Makovo-jablkový koláč bez lepku

Šťavnatý makovo-jablkový koláč bez lepku

Perfektný na jeseň, kedy sa v každej domácnosti nájde zopár opadaných jabĺčok, ktoré treba spracovať. Koláčik, ktorý vám dnes virtuálne ponúkame, aspoň vo forme receptu, je veľmi šťavnatý, chutný a bez lepku. Ako ináč :-).

Napečiete si?

Potrebujeme:

250 g mletého maku

250 ml horúceho mlieka

200 g práškového cukru

Asi 4 veľké jablká, ošúpané a nahrubo nastrúhané

6 PL bezlepkovej NOVALIM krupice

125 g masla

1 kypriaci prášok

6 vajec

Na polveu: 

hrnček práškového cukru, šťava z 1 citróna a trochu vody, prípadne mandľové lupienky.

 

Postup:

  • Mletý mak zalejeme horúcim mliekom, premiešame a necháme odpočívať. Medzitým si načistíme a nastrúhame jablká.
  • Pripravíme si dve misy. Do jednej dáme bielky a do tuha ich vyšľaháme.
  • Do druhej misy dáme zmäknuté maslo a práškový cukor, vymiešame do hladka, pridáme žĺtky a všetko riadne prešľaháme. Potom postupne pridávame a zašľahávame bezlepkovú krupicu a kypriaci prášok, mak (ak treba, odlejeme prebytočné mlieko) a vyžmýkané jablká.
  • Do makovej zmesi nakoniec zľahka vmiešame sneh.
  • Nalejeme do hlbšieho plechu, ktrý sme vystlali papierom na pečenie (alebo potreli jemnou vrstvou oleja a posypali krupicou) a pečieme na 180 stupňoch asi 50 minút. Dĺžka pečenia závisí od výšky koláča, ak ho pečiete v plytšom väčšom plechu, bude upečený skôr.
  • Ešte horúci potrieme cukrovo-citrónovou polevou a prípadne posypeme opraženými mandľovými lupienkami.
Bezlepková roláda s tekvicou

Bezlepková roláda s tekvicou a voňavým korením

Bezlepková roláda vylepšená tekvicovým pyré je trendom tejto jesene. Objavte aj vy, že maslová tekvica sa výborne hodí do pečenia. Už sa vám nestane, že tekvicu kúpite len na vysmážanie alebo ozdobu. Naučte sa ju používať v koláčoch a sam sa budete čudovať, aké to je dobré.

Potrebujeme:

  • 100 g kryštálového cukru (môže byť aj trstinový)
  • 6 vajec
  • 5 kopcom naplnených PL tekvicového pyré = asi 160 g (rozkrájanú tekvicu upečieme na 220 stupňoch asi 40 minút, odstránime šupku a ponorným mixérom zmixujeme na jemnú zmes. Zvyšné pyré môžeme zamraziť, vysterilizovať v sklenených pohároch alebo použiť na polievku)
  • 120 g bezlepkokvej múky Promix PK
  • 1.5 ČL mletej škorice
  • 1 ČL mletého zázvoru
  • 0.75 ČL mletého nového korenia
  • Štipka soli
  • Práškový cukor na poprášenie

Na plnku:

  • 150 ml šľahačky
  • 1 balenie čerstvého syra (Philadelphia, mascarpone a pod.)
  • 4 PL rumu
  • 3 plátky želatíny
  • 2 PL práškového cukru
Bezlepková roláda s tekvicou

Bezlepková roláda s tekvicou

Postup:

