Jesenné sviatky a tekvica
Tekvica je druhom zeleniny, ktorému dorastajú najväčšie plody. Je symbolom jesene, jesennej kuchyne ale aj jesennýh sviatkov. Poďte si prečítať zaujímavosti o tomto plode prírody ale aj o pôvode zvyklostí, ktoré si užívame na sklonku októbra.
Tekvica
Botanicky je tekvica v rovnakej rodine ako napríklad uhorky alebo melóny. Tekvice sú bohaté na vitamín A – Betakarotén, najviac ho obsahuje Hokaido. Majú veľmi málo tuku, asi 4.5percenta uhľohydrátov, vyše 2 percentá vlákniny a 1 percento bliekovín. Priemerná tekvica má 20 cal na 100 g, menej než rajčina a trochu viac než zelený šalát. Ideálna zelenina aj pre tých, ktorý si dávajú pozor na figúru :-).
Vedeli ste, že tekvíc existuje vyše 800 rôznych druhov? U nás sú najobľúbenejšie tieto: hokaido, maslová tekvica, špagetová tekvica, biela tekvica, patizón, cuketa, muškátová tekvica, klasická biela tekvica.
Pri jedlých tekviciach sa využíva najmä dužina – jednoducho povedané, tekvicové vnútro bez šupky a jadierok. Dá sa jesť aj surová, kedy naplno využijeme všetky jej vitamíny a živiny. Pri niektorých druhoch sa môže jesť aj šupka (napríklad pri mladej hokaido tekvici). No a potom nezabúdajme na jadierka. Tie sú (na rozdiel od samotnej tekvice) bohaté na tuky (napr.omega 6 mastné kyseliny), bielkoviny, obsahujú mangán, horčík, fosfor, draslík, železo a pod.
Ako uskladňovať tekvice?
Menej vodnaté druhy tekvíc, napr.maslová tekvica alebo hokaido, sa dajú skladovať na chladnom a tmavom mieste aj niekoľko mesiacov. Skladovaním však tvrdne šupka a tekvica sa potom ťažšie spracováva.
Niektoré druhy sú vhodné aj na mrazenie. Nakrájané na väčšie kúsky ich jednotlivo zmrazíme a potom uskladňujeme v plastovom sáčku v mrazničke. Po rozmrazení sa dajú použiť napr.na pečenie, prípravu polievok alebo prívarkov.
Vodnatejšie druhy tekvíc, ako napr.cuketa, mrazíme nastrúhané a po rozmrazení ich použijeme na prívarky alebo do polievok.
Sušenie tekvíc je menej tradičný ale veľmi zaujímavý spôsob. Hokaido alebo maslovú tekvicu nakrájame na tenké plátky, posypeme škoricou a vysušíme na nízkej teplote do chrumkava. Sušenú tekvicu uskladňujeme v uzavretom zaváraninovom pohári.
Jesenné zvyky a tradíce
Poďme sa trochu pozrieť na to, akú úlohu zohrávali a vlastne aj dnes zohrávajú tekvice pri niektorých tradíciách a zvykoch. Asi všetci z filmov poznáme, že v USA vyrezávajú tekvice na Halloween, ktorý sa dátumovo takmer zhoduje s našim sviatkom Všetkých svätých. Aj keď prevláda u nás názor, že tento zvyk je americký, do USA sa pôvodne dostal z Európy, konkrétne z Írska. Tu je známa jedna legenda o skúpom Jackovi, ktorý nachytal čerta – diabla a mal z toho peňažný zisk, keď to diplomaticky pomenujeme. Keď Jack zomrel, Boh ho nechcel vziať do neba, ale ani Diabol ho nechcel v pekle. Tak ostala Jackova duša uväznená na zemi medzi ľuďmi na večnosť. Ľudia začali do veľkých okrúhlic vyrezávať strašidelné tváre, aby tak odstrašili putujúceho Jackovho ducha. Keď mnohí Íri migrovali do USA, priniesli so sebou tento zvyk, ale strašidelné tváre začali vyrezávať do tekvíc, ktoré boli v USA rozšírené.
Halloweenom vyvstal z pôvodného keltského sviatku Samhain, oslavujúceho koniec leta a začiatok „nového roka 1.novembra“ , počas ktorého vraj duše zomrelých putovali na onen svet a teda vyrezácané tekvice mali držať týchto duchov od domu. Rovnako ako aj kostými, do ktorých sa ľudia prezliekali, aby ich duchovia nespoznali.
Tradísia vydlabávania tekvíc a svetielok v nich je zaužívaná aj u nás. Nielen dnes, ale už aj v minulosti sa tekvice vydlabávali preto, lebo slúžili ako „lampášiky“ pre tých, ktorí sa po tme vracali z cintorínov. Hovorievalo satomu aj hľadanie Svetlonosa, nadprirodzenej bytosti, ktorá ľudí zviedla z cesty, aby zablúdili.
Tekvicové recepty
To by sme neboli my, keby sme vám neponúkli k téme sa hodiace recepty. My máme tekvicu veľmi radi a tešíme sa jej narastajúcej popularite v kuchyni. Tekvica sa dá veľmi všestranne využiť pri varení ale aj pri pečení a je skvelým doplnkom jesennej kuchyne. Vyskúšajte niektoré z našich receptov, garantujeme vám, že vás príjemne prekvapia a tekvicu zaradíte aj vy do vášho zoznamu obľúbených ingrediencií vo vašej bezlepkovej kuchyni:
Bezlepkové tekvicové tortellini
Hrnčekové tekvicové muffiny bez lepku
Tekvicové bezlepkové gnocchi so šalviovou omáčkou
Tekvicové karí s bezlepkovou cestovinou
Krémová tekvicová polievka s bezlepkovými krutónmi