Gluténová senzitivita – precitlivenosť na lepok
Vaše príznaky jasne hovoria, že máte s najväčšou pravdepodobnosťou celiakiu, testy u lekára ju však nepotvrdili? Potom máte možno gluténovú senzitivitu.
Čo je to gluténová senzitivita?
Čo to je gluténová senzitivita? Alebo voľne preložené – precitlivenosť na lepok? Dobrá správa je, že to nie je choroba. A dá sa liečiť. Zlá správa je, že to nemení nič na fakte, že budete musieť upraviť svoje stravovacie návyky, začať sa vyhýbať lepku a pravdepodobne dodržiavať bezlepkovú diétu.
Keďže gluténová senzitivita nie je oficiálna medicínsky uznaná diagnóza, nejestvuje na ňu ani test alebo metóda, ktorou sa dá jednoznačne otestovať a potvrdiť, že ju máte (alebo nemáte). Ide skôr o súbor príznakov, ktoré na sebe sami odpozorujeme a zistíme, že lepok je tá potvora, ktorá nám nerobí dobre.
Ak vám lekárske testy celiakiu nepreukázali a vy napriek tomu cítite zdravotné potiaže po zjedení potraviny obsahujúcej lepok, gluténová senzitivita môže byť príčinou.
Aké môžu byť príznaky gluténovej senzitivity?
- Hnačka
- Bolesti kĺbov
- Nadúvanie, plynatosť
- Únava
- Problémy s kvalitou pleti
Prejavy gluténovej senzitivity sú veľmi podobné prejavom celiakie. Ak ich na sebe pozorujete, v prvom kroku vyhľadajte odborného lekára a poraďte sa s ním o ďalšom postupe. Lekár je ten, kto vám môže navrhnúť vyšetrenie, ktorým sa otestuje, či máte celiakiu. Ak sa celiakia u vás nepotvrdí, potom nastáva druhý krok – zváženie precitlivenosti na lepok
Laicky si to môžete overiť tak, že na niekoľko týždňov úplne vylúčite zo stravy lepok a pozorujete, či nastala zmena. Či subjektívne vnímate zlepšenie trávenia, kvality pleti a ďalšie symptómy, ktoré ste doteraz pozorovali. Potom sa k lepku vráťte a ak nastane jasný posun k horšiemu, s veľkou pravdepodobnosťou môžete mať precitlivenosť na lepok.
Gluténová senzitivita – úprava stravy
Úprava stravy by mal byť vo vašom prípade prvý krok, ktorý spravíte. Vyskladajte si svoj jedálniček tak, aby ste znížili alebo minimalizovali príjem potravín obsahujúcich lepok, dbajte však stále na dostatočný prísun vlákniny a vyvážený pomer všetkých živín. Poraďte sa so svojim odborným lekárom o najvhodnejšom postupe vo vašom konkrétnom prípade. Kým potvrdená celiakia je doživotnou diagnózou, senzitivita na lepok sa dá upravovať a „liečiť“.
Viac článkov na tému celiakia a bezlepková diéta nájdete tu.
Inšpirujte sa našimi overenými bezlepkovými receptami na varenie či pečenie bez lepku.