  • V mise vyšľaháme žĺtky s cukrom do hustejšej bledej peny. Potom pridáme tekvicové pyré a riadne premiešame.
  • Bezlepkovú múku Promix PK a korenia preosejeme a pridáme do tekvicovej zmesi. Poriadne premiešame, aby boli všetky prísady riadne spojené.
  • Napokon vyšľaháme bielka do tuha a gumenou varechou jemne vmiešame do tekvicovej zmesi.
  • Nalejeme na plech vystlaný papierom na pečenie, uhladíme povrch a pečieme na 160 stupňoch asi 17 minút.
  • Hneď podopečení vyklopíme na čistú utierku posypanú práškovým cukrom a stiahneme papier na pečenie. Necháme chvíľu vychladnúť a potom pomocou utierky zrolujeme upečené cesto do rolády a necháme v utierke chladnúť.
  • Zatiaľ si pripravíme plnku. Do malej panvičky dáme 4 PL rumu a namočíme doň plátky želatíny. Necháme asi 10 minút napučať. Zatiaľ si vyšľaháme šľahačku do tuha a v miske rozmiešame čerstvý syr s cukrom.
  • Želatínu zahrejeme a miešame, aby sa v rume úplne rozpustila. Vmiešame asi 2 PL vyšľahanej šľahačky, rozmiešame na tekutú zmes a tú vlejeme do čerstvého syra. Metličkou premiešame, aby sa želatína rovnomerne rozvrstvila. Napokon zľahka vmiešame vyšľahanú šľahačku.
  • Roládu rozrolujeme, natrieme šľahačkovou plnkou (necháme asi 1-2 cm miesto od každého kraja) a zrolujeme. Dáme do chladničky aspoň na hodinu zachladiť. Pred podávaním posypeme práškovým cukrom.

Máte radi rolády? Vyskúšajte aj klasiku – rýchlu piškótovú roládu s domácim džemom, samorejme, bez lepku.

Bezlepkový medovo-orechový koláč

Bezlepkový medovo-orechový koláč

Ak ste si už niekedy v cukrárni dali medovo-orechový koláč, verím, že to nebolo posledný raz. Receptov na tento koláč je veľa, nie sú však jednoduché a stoja aj veľa času. My máme pre vás zjednodušenú veriziu tohto obľúbeného koláča, ktorý si teraz môžete pohodlne napiecť aj doma a ako je to u nás zvykom – bez lepku :-).

Potebujeme:

Na cesto:

2 balenia Novalim zmesi na perník

4 PL medu

100 g rastlinného tuku

120 ml vlažnej vody

 

Na krém:

300 ml mlieka

4 PL škrobu (kukuričného alebo zemiakového)

100 g cukru

250 g masla

1 vanilkový cukor

 

Na orechovú umes:

220 g nasekaných vlašských orechov

80 g práškového cukru

120 g masla

3 PL medu

Bezlepkový medovo-orechový koláč

Bezlepkový medovo-orechový koláč

Postup:

Roztopený rastliný tuk a tekutý med nalejeme na dve balenia bezlepkovej zesi na perníka vypracujeme vláčne homogénne cesto, bude nám to trvať asi 5 minút. Zabalíme ho do fólie a necháme odpočívať v chladničke cez noc (minimálne však 2 hodiny). Počas tohto času cesto dobre dozreje a jednotlivé chute sa pekne prepoja.

Na druhý deň cesto rozdelíme na tri časti a každú vyvaľkáme na papieri na pečenie asi na 7 mm do tvaru obdĺžnika. Pečieme na obrátenej strane plechu na 170 stupňoch asi 15 minút. Takto upečieme dva pláty z troch.

Na orechovú zmes zmiešame nasekané orechy, med, maslo a cukor a na panvici osmažíme dozlatisa. Horúcu zmes nanesieme na povrch tretieho plátu a spolu ich pečieme na 170 stupňoch 15 minút.

Na krém uvaríme pudingovú kašu z mlieka, škrobu a vanilkového cukru. Necháme vychladnúť a po vychladnutí pudingovú zmes vymiešame s maslom a cukrom do hladkého krému.

Prvý plát natrieme polovicou krému, prikryjeme druhým plátom, ktorý natieme druhoupolovicou krému a prikryjeme orechovým plátom. Necháme jeden deň odležať na chladnom mieste.

Bezlepkový kvások

Bezlepkový kvások

Skúšali ste už niekedy piecť chlieb z kvásku? Ja osobne si domáci chlieb pečiem takmer pravidelne. Keď som zistila, že to je veľmi jednoduché, tak som spravila prvý pokus a keď sa výborne vydaril, recept som si založila do zošita s receptami a odvtedy ho pečiem. Nie je totižto nič lepšie, ako keď vám kuchyňa rozvoniava po čerstvo upečenom chlebíku. A ďalším bonusom je, že keď si chlebík pečiete sami, viete presne, čo ste doň dali.

Keď už som sa cítila byť dosť skúsená v pečení chleba, posunula som to na ďalšiu úroveň a začala som sa zaoberať myšlienkou piecť kváskový chlieb.

