bezlepkové rožky

Biele bezlepkové rožky

Ak máme čerstvé biele bezlepkové rožky na raňanjky, k dokonalosti viac netreba. Snáď len maslo. Mäkké, čerstvé rožteky potreté maslom sú – aspoň podľa nás – ideálnymi raňajkami. A dobrá správa je, že nám sa podarilo napiecť úžasné rožky bez lepku, na povrchu jemne chrumkavé, vo vnútri dokonalá, pravidelná a mäkká striedka. Poďte si ich s nami napiecť aj vy.

Biele bezlepkové rožky na raňajky

Potrebujeme:

  • 350 g bezlepkovej múky Promix Forte (plus trochu na podsypanie)
  • 225 ml vlažnej vody
  • 10 g čerstvého droždia
  • 1 PL jemného tvarohu
  • 1 ČL kryštálového cukru
  • 1 ČL soli
  • 1 ČL guarovej gumy
  • trochu oleja na potieranie

 

Postup:

Do misy dáme bezlepkovú múku Promix Forte a v jej strede spravíme priehlbinku.

V troche vody rozrobíme droždie a cukor a túto zmes nalejeme do priehlbinky v múke. Misu prikryjeme igelitovým vreckom a necháme asi 15 minút pri izbovej teplote postáť, kým sa nevytvorí kvások.

Potom do tejto zmesi pridáme soľ, guarovú gumu a tvaroh a začneme miesiť cesto. Bezlepkové cesto sa správa úplne inak ako sme možno zvyknutí z lepkového cesta. Preto je dôležité dodržať dĺžku miesenia a tá je v prípade bezlepkového cesta minimálne 10, ideálne 15 minút. Počas miesenia sa konzistencia cesta zmení zo suchej a hutnej do kompaktnej, redšej a mierne lepkavej.

Po 15 minútach miesenia cesto zoškriabeme gumenou varechou do stredu misy, zľahka ho poprášime bezlepkovou múkou a prikryté igelitovým vreckom ho necháme kysnúť v teple asi hodinu.

Nakysnuté cesto škrabkou vyklopíme z misy na dobre pomúčenú pracovnú dosku. Opäť ho trochu poprášime bezlepkovou múkou a naporcujeme na 6-8 rovnakých kúskov. Z nich vytvarujeme bochníčky. Ak sa cesto lepí, občas ho jemne posypeme bezlepkovou múkou.

Bochníčky cesta prikryjeme a necháme 20 minút odpočinúť.

Potom si rozohrejeme rúru na 200 stupňov. Bochníčky poprášime múkou, vyvaľkáme do oválu a natesno zrolujeme. Dlaňami ich ešte dotvarujeme do tvaru rožkov a poukladáme na plech vystlaný papierom na pečenie. Takto ich necháme poslednýkrát podkysnúť prikryté fóliou (opäť stačí asi 20 minút pri izbovej teplote).

Pred pečením rožky potrieme olejom. Bezlepkové rožky pečieme na 200 stupňoch asi 25 minút, kým sú zospodu upečené do bledohneda a na povrchu začnú chytať bledú farbu.

Najlepšie chutia čerstvé, hneď po vychladnutí. To, čo nezjeme, odporúčame hneď zmraziť.

bezlepkové rožky

bezlepkové rožky

Bezlepkové raňajky

Rožky boli a asi vždy budú súčasťou slovenských raňajok. A teraz sú tu pre všetkých bezlepkáčov chutné bezlepkové rožky, ktoré si môžete upiecť podľa nášho receptu. Domáce pečivo má jednu veľkjú výhodu – je vždy čerstvé a presne vieme, čo obsahuje. Nebojte sa pustiť sa do jeho prípravy, s našimi receptami sa vám to podarí:

Bezlepkové rožky na prípravu hot-dogov

Nadýchaná bezlepková ciabatta

Zemiakový chlieb bez lepku

Rustikálny chlieb bez lepku

Slané bezlepkové žemle

bezlepkové rožky

bezlepkové rožky