bezlepkové rožky

Bezlepkové rožky s rascou – škola pečenia

Upiecť si bezlepkové rožky s rascou nie je vôbec veda. Základom je dobrý recept (ten máme) a správna bezlepková múka (tu máme tiež :-)). Podľa nášho návodu si môžete napiecť na raňajky nielen domáce bezlepkové rožky s rascou, ale akékoľvek pečivo – napríklad žemle.

Bezlepkové rožky s rascou

Potrebujeme:

 

  •  1 PL oleja na potretie cesta
  • 1 rozšľahané vajce s 1 PL mlieka na potieranie
  • Hrubozrnná soľ, rasca, sezam na posypanie

 

Postup:

V dnešnej škole pečenia vás naučíme piecť poctivé domáce bezlepkové rožky, ktoré sme dochutili rascou.

Ako na to? Do misky vysypeme múku Promix Forte, do stredu spravíme jamku a nalejeme do nej vlažnú vodu rozmiešanú s droždím a cukrom. Len na povrchu trochu zamiešame, aby sa vytvorila kašička, prikryjeme fóliou a necháme 15 minút pri izbovej teplote postáť. Takto sa nám na povrchu múčnej zmesi spraví kvások.

Potom do toho pridáme tvaroh a soľ a vymiesime hnetačom hladké cesto, ktoré bude stále trochu lepiť. Cesto miesime dostatočne dlho (okolo 10 minút), až kým nie je úplne hladké. Po domiesení bude lepkavé, ale to je v poriadku, určite nepridávame múku. Cesto pomocou cukrárskej karty alebo gumenej varechy prenesieme do čistej, naolejovanej misy, potrieme ho po povrchu olejom a prikryté fóliou ho necháme v teple vykysnúť na dvojnásobok.

Vykysnuté cesto rozdelíme na 8 kúskov a jemne tvarujeme z nich klasické rožky, ohnuté rožteky alebo napríklad aj žemle. Na plechu s papierom ich prikryté fóliou necháme ešte asi 15-20 minút podkysnúť. Rúru medzitým rozohrejeme na 200 stupňov. Pečivo potrieme rozšľahaným vajíčkom s mliekom, posypeme hrubzrnnou soľou alebo rascou alebo sezamom (prípadne inými semiačkami podľa vlastného výberu).

Bezlepkové rožky s rascou pečieme asi 20 minút, potom zapneme na 2 minúty grilovací režim a opatrne dopečieme do zlatista.

Najlepšie chutia čerstvé, nezjedené pečivo odporúčame hneď po vychladnutí zamraziť.

bezlepkové rožky

bezlepkové rožky

Domáce bezlepkové rožky a iné bezlepkové pečivo

Ak sa nebojíte pečenia bezlepkového chlebíka, určite sa nebojte ani pečenia bezlepkového pečiva. V našom receptovom archíve máme pre vás veľa nápadov na raňajkové pečivo, ktoré si poľahky sami napečiete. Ktoré vyskúšate?

Bezlepkové pagáče

Bezlepkový toastový chlieb

Bezlepkový kakaový závin

Klasické biele rožky bez lepku

Sladké bezlepkové pletenky

Nadýchaná bezlepková ciabatta

Bezlepkové hotdogové rožky