Bezlepkový chlieb v domácej pekárničke

Bezlepkový chlieb v domácej pekárničke – časť 1

Žijete bez lepku? Ak áno, pravdepodobne ste už skúšali piecť bezlepkový chlieb, však áno? Upiecť dobrý chlieb nevyzerá byť ťažké, ale ono to práve tak v živote býva, že jednoduché veci sa nakoniec ukážu ako zložité ?.

Aj keď chlieb pozostáva len zo zopár ingrediencií, postup prípravy, čas prípravy a práve kombinácia zvolených ingrediencií veľmi opvlyvnia výslednú kvalitu chleba. Ak ešte k tomu hovoríme o bezlepkovom, tam toto pravidlo platí dvojnásobne.

Pri príprave bezlepkového chlebíka musíme mať na zreteli fakt, že bezlepkové múky pojmú viac tekutiny ako pšeničná, ťažšie sa s nimi manuálne pracuje (pretože neobsahujú lepok, ktorý spôsobuje súdržnosť a tvárnosť cesta) a rýchlejšie vysychajú – opäť, pretože nemajú v sebe lepok, ktorý má schopnosť viazať vodu.

Prv, než sa začneme rozprávať o konkrétnych receptoch, máme pre vás zopár informácií o domácich pekárničkach na chlieb. Ak patríte medzi skalných „chlebožrútov“, je celkom praktické vedieť si chlieb napiecť aj doma. Domáca pekáreň na chlieb sa dá nastaviť tak, aby pracovala úplne za vás a vy nemusíte riešiť vlastne žiadnu fázu prípravy chleba. Pekárničiek je veľa druhov a zorientovať sa v nich nie je jednoduché. Preto sme pre vás pripravili prehľad pekárničiek podľa nezávislého časopisu D-Test a zároveň sme zhrnuli skúsenosti celiatikov podľa portálu „Zoeliakie Austausch“ v Nemecku.

Predtým, než si kúpime domácu pekárničku na chlieb, je dobré zamyslieť sa nad viacerými aspektami. Akú cenu sme ochotní zaplatiť? Akú má mať veľkosť, máme ju kde uložiť? Aké doplnkové funkcie potrebujeme, koľko má mať naša budúca pekárnička komôr, ako prebieha miesenie, aký dlhý kábel musí mať, koľko energie spotrebuje? A mnohé iné.

Podľa časopisu D-Test, ktorý uskutočnil rozsiahly test domácich chlebových pekární v roku 2014 a otestoval veľmi podrobne 10 rôznych pekární, z tohto testu vyplynulo, že najjednoduchšie sa v domácich pekárňach pečie so sušeným droždím, najzložitejšie sa robia kváskové chlebíky. Klasické čerstvé droždie sa, logicky, nachádza v strede. Priemerná spotreba testovaných piecok bola asi 340kW, čo predstavuje celkový náklad za el.energiu asi 10 centov. Ak si zvolíme režim odloženého štartu, cena spotrebovanej energie narastie asi o 30%.

Poďme sa teraz pozrieť na zhrunuté výsledky testu. Najlepšia spomedzi testovaných domácich pekární bola pekárnička ZELMER 43ZO11, ktorá dosiahla celkové hodnotenie DOBRÉ, čo je asi ekvivalent školskej dvojky, celkovo zo 100% nazbierala 61%. Podotýkame však, že ani jeden model nebol špecificky testovaný na bezlepkový chlieb. Druhé miesto v celkovom hodnotení mala pekárnička DOMO B3990. Rovanké výsledky dosiahla pekáreň MOULINEX OW 110131, ktorá však mala nižšiu spotrebu energie ako spomenutá značka DOMO. Detailné výsledky testu sa nachádzajú na stránke www.dtest.cz, test: domácí pekárky.

Sledujte nás aj naďalej, v ďalšom príspevku na tému Chlieb v domácej pekárničke vám prinesieme dva otestované recepty z našej dielne.

(obrázok je ilustračný)