Moravské kysnuté koláče bez lepku

Moravské kysnuté koláče bez lepku

Nedali by ste si poctivé moravské kysnuté koláče bez lepku? Vždy sa veľmi potešíme, keď sa s nami podelíte o vaše odskúšané recepty, pri ktorých ste požili naše múky. Jedna z našich verných fanyniek, pani Alenka nám poslala hneď niekoľko receptov aj s fotografiami a s jej súhlasom vám dnes predstavujeme nádherne vyzerajúce  moravské kysnuté koláče – samozrejme, bez lepku – ktoré upiekla z našej bezlepkovej múky Promix BETA. Práve v sezóne sliviek a slivkových lekvárov by bola škoda neupiecť si ich, čo poviete?

Vyskúšajte aj vy 🙂

 

Moravské kysnuté koláče bez lepku

 

Potrebujeme

Cesto:

300g bezlepkovej múky Promix Beta

3dcl mlieko

1 PL psýlia

25 g čerstvého droždia

3PL cukru

1/2ČL soli

0,5dcl vody

 

Tvarohová plnka:

250g hrudkového tvarohu

1 celé vajíčko

cukor podľa chuti

 

Posýpka:

2PL práškového cukru

2PL ryžovej múky NOVALIM

1 kopcovitá lyžica zmäkknutého masla

 

Postup:

Na moravské kysnuté koláče bez lepku najprv zmiešame psýlium s mliekom a necháme postáť ideálna cez noc, príp aspoň 2 hodiny. Potom ho necháme ohriať na izbovú teplotu, rozmiešame v ňom kvasnice. Postupne pridáme ostatné suroviny a vypracujeme hladké cesto. Kvások nie je potrebné robiť samostatne.

Cesto necháme kysnúť asi hodinku na teplom mieste. Po vykysnutí ho vyklopíme na pomúčenú dosku tak, aby sme do neho dostali ešte máličko múky. Tým zaistíme, že cesto ešte pred pečením pekne nakysne.

Takto premiešané cesto vyvaľkáme na hrúbku 1cm, do stredu dáme lyžicu tvarohu a spravíme buchtičku. Takto pripravené buchtičky poukladáme na plech dostatočne ďaleko od seba. Rukou mierne rozpľasneme a necháme asi 20min ešte podkysnúť. Potom navrch dáme a roztrieme slivkový džem, posypeme posýpkou, okraje potrieme rozšľahaným vajíčkom a dáme piecť na 180 stupňov cca 20min.

Vyskúšajte aj ďalší recept od vás, našich fanúšikov, pravé bratislavské rožky s makom alebo orechami. Ako ináč, bez lepku.