intolerancie

Celiakia a iné intolerancie

Celiakia sa stala súčasťou nášho života a naučili sme sa s ňou žiť. Niekedy sa však k celiakii pridružia aj iné intolerancie, ktoré nám pripravia ďalšie výzvy v stravovaní. My sme vám dnes v našom informatívnom článku zhrnuli tie najbežnejšie. Poďte si o nich niečo prečítať.

Celiakia a iné intolerancie

Laktózová intolerancia

Ku celiakii sa často pridružia aj iné diagnózy alebo intolerancie. K najčastejším patrí laktózová intolerancia, čiže neznášanlivosť mliečneho cukru. Ide o úplnú absenciu alebo nedostatočnú produkciu enzýmu laktáza, ktorý štiepi mliečny cukor na jednoduchšie zložky. Tie potom náš organizmus ľahšie strávi. U malých detí býva laktózová intolerancia často prechodnou záležitosťou a po čase môže vymiznúť. U dospelých záleží od stupňa tolerancie laktózy. Príznaky sú podobné ako pri typickej celiakii: hnačky, bolesti brucha a plynatosť. Pri liečbe sa treba vyhýbať potravinám s obsahom laktózy – teda mlieku a mliečnym výrobkom. V niektorých prípadoch sú dovolené kyslomliečne výrobky ako jogurty, kefír alebo cmar, pretože obsahujú probiotické kultúry, ktoré pomáhajú štiepiť laktózu. Dôležité je riadiť sa pokynmi lekára, pretože každý človek s intoleranciou môže reagovať inak na to isté množstvo alergénu. Ako náhradu za mliečne výrobky s laktózou sú na trhu dostupné tzv. delaktózované mliečne produkty. Pri celiakii a pridruženej laktózovej intolerancii sa však často odporúča mliečne výrobky zo stravy dočasne úplne vyradiť, kým sa črevná mikroflóra trochu neupraví. V tomto prípade je vhodné nahradiť mlieko rastlinnými variantami, ako napr. ryžovým, sójovým, mandľovým, prípadne iným orechovým mliekom. 

Nemám celiakiu, ale…

Nemám celiakiu, ale netolerujem lepok

Ľudia, ktorým sa celiakia nepotvrdila žiadnym vyšetrením, no napriek tomu lepok dobre neznášajú, sa môžu nájsť v diagnóze tzv. Neceliakálnej gluténovej sensitivity (NCGS). Je to neznášanlivosť lepku, avšak bez typických prejavov celiakie alebo alergie na lepok s negatívnymi protilátkami anti-TTG alebo príznakmi alergie na lepok. Pri biopsii tenkého čreva je nález zvyčajne normálny alebo nešpecifický.

 

Alergia na lepok

Je typická okamžitou a často silnou reakciou imunitného systému. Charakterizuje ju prítomnosť špecifických IgE protilátok proti pšenici a raži so sprievodnými alergickými prejavmi. U pacientov nie je potvrdená prítomnosť protilátok proti transglutamináze (enzýmu, ktorý urýchľuje štiepenie glutamínu) ako pri celiakii a histologický nález vzorky tenkého čreva býva negatívny.

Kto patrí do HIT skupiny?

Histamínová intolerancia (HIT)

Ak ste práve vyšli z ambulancie lekára s touto diagnózou, určite vám prebehlo hlavou, aké obmedzenia vás čakajú. Zo začiatku sa môže histamínová intolerancia zdať obrovskou prekážkou, ale ak sa zorientujete v problematike a budete počúvať svoje telo, určite sa po čase vrátite k plnohodnotnému životu. 

Práve kvôli širokému spektru symptómov pri HIT, ktoré môžu zasiahnuť tráviaci trakt, kardiovaskulárny a endokrinný systém, pohybový aparát, dýchaciu a nervovú sústavu, imunitný systém, kožu a sliznice je ťažké rozpoznať, že ide práve o problém s histamínom. Správna a presná diagnostická metóda HIT nie je ešte úplne známa. Ako základná sa berie do úvahy aktivita enzýmu diaminooxidáza (DAO), ktorý zabezpečuje v tele odbúravanie histamínu. Jeho hodnoty však môžu kolísať vplyvom rozličných faktorov, ako napr. stres, zlá životospráva, atď. Ak je markantne znížená aktivita DAO vo vašom tele, pravdepodobne dostanete “nálepku” HIT. 

