Vaše dieťa má celiakiu. Už ste sa s tým naučili žiť, už máte veci pod kontrolou a fungujete v zabehanom rytme. Ale zrazu si uvedomíte, že váš malý poklad nastupuje do školy. Celiakia a škola. Čo to pre vás znamená? Musíte sa vzdať časti zodpovednosti a preniesť ju na dieťa. Musíte ho naučiť, ako bezpečne konzumovať jedlo v jedálňach, ako rozpoznávať, čo môže a čo nemôže jesť a podobne. Najlepšie sa vám to podarí tak, že všetkých zúčastnených (tým myslíme dieťa, učiteľky / učiteľov, vychovávateľky / vychovávateľov a pod.) podrobne informujeme o situácii a vysvetlíme, v akej sme situácii a aké máme očakávania.
Celiakia a škola
Naplánujte si rozovor so zodpovednými osobami v zariadení, ktoré vaše dieťa začne navštevovať (školu, škôlku, družinu). Len ak sú všetci detailne informovaní, môžete plne vychádzať v ústrety špeciálnym podpmienkam a situáciám, ktoré so sebou prináša bezlepková diéta. Na takýto rozhovor sa pripravte, zhrňte najdôležitejšie body, ktoré sprevádzajú diétu vášho dieťaťa, ako napr.zoznam dovolených / resp.zakázaných potravín alebo ingrediencií, informujte sa o podmienkach kuchyne v jedálni a pod.a prízvukujte jasne, že aj minimálne množstvo kontaminácie lepkom môže vášmu dieťaťu vážne uškodiť. Upozornite na to, že aj výrobky, kde by človek bežne glutén nečakal, ho môžu obsahovať (zmrzlina, polievka, omáčky, puding a pod.).
Pripravte si malý „ťahák“ s najdôležitejšími informáciami, ktorý na stretnutí odovzdáte druhej strane. Zaznačte doň aj to, ako môže vaše dieťa reagovať, keď sa jeho diéta nedodrží. Nezabudnite na doplnenie kontaktu na vás, pre prípad dodatočných otázok alebo nejakej neočakávanej situácie.
Celiakia a škola
Koho informovať? Učiteľov, vychovávateľov, kuchárky, spolužiakov a ich rodičov. Ak vaše dieťa navštevuje nejaký krúžok, nezabúdajte informovať zodpovedných aj tam.
Napríklad:
- Tieto obilniny obsahujú lepok: pšenica, raž, špalda, couscous….atď.
- Tieto obilniny sú bez lepku: ryža, kukurica, pohánka, quinoa….atď.
- V týchto produktoch sa môže glutén nachádzať: korenia, zahustené omáčky, polievky, hranolky, klobáskové produkty, párky, kečup, puding, zmrzlina – treba vždy skontrolovať zoznam ingrediencií
- Dávať pozor na kontamináciu lepkom – bezlepkový chlieb nekrájať na doske, kde sa predtým krájal chlieb s lepkom, nepoužívať ten istý hriankovač pre lepkové a bezlepkové, nevysmážať bezlepkové rezne v tom istom oleji ako lepkové, bezlepkové palacinky opekať na čistej panvici a pod.
- Dávať pozor, aby si deti neponúkali navzájom desiate – zatiaľ čo dieťa bez diéty môže bez problémov konzumovať bezlepkovú stravu, celiatik nemôže konzumovať stravu dieťaťa bez diéty.
- Dieťa celiatik by si malo ihneď umyť ruky po práci s plastelínou, aj plastelína môže obsahovať múku.
- V prípade akýchkoľvek pochybností, či je niečo bez lepku – volajte rodičom alebo danú potravinu dieťaťu celiakovi nedávať.
Spracované podľa časopisu Gluten Free Magazine, č.1