toastový chlieb bez lepku

Toastový chlieb bez lepku

Domáci chlebík – môže byť, však? My sme dnes napiekli toastový chlieb bez lepku z našej múky Promix CH špeciál, ktorá je na to určená. Obsahuje už správne množstvo soli a tým pádom je recept jednoduchý. Chlebík máte aj s kysnutím a pečením hotový približne do dvoch hodín. Hotový chlieb si môžete naporciovať na plátky a tie zmraziť na neskôr, aby ostali dlhšie čerstvé.

Toastový chlieb bez lepku

 

Potrebujeme:

500 g bezgluténovej múky Promix CH alebo CH špeciál (tá je bez alergénov)

500 ml teplej vody

20 g droždia

1 ČL octu

1 PL olivového oleja

a potom už len trochu oleja na vymastenie formy a trochu bezgluténovej múky na podsypanie pracovnej dosky a vysypanie formy

 

Prípadne ľanové alebo slnečnicové semiačka na posypanie chleba

 

Postup:

Do teplej vody rozmiešame 20 g čerstvého droždia (môžeme použiť aj sušené – 1 balíček) a lyžičku octu.

Múku Promix CH špeciál navážime do väčšej misy, pridáme 1 PL olivového oleja, prilejeme vodu s droždím a mixérom s hnetačom miesime na hladké cesto asi 10 minút. Dĺžka miesenia je dôležitá a podstatná, pretože počas tohto času cesto nasáva tekutinu tak, aby bol výsledný chlebík nadýchaný a mäkký a dlhšie vydržal. Nepoceňme preto tento krok.

V mise vymiesené cesto gumenou varechou upravíme na bochník, postriekame vodou a prikryté fóliou ho v teple necháme asi 15-20 minút kysnúť. Počas tejto doby viditeľne narasie objem a v ceste sa vytvoria bublinky a póry.

Formu na podlhovastý chlieb vytrieme olejom a vysypeme bezlepkovou múkou. Cesto z misy pomocou stierky vyklopíme na dobre pomúčenú pracovnú dosku. Cesto sa bude lepiť, ale to je tak v poriadku. Pomocou stierky cesto jemne poprekladáme a vytvarujeme do podlhovastého tvaru a opatrne ho prenesieme do pripravenej formy. Mokrou stierkou ho ešte rovnomerne vo forme rozvrstvíme a uhladíme povrch. Prikryjeme ho fóliou a opäť ho necháme ešte asi pol hodinu kysnúť.

Rúru rozohrejeme na 220 stupňov. Podkysnutý chlieb môžeme na povrchu potrieť vaječným bielkom a posypať semiačkami (ľanovými, slnečnicovými a pod.). Pozdĺžne ho môžeme narezať, aby sme docielili pekný toastový efekt.

Toastový chlieb bez lepku pečieme asi 45-50 minút. Po dopečení ho necháme úplne vychladnúť, až potom ho krájame na plátky.

toastový chlieb bez lepku

toastový chlieb bez lepku

Recepty na bezlepkové chleby

Rustikálny bezlepkový chlieb

Pohánkový chlieb

Bezlepkový pita chlieb

Rýchly bezlepkový plackový chlieb

Zemiakový chlieb bez lepku

Tekvicový chlieb bez lepku