Čo ale treba vedieť pred tým, než sa pustíte do úpravy svojho jedálnička? Histamín sa prirodzene vyskytuje vo všetkých tkanivách ľudského tela. Je to životne dôležitý transmiter, ktorý sa v našom organizme podieľa na mnohých dôležitých procesoch. Telo si ho vytvára a aj skladuje samo, no prijímame ho aj formou potravy. Niektoré potraviny okrem toho, že histamín obsahujú, fungujú aj ako tzv. liberátor histamínu, čiže pomáhajú uvoľňovať váš vlastný histamín. Týmto sa ho v tele potom nahromadí neprimerané množstvo. Ďalším problémom pri HIT sú inhibítory DAO. Sú to rôzne látky, ktoré môžu blokovať správnu funkciu enzýmu DAO. Najväčším blokátorom tohto enzýmu je alkohol.

Každý človek reaguje na tie ktoré potraviny inak a preto najlepšou metódou, ako zistiť, čo vaše telo toleruje a čo nie, je eliminačná diéta. Táto diéta vám pomôže rozpoznať, ktoré potraviny vám škodia a ktoré naopak nie. Zo začiatku je na nejaký čas vhodné prijímať potraviny s najnižším obsahom histamínu. Potom postupne pridávať po jednom ďalšie a ďalšie potraviny a zapisovať si, ako vaše telo reaguje. Takto postupne sa dostanete do fázy, kedy budete mať svoj jedálniček nastavený presne pre vašu potrebu. Niektorí pacienti napokon zistia, že im prekážajú len niektoré typy potravín, iní sa musia obmedzovať viac. Na trhu sú dostupné už aj tzv. eliminačné denníky, ktoré vám túto mravenčiu prácu trochu uľahčia. Výsledkom toho však bude zlepšenie vášho zdravotného stavu a spokojnejší život.

Medzi základné potraviny s vysokým obsahom histamínu patria: alkohol, arašidy, avokádo, baklažán, cícer, čierny čaj, energetické nápoje, jahody, kakao, kvasená kapusta, kivi, maliny, údeniny, morské plody, ochutené nápoje, ocot (vínny a jablčný), zaváraniny ako nakladané uhorky a iné, vlašské orechy, paradajky, pohánka, rukola, ryby (záleží od čerstvosti a skladovania), slad, sója, sójová omáčka, sójové mlieko, vyzreté syry ako ementál, gouda, pamezán, plesňové syry, špenát, atď.

Pri histamínovej diéte všeobecne platí, že treba konzumovať potraviny čerstvé, neskladované, z overených zdrojov a nezohrievané.

Syndróm dráždivého čreva

Syndróm dráždivého čreva – FODMAP diéta

Nielen pri celiakii sa u niektorých ľudí môže objaviť aj tzv. Syndróm bakteriálneho prerastania (SIBO – z angličtiny Small Intestinal Bacterial Overgrowth). Je to porucha nadmerného rastu abnormálnych baktérií v tenkom čreve. Tento syndróm je najčastejším prejavom nedostatočného trávenia jednoduchých cukrov. Ide o intoleranciu sacharidov, ktorá spôsobuje zvýšenú tvorbu plynov. Nadmerné množstvo baktérií v tenkom čreve môže potom vyústiť do poškodenia jeho stien a funkcie. Baktérie môžu spotrebovať vitamín B12, čo vedie k anémii, tak isto sa môže v organizme vyskytnúť nedostatok bielkovín a v neposlednom rade tieto baktérie produkujú celý rad toxínov škodlivých pre celý organizmus. 

Pri tejto diagnóze sa vysoko odporúča diéta FODMAP (skratka je odvodená od začiatočných písmen názvov sacharidov patriacich do tejto skupiny – Fermentovateľné Oligosacharidy, Disacharidy (laktóza), Monosacharidy (fruktóza) A Polyoly (napr. xylitol, sorbitol). Viacero štúdií potvrdzuje benefit FODMAP diéty u pacientov so SIBO. Vylúčenie potravín s vysokým obsahom sacharidov napomáha lepšiemu fungovaniu celého tráviaceho traktu, a tým aj ústupu symptómov. 

Niektoré základné potraviny nevhodné na konzumáciu pri FODMAP diete: cesnak, cibuľa, raž, artičoky, inulín, pšenica a obilniny, strukoviny, mlieko, sladkosti, agáve, med, niektoré druhy ovocia s vysokým obsahom fruktózy, sladené nápoje, huby, atď. 

Intolerancie – a čo ďalej?

Dodržiavaním správnej životosprávy a hlavne pocúvaním svojho vlastného tela dokážeme predísť veľkému množstvu ochorení. Malá odporúčanie v podobe piatich S na záver:

  1. zdravá Strava
  2. dostatok Spánku
  3. veľa Smiechu
  4. a Športu 
  5. pre Spokojný život

🙂