Celiakia

Celiakia – ako to vlastne celé vzniklo?

Celiakia – ako to vlastne celé vzniklo? Ľudia jedli potraviny, ktoré obsahujú lepok po tisíce rokov, ale množstvo a typ lepku v potravinárskych výrobkoch sa výrazne zmenil. Napriek tomu, že pestovanie obilnín na konzumáciu sa vyvinulo a rozšírilo po celom svete, stalo sa to tak až v čase priemyselnej revolúcie v 19. storočí, kedy sa obilniny stali široko a cenovo dostupné.

Celiakia

Výskum naznačuje, že genetická predispozícia celiakie a neznášanlivosť na lepok je viazaná na vznik obilia ako primárneho prvku bežnej stravy. Bolo tiež naznačené, že neschopnosť spracovať lepok je relatívne spojená s krátkym vývojovým obdobím, počas ktorého mu ľudia boli vystavení. Navyše, kvôli moderným metódam hromadnej výroby, dnešné zrná sú viac gluténové ako zrná minulých generácií.

Celiakia

Celiakia

Dnes ľudia jedia viac zŕn, a preto viac gluténu než kedykoľvek predtým. Symptómy neznášanlivosti na glutén alebo citlivosti na lepok sa môžu líšiť od osoby k osobe, takže diagnostikovanie môže byť ťažké. Avšak, nedávny vývoj v oblasti testovania a lepšieho pochopenia týchto podmienok viedol k zvýšeniu miery diagnostikovania diagnóz. Napríklad len u 3,3 zo 100 000 ľudí bola diagnostikovaná celiakia v 90. rokoch 20. storočia, ale 20,6 ľudí zo 100 000 bolo diagnostikovaných na začiatku roku 2000. A to je dôvod, prečo čoraz viac ľudí považuje za potrebné dodržiavať bezlepkovú stravu.

Globálne prieskumy naznačujú, že asi 1 percento populácie trpí celiakiou. Je však ďalších niekoľko percent ľudí, ktorí sa rozhodli žiť bez lepku, pretože po konzumácii potravín s lepkom pociťovali subjektívne ťažkosti. Sem patrí skupina ľudí s gluténovou intoleranciou (neznášanlivosťou lepku) ale aj ľudia, ktorí vynechaním lepku pociťujú zlepšenie trávenia, odľahčenie, ústup bolestí hlavy – čiže –  cítia sa celkovo lepšie.

Ako ste na tom vy? Podeľte sa s nami o vaše skúsenosti v súvislosti s vylúčením lepku zo stravy.

 

Článok je spracovaný podľa stránky Glutenfree.com, obrázky ilustračné – zdroj internet