerešne, posypeme ich škoricou a na ne nastrúhame na hrubom strúhadle zvyšnú časť cesta tak, aby sme všetky čerešne riadne poprikrývali.

Pečieme v rozohriatej rúre asi 50 minút. Koláč sa musí piecť pomaly, aby sa riadne prepiekol.

Pečivo bez lepku s ľanom a ricottou

Prečo by ste si mali upiecť toto ľanové pečivo bez lepku s ricottou? Ľanové semiačka sa čoraz častejšie objavujú ako súčasť zdravej stravy. Pridávajú sa do pečiva, chleba alebo sa pridávajú do jogurtu a podobne.

V našom sortimente ponúkame ľanové semiačka v podobe ľanového šrotu – to znamená, rozdrvené. Ľanový šrot je zdrojom vlákniny, kvalitných bielkovín (obsahuje všetky základné aminokyseliny) a nenasýtených mastných kyselín (z ktorých až 60% tvoria Omega-3 mastné kyseliny). Nesmieme zabudnúť ani na antioxidanty, ľanový šrot je bohatý na lignany.

Ak máte po ruke túto výživnú surovinu, môžete si napiecť kvalitné a vyvážené bezlepkové pečivo. S pridaním ricotty, ktorá pečivo zmäkčí, obohatí o bielkoviny a zvláčni.

Na ľanové pečivo bez lepku potrebujeme:

250 g bezlepkovej múky Novalim Promix Forte

50 g ľanového šrotu Novalim

1 zarovnaná ČL soli

1 ČL sušeného droždia

1 PL olivového oleja

100 g Ricotty

200 ml vlažnej vody

Vajíčko na potretie, rascu alebo celozrnnú soľ na posypanie.

Pečivo s ľanovým šrotom a ricottou bez lepku

Postup:

V mise zmiešame všetky suché prísady, premiešame ich, pridáme olej, Ricottu a vypracujeme cesto. Cesto bude na povrchu lepkavé, ale nevadí, necháme ho v mise, “prikryjeme” potravinovou fóliou a necháme ho na teplom mieste vykysnúť. Potrvá to asi hodinu.

Vykysnuté cesto vyklopíme na pracovnú dosku, ktorú sme posypali trochou bezlepkovej múky Forte, premiesime ho a rozvaľkáme alebo rukami roztlačíme na hrúbku asi 1-1.5 cm. Vykrajujeme okrúhle tvary, poukladáme ich na plech vystlaný papierom na pečenie a necháme ešte asi 20 min podkysnúť. Podkysnuté bochníčky potrieme žĺtkom, ktoré sme rozmiešali s 1 PL vody a posypeme soľou alebo rascou. Pečieme na 180 stupňoch v rúre, na dne ktorej sme umiestnili nádobu s vodou, aby sa počas pečenia tvorila para. Pečieme asi 20 minút do zlatova.

Najlepšie chutia čerstvé hneď po vychladnutí. Táto dávka vystačí na jeden plech pečiva.

Viac informácií o pozitívach ľanového šrotu si môžete prečítať tu.

 

Ľanový šrot – zdravý doplnok bezlepkovej stravy

Čo je to ľanový šrot? Ľanové semiačka sa čoraz častejšie objavujú ako súčasť zdravej stravy. Pridávajú sa do pečiva, chleba alebo sa pridávajú do jogurtu a podobne.

V našom sortimente ponúkame ľanové semiačka v podobe ľanového šrotu – to znamená, rozdrvené. Ľanový šrot je zdrojom vlákniny, obsahuje jej viac ako 28%. Denne sa odporúča dospelým ľuďom prijať 20 – 35 gramov vlákniny, no podľa odhadov prijímame iba 5- 10 gramov. Konzumáciou potravín bohatých na vlákninu si môžeme prirodzene zvýšiť denný príjem vlákniny. Pre porovnanie, kukuričná múka  obsahuje 2 g vlákniny, ovsené vločky 11 g, biele pečivo 3 g, celozrnné pečivo 8 g.

Okrem toho je ľanový šrot zdrojom kvalitných bielkovín (obsahuje všetky základné aminokyseliny) a nenasýtených mastných kyselín (z ktorých až 60% tvoria Omega-3 mastné kyseliny). Nesmieme zabudnúť ani na antioxidanty, ľanový šrot je bohatý na lignany. Nenasýtené mastné kyseliny potrebujeme na vykonávanie mnohých telesných funkcií od tvorby zdravých buniek po udržanie mozgovej a nervovej funkcie. Naše telá si ich nedokážu vytvoriť a jediným zdrojom je potrava. No a antioxidanty  sú vlastne vitamíny, minerály a fytochemikálie, ktoré pomáhajú organizmu zbavovať sa voľných radikálov a regulovať ich tvorbu. Bez antioxidantov, prirodzených nepriateľov voľných radikálov, spôsobuje nadbytok voľných radikálov v organizme zápal a vedie k predčasnému starnutiu,

Ako čo najlepšie využiť náš ľanový šrot?

Pri pečení: Ľanový šrot výborne viaže vodu a tým sa hodí ako prídavok do bezlepkového pečiva a zvláčni tak cesto. Ak pečiete chlebík a pridáte doň ľanový šrot, predĺžite tak jeho čerstvosť a zlepšíte chuťové vlastnosti. Nehovoriac o tom, že pridaním ľanového šrotu zvýšime nutričnú hodnotu či už chleba, pečiva alebo aj koláčov.

ľanový šrot

Plnky a drobenky: Ak pečieme plnené koláče (napríklad makové či orechové), pridaním lyžice ľanového šrotu nutrične obohatíme výsledný koláč bez toho, aby to blo poznateľné na chuti. Rovnako ho môžeme použiť aj ako prísadu do drobeniek na kysnuté koláče a pod.

Do jogurtu či tvarohu: Pripravte si už zajtra zdravé a vyvážené raňajky. Budete na to potrebovať: 100g tvarohu, 1 PL oleja lisovaného za studena, 1 ČL medu, 2 PL ľanového šrotu Novalim, 3 PL bieleho jogurtu, 100 g bobulového ovocia (čučoriedky, černice, jahody a pod.), 2 PL slnečnicových jadierok. Všetky prísady zamiešame a môžeme hneď skonzumovať.

A nielen to. Ľanový šrot pomáha aj na bolavé hrdlo, vedli ste to? Pri bolesti hrdla pomáha zábal krku z ľanových semien. Pripravíme si ho nasledovne: 1 diel vody+ 1 diel octu + 1 diel ľanový šrot rozvaríme na kašu, natrieme ňou boľavý krk, zľahka omotáme bavlnenou šatkou a necháme pôsobiť. Autor: W.Exel, W.Dungl – Proti bolestiam bez liekov; Slovenská edícia 1996 Ikar

Bezlepkový chlieb v domácej pekárničke

Bezlepkový chlieb v domácej pekárničke – časť 1

Žijete bez lepku? Ak áno, pravdepodobne ste už skúšali piecť bezlepkový chlieb, však áno? Upiecť dobrý chlieb nevyzerá byť ťažké, ale ono to práve tak v živote býva, že jednoduché veci sa nakoniec ukážu ako zložité ?.

Aj keď chlieb pozostáva len zo zopár ingrediencií, postup prípravy, čas prípravy a práve kombinácia zvolených ingrediencií veľmi opvlyvnia výslednú kvalitu chleba. Ak ešte k tomu hovoríme o bezlepkovom, tam toto pravidlo platí dvojnásobne.

Pri príprave bezlepkového chlebíka musíme mať na zreteli fakt, že bezlepkové múky pojmú viac tekutiny ako pšeničná, ťažšie sa s nimi manuálne pracuje (pretože neobsahujú lepok, ktorý spôsobuje súdržnosť a tvárnosť cesta) a rýchlejšie vysychajú – opäť, pretože nemajú v sebe lepok, ktorý má schopnosť viazať vodu.

Prv, než sa začneme rozprávať o konkrétnych receptoch, máme pre vás zopár informácií o domácich pekárničkach na chlieb. Ak patríte medzi skalných „chlebožrútov“, je celkom praktické vedieť si chlieb napiecť aj doma. Domáca pekáreň na chlieb sa dá nastaviť tak, aby pracovala úplne za vás a vy nemusíte riešiť vlastne žiadnu fázu prípravy chleba. Pekárničiek je veľa druhov a zorientovať sa v nich nie je jednoduché. Preto sme pre vás pripravili prehľad pekárničiek podľa nezávislého časopisu D-Test a zároveň sme zhrnuli skúsenosti celiatikov podľa portálu „Zoeliakie Austausch“ v Nemecku.

Predtým, než si kúpime domácu pekárničku na chlieb, je dobré zamyslieť sa nad viacerými aspektami. Akú cenu sme ochotní zaplatiť? Akú má mať veľkosť, máme ju kde uložiť? Aké doplnkové funkcie potrebujeme, koľko má mať naša budúca pekárnička komôr, ako prebieha miesenie, aký dlhý kábel musí mať, koľko energie spotrebuje? A mnohé iné.

Podľa časopisu D-Test, ktorý uskutočnil rozsiahly test domácich chlebových pekární v roku 2014 a otestoval veľmi podrobne 10 rôznych pekární, z tohto testu vyplynulo, že najjednoduchšie sa v domácich pekárňach pečie so sušeným droždím, najzložitejšie sa robia kváskové chlebíky. Klasické čerstvé droždie sa, logicky, nachádza v strede. Priemerná spotreba testovaných piecok bola asi 340kW, čo predstavuje celkový náklad za el.energiu asi 10 centov. Ak si zvolíme režim odloženého štartu, cena spotrebovanej energie narastie asi o 30%.

Poďme sa teraz pozrieť na zhrunuté výsledky testu. Najlepšia spomedzi testovaných domácich pekární bola pekárnička ZELMER 43ZO11, ktorá dosiahla celkové hodnotenie DOBRÉ, čo je asi ekvivalent školskej dvojky, celkovo zo 100% nazbierala 61%. Podotýkame však, že ani jeden model nebol špecificky testovaný na bezlepkový chlieb. Druhé miesto v celkovom hodnotení mala pekárnička DOMO B3990. Rovanké výsledky dosiahla pekáreň MOULINEX OW 110131, ktorá však mala nižšiu spotrebu energie ako spomenutá značka DOMO. Detailné výsledky testu sa nachádzajú na stránke www.dtest.cz, test: domácí pekárky.

Sledujte nás aj naďalej, v ďalšom príspevku na tému Chlieb v domácej pekárničke vám prinesieme dva otestované recepty z našej dielne.

(obrázok je ilustračný)

Bezlepková jahodová torta

Zrejú jahody, hádam najvoňavejšie ovocie a nie je nič lepšie ako ich zjesť čerstvé. A presne o tom je naša torta. O čerstvých jahodách, ktoré sú prikryté ľahkou “perinkou” zo šľahačky a čerstvého syra, a to celé na poctivom čokoládovom korpuse. Jednoduché, ľahké a neodolateľne dobré. A samozrejme, bez lepku. Upečte si dnes bezlepkovú jahodovú tortu podľa nášho receptu.

Potrebujeme:

Na cesto:

100 g masla

100 g bezlepkovej múky Novalim Promix UNI

100 g dobrej horkej čokolády

4 vajcia

3 PL práškového cukru

3 PL kryštálového cukru

Na plnku:

200 g čerstvého syra (napríklad Philadelphia a pod.)

200 ml šľahačky

3 PL práškového cukru

jahodový džem na potretie

trochu ovocného likéru alebo rumu na pokvapkanie korpusu

asi 250 g čerstvých jahôd

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Postup:

Na cesto si najprv v mise vymiešame maslo a práškový cukor do krémova, pridáme žĺtky, vymiešame, pridáme nad parou roztopenú čokoládu a vypracujeme hladký čokoládový krém.

Prisypeme múku Promix UNI, premiešame varechou do hladka.

Napokon vmiešame do tuha vyšľahané bielky s kryštálovým cukrom.

Zmes nalejeme do tortovej formy s priemerom 20 cm (formu odporúčame vytrieť tukom a vysypať bezlepkovou krupicou alebo samotnou múkou Promix UNI) a pečieme na 180 stupňoch asi 35 minút. Pomocou špajle odskúšame, či je korpus prepečený. Hotový korpus necháme riadne vychladnúť.

Na plnku si najprv vyšľaháme šľahačku do tuha. V druhej miske rozmiešame čerstvý syr s cukrom a opatrne doňho vmiešame šľahačku.

Bezlepková jahodová torta

Na vychladnutý korpus nakvapkáme ovocný likér alebo rum, potrieme ho jahodovým džemom a naukladáme naň na plátky nakrájané jahody. Na jahody nanesieme šľahačkovú plnku a povrch torty dozdobíme čerstvými jahodami.