Kvások je prírodný fermentovaný výrobok. Pri jeho množení vužívame flóru, ktorá sa prirodzene nachádza v múke ale aj vo vzduchu našej kuchyne. Aj vašej. Kvások je 100% hydratovaný, to znamená, že ho pripravujeme zmiešaním rovnakého množstva múky a vody. Redší kvások poskytuje lepšie pomienky na rast baktérií mliečneho kvasenia a výsledkom je menej kyslá chuť. Čiže čím hutnejší kvások si vyrobíme, tým kyslejšiu chuť chlebíka docielime.

Kvások najlepšie rastie pri teplote okolo 25 stupňov. Od teploty v miestonsti potom závisí aj množstvo času, ktorý je potrebný na dozrietie a ďalšie prikŕmenie. Ak je v miestnosti príliš teplo, kvasinky sa množia rýchljšie a ak cesto včas neprikŕmite, môžu sa kvasinky premnožiť a výsledkom je prekyslené cesto.

Vďaka obsahu baktérií mliečneho kvasenia je kváskový chlieb zdravší a lepšie stráviteľný. Má jemne kyslastú chuť.

Toto všetko mám už za sebou. Aj samotné pečenie kváskového chlebíka, ktorý je síce pracný, vyžaduje si veľa starostlivosti o samotný kvások, ale výsledok je úžasný a chuť kváskového chlebíka jedinečná.

Ale priznám sa, ešte stále som nováčikom v pečení bezlepkových chlebíkov a rovnako aj v príprave bezlepkového kvásku. Od skúsenejších “gazdiniek” som zozbierala tipy na to, ako si pripraviť vlastný kvások z múk neobsahujúcich lepok a následne, ako z toho kvásku upiecť bezlepkový kváskový chlebík.

Bezlepkový kvások

Bezlepkový kvások

Jedna z našich fanyniek a čitateliek sa s nami v minulosti podelila o recept na bezlepkový kvások z kukuričnej múky. Nenechávame si ho pre seba a zdieľame ho:

250 g hladkej kukuričnej múky zalejeme s 250 ml vlažnej vody a rozmiešame na kašu.  Nalejeme do väčšej nádoby (pozor, kvások niekedy rýchlo rastie a môže nastať efekt “hrnček var”).  Necháme pri izbovej teplote postáť v kuchyni (ja som ho vyložila na chladničku) a keď si počas dňa spomenieme, tak ho premiešame. Keď uplynú dva dni, začneme prikrmovať. Pridávame podľa hesla: koľko múky toľko vody – stačí začať napríklad s dvomi lyžicami kukuričnej múky a 2 lyžicami vody. Premiešame riadne a necháme postáť do druhého dňa, kedy opakujeme kŕmenie kvásku. Takto kvások prikrmujeme asi týždeň. Keď sa nám vytvorí bublinková kvasiaca zmes (spoznáte to aj podľa vône piva :-)), kvások je pripravený na ďalšie spracovanie. Ak sa vám ho zrovna nechce spracovávať, nevadí, pokračujte v prikrmovaní.

Keď už sa chystáme piecť, tak z kvásku odoberieme potrebné množstvo a vyšný kvások prikŕmime múkou a vodou, premiešame, necháme prekvasiť. Kvások sa dobre skladuje v chladničke. Ja ho pred pečením vyberiem deň vopred von, prikŕmim, premiešam a po použití ho znovu odkladám do chladničky.

Ak máte odskúšaný a fungujúci recept na kváskový chlebík bez lepku, napíšte nám. Odmeníme vás :-).

 

 

Bezlepkové polotovary

Koniec nudy v kuchyni s našími bezlepkovými zmesami

Každý, kto pripravuje jedlo pre svoju rodinu sa skôr či neskôr ocitne zoči voči ťažkej otázke – čo len budem dnes zas variť??? Odpoveď na ňu potom hľadáme v pamäti (kedy som naposledy varila špagety s boloňskou? aha, predvčerom, tak nič….), prípadne sa pýtame členov rodiny, ale k užitočnej odpovedi sa nedostávame…

Tak vám to dnes snáď trochu uľahčíme my. Ak ste bezlepkáči a kupujete si naše výrobky, alebo ak sa chystáte kupovať si naše výrobky, prečítajte si tieto rady, ako kreatívne využiť naše bezlepkové zmesi na to, aby ste s z nich zakaždým pripravili nové jedlá alebo koláče.

