Celiakia – ako to vlastne celé vzniklo?
Celiakia – ako to vlastne celé vzniklo? Ľudia jedli potraviny, ktoré obsahujú lepok po tisíce rokov, ale množstvo a typ lepku v potravinárskych výrobkoch sa výrazne zmenil. Napriek tomu, že pestovanie obilnín na konzumáciu sa vyvinulo a rozšírilo po celom svete, stalo sa to tak až v čase priemyselnej revolúcie v 19. storočí, kedy sa obilniny stali široko a cenovo dostupné.
Celiakia
Výskum naznačuje, že genetická predispozícia celiakie a neznášanlivosť na lepok je viazaná na vznik obilia ako primárneho prvku bežnej stravy. Bolo tiež naznačené, že neschopnosť spracovať lepok je relatívne spojená s krátkym vývojovým obdobím, počas ktorého mu ľudia boli vystavení. Navyše, kvôli moderným metódam hromadnej výroby, dnešné zrná sú viac gluténové ako zrná minulých generácií.
Dnes ľudia jedia viac zŕn, a preto viac gluténu než kedykoľvek predtým. Symptómy neznášanlivosti na glutén alebo citlivosti na lepok sa môžu líšiť od osoby k osobe, takže diagnostikovanie môže byť ťažké. Avšak, nedávny vývoj v oblasti testovania a lepšieho pochopenia týchto podmienok viedol k zvýšeniu miery diagnostikovania diagnóz. Napríklad len u 3,3 zo 100 000 ľudí bola diagnostikovaná celiakia v 90. rokoch 20. storočia, ale 20,6 ľudí zo 100 000 bolo diagnostikovaných na začiatku roku 2000. A to je dôvod, prečo čoraz viac ľudí považuje za potrebné dodržiavať bezlepkovú stravu.
Globálne prieskumy naznačujú, že asi 1 percento populácie trpí celiakiou. Je však ďalších niekoľko percent ľudí, ktorí sa rozhodli žiť bez lepku, pretože po konzumácii potravín s lepkom pociťovali subjektívne ťažkosti. Sem patrí skupina ľudí s gluténovou intoleranciou (neznášanlivosťou lepku) ale aj ľudia, ktorí vynechaním lepku pociťujú zlepšenie trávenia, odľahčenie, ústup bolestí hlavy – čiže – cítia sa celkovo lepšie.
Ako ste na tom vy? Podeľte sa s nami o vaše skúsenosti v súvislosti s vylúčením lepku zo stravy.
Článok je spracovaný podľa stránky Glutenfree.com, obrázky ilustračné – zdroj internet