Pohánková roláda s gaštanovou plnkou – bez lepku

POHÁNKA – je je veľmi hodnotná predovšetkým pre obsah rutínu, ktorý má priaznivý vplyv na srdce a cievy, pečeň, tráviace orgány, posilňuje imunitný systém, zvyšuje pružnosť cievnych stien, reguluje krvnú zrážanlivosť a obsah cholesterolu v krvi. Má aj vysoký obsah minerálnych látok, najmä vápnika, obsahuje aj horčík, fosfor, draslík a vitamíny, najmä B1 a B2, C , E a cholín.

A práve túto cennú surovinu sme použili pri pečení rolády bez lepku. Jednoduchá príprava (nebudete potrebovať ani váhu, stačí lyžica) a zaujímavá kombinácia pohánkového piškótu a gaštanovej plnky.

Potrebujeme:

4 celé vajcia

4 PL kryštálového cukru

3 PL mletých mandlí alebo orechov

2 PL pohánkovej múky

1 PL múky Promix PK špeciál

1 ČL mletej škorice

3 PL vlažnej vody

Na plnku: 250 g gaštanového pyré, 250 ml šľahačky, 100 g bielej čokolády

 

Postup:

Žĺtky šľaháme s cukrom do bledého krému, potom pridáme mandle alebo orechy, pohánkovú múku a múku bez lepku Promix PK špeciál. Pridáme vodu a vyšľaháme. Napokon zľahka vmiešame do tuha vyšľahané bielky. Zmes nalejeme a uhladíme na plech vystlaný papierom na pečenie.

Pečieme v rozohriatej rúre na 180 stupňov asi 12 minút. Po dopečení piškót zrolujeme (papier na pečenie ponecháme na piškóte, inak by sa cesto zlepilo) a takto necháme vychladnúť.

Po vychladnutí rozrolujeme, potrieme plnkou a zrolujeme späť. Povrch polejeme roztopenou čokoládou s troškou oleja alebo tuku do polevy a necháme stuhnúť.

Na plnku: zovrieme šľahačku a zalejeme ňou nalámanú čokoládu a nastrúhané gaštanové pyré. Rozmiešame do krémova a necháme riadne vychladnúť. Vychladnutú zmes potom vyšľaháme ako šľahačku a natrieme ňou piškót.