Začnime najväčšou klasikou – zmesou na palacinky.

  • klasické palacinky podľa návodu: nezabúdajte si zakaždým potrieť panvicu olejom, palacinky tak ostanú vláčnejšie a nebudú suché. Odporúčame napríklad do cesta pridať pri príprave jedno čerstvé vajce, asi ako v každom pečive aj tu prispeje k vláčnosti, zvlhčeniu a peknému prirodzenému sfarbeniu palaciniek.
  • kukuričné tortilly: áno, aj takto sa dajú využiť palacinky. Do našej palacinkovej zmesi pridajte 2 PL kukuričnej múky, lyžičku soli a pripravte si cesto takej konzistencie, ako keby ste išli piecť palacinky. Musíte však pridať trochu viac tekutiny, keďže sme pridávali do zmesi múku. Tortilly sa dajú plniť naslano, napríklad mäsovo-zeleninovou zmesou, hummusom a podobne.
  • kysnuté lievance: do palacinkovej zmesi prisypte lyžičku sušeného droždia, pridajte vajce a zvyšné prísady podľa návodu, premiešajte a nechajte asi dvadsať minút stáť pri izbovej teplote. Potom menšou naberačkou nanášajte na dobre rozpálenú panvicu potretú olejom a osmažte z oboch strán do zlatohneda. Podávajte so škoricovým cukrom, šľahačkou alebo džemom. Do lievancov možno pridať aj roztlačený banán alebo najemno nastrúhané jablko.
  • cisársky trhanec: recept na túto dobrotu nájdete na tomto odkaze. Ak sa vám niekedy náhodou nepodaria palacinky (niektoré panvice sú potvory, ktoré palacinky potrhajú…), tak ich nevyhadzujte, veľmi ľahko sa dajú zmeniť na cisársky trhanec a dobrá večera je na stole.
bezlepkoé palacinky

bezlepkové palacinky

Ďalší šikovný typ sa týka dobrôt ku káve. Klasická zmes na bábovku sa dá tiež použiť na viacero spôsobov. Pozrite si, ako jednoducho ju viete obmeniť a napiecť si vždy iný koláčik, po ktorom sa budete zalizvať až za ušami.

  • mramorová bábovka: pripravíte si ju podľa návodu, do polovice zmesi prisypete horké kakao, nalejete do bábovkovej formy na bledú zmes a o ostatné sa postará rúra.
  • bublanina: základom bábovky alebo bublaniny je cesto, ktoré sa nazýva trené. Obsahuje tuk a pripravuje sa tak, že sa najprv “utrie” dohladka tuk s cukrom a potom sa postupne pridávajú ostatné prísady ako vajce a múka atď. Vymiešajte si cesto na bábovku ako je v návode na použitie, nechajte ho celé bez kakaa, nalejte ho do hlbšieho vymasetného a vymúčeného plechu (na bezlepkové vymúčenie sa výborne hodí napríklad naša bezlepková krupica) a na cesto naukladajte odkvapkané zavárané čerešne. Ak nechcete, aby čerešne spadli na dno koláča, obaľte ich vopred v spomínanej bezlepkovej krupici (prípadne inej Novalim bezlepkovej múke) a čerešne sa udržia uprostred koláčika.
  • Sacherova torta: aj jedna z najobľúbeneších cukrárskych klasík, Sacherka, sa dá napiecť z našej bábovkovej zmesi. Základom Sacherovej torty je slušná porcia kvalitnej horkej čokolády, ktorá sa primieša priamo do cesta a hotový korpus sa musí prerezať a naplniť marhuľovým džemom. Ináč sa torta nesmie oficiálne nazvať Sacherovou. A ak ju chcete vyskúšať, máme pre vás aj recept, kliknite na tento odkaz.
bezlepková Sacherova torta

bezlepková Sacherova torta

Sledujte nás aj ďalej, čoskoro ďalšie praktické tipy ako pracovať s našimi výrobkami.

Dobrú chuť!

Bezlepkové wafle

Dnes si pripravíme sladké raňajky bez lepku. Okrem pár surovín budeme potrebovať waflový stroj, ale ak ho nemáme, nevadí, nevadí, cesto nanesieme na panvicu a opekáme ako lievance.

Na chrumkavé bezlepkové wafle potrebujeme:

  • 300 g bezlepkovej zmesi Promix UNI
  • 2 ČL sódy bikarbóny
  • 2 PL práškového cukru
  • 50 g roztopeného masla alebo rastlinného tuku
  • 2 vajcia
  • 350 ml mlieka (môže byť aj sójové alebo mandľové)
  • na vylepšenie: javorový sirup

Postup:

Oddelíme žĺtky od bielok. Žĺtky vymiešame s cukrom do peny. Potom pridáme mlieko, vmiešame preosiatu zmes Promix UNI a sódu bikarbónu, riadne zamiešame.

Z bielok vyšľaháme tuhý sneh a gumenou varechou ho zľahka vmiešame do zmesi.

Naberačkou nanášame do waflovača a opekáme asi 3 minúty.

Upečené wafle môžeme poliať javorovým sirupom, alebo dochutiť cukrom, škoricou, džemom, ovocím so šľahačkou, tvarohom, čokoládou a podobne. Ako má kto rád :-).

PS: nezjedené wafle hneď zmrazte a keď ich budete potrebovať, len ich dajte do toastovača a budú ako čerstvé.

Bezlepková pizza

Máme radi pizzu. Prečo? Lebo sa nám nikdy nezunuje, vždy si ju inak ozdobíme, niekedy ju preložíme a spravíme si calzone, alebo si namiesto klasickej pizze ušúľame pizzové tyčinky a zajedáme ich s rajčinovou polievkou alebo nejakou dobrou nátierkou. Upiecť si doma pizzu už nie je problém ani pre celiatikov. S našou zmesou Promix Forte, ktorá je špeciaálne namiešaná tak, aby sa z nej dala robiť pizza, sa vám určite podarí. A ako malý bonus vám dáme aj recept na rajčinovú vrstvu, tzv. tomat, ktorá je základom každej dobrej pizze.

Potrebujeme:

  • 400 g bezlepkovej zmesi Promix FORTE
  • 1 balenie sušeného droždia
  • 1 ČL soli
  • 1 ČL octu
  • 300 ml vody
  • 50 ml olivového oleja

Na tomat:

  • na kúsky nakrájané paradajky
  • 1 PL bazalkového pesta (ak nemáte, dajte asi 1  PL nasekanej čerstvej bazalky)
  • trochu soli podľa chuti
  • čierne korenie
  • 1-2 strúčiky rotlačeného cesnaku
  • pol ČL oregana alebo zmesi korenia na pizzu

Postup:

Všetky prísady na cesto dáme do veľkej misy a spracujeme z nich cesto. Miesime ho poctivo, miesením cesto vyzrieva. Hotové cesto potrieme olivovým olejom, misu prikryjeme potravinovou fóliou a pri izbovej teplote ho necháme vykysnúť na dvojnásobok. Ak nechávate cesto kysnúť na programe v rúre, prikryte ho utierkou a do rúry vložte nádobu s vodou, aby sa tvorila para a vlhké prostredie, vďaka čomu ostane bezlepkové cesto nevyschnuté.

Vykysnuté cesto rozdelíme na 4 bochníčky, každý z nich premiesime na pomúčenej pracovnej doske (na pomúčenie používame, samozrejme, zmes Promix FORTE) a vytvarujeme z nich pizze (šikovnejší ručne, menej zdatní kľudne valčekom).

Pizové cesto položíme na plech vystlaný papierom na pečenie, potrieme tomatom tak, aby asi centimeter okraju ostal nepotretý, posypeme strúhaným syrom a dozdobíme podľa chuti. Okraje cesta potrieme olivovým olejom.

Pečieme pri vysokých teplotách (230-250 stupňov) asi 15 minút, kým sa okraje cesta nezačnú farbiť do zlatova. Pred podávaním pokvapkáme zmesou oleja a roztlačeného cesnaku, prípadne dochutíme bylinkami.

Ak si chcete namiesto pizze napiecť pizzové tyčinky, cesto rozdelíme na 8 častí, každú z nich na pomúčenej doske vyšúľame na tyčinku o hrúbke palca, potrieme olivovým olejom, môžeme posypať strúhaným syrom, sézamom, alebo hrubozrnnou soľou a pečieme podobne ako pizzu.