Bezlepková diéta a dovolenka na juhu
Dovolenková sezóna je v plnom prúde. Cez dovolenku si dovolíme viac, než cez rok. Poznáte to aj vy? Pred letom nasadíme diéty, rysujeme sa do plaviek, aby sme si potom na dovolenke mohli dať aj nejaké to hriešne jedlo, dezertíky, zmrzku alebo viac ovocia, než bežne.
Mnohí z nás majú namierené na juh, k Stredozemnému moru. Taliansko, Grécko, Francúzsko – tieto destinácie majú niečo spoločné. Gastronómiu, ktorá, podľa oficiálnych štúdií, je zdravšia ako gastronómia iných krajín.
Stredozemná, resp.mediteránska kuchyňa je už len v predstavách plná farieb, pestrej zeleniny a ovocia, cestovín, bieleho chleba, rýb a samozrejme, vína. Ale vedeli ste, že stredozemná kuchyňa je jednou z najzdravších, ak vôbec nie úplne najzdravšia kuchyňa sveta?
Pridávaním viac a viac prvkov práve z tejto kuchyne do bezlepkovej diéty môže výrazným spôsobom vylepšiť nutričnú hodnotu vašej stravy. Poďme sa teda pozrieť trochu bližšie na históriu tejto chutnej a zdravej kuchyne. A nezabúdajme na to, že jej súčasťou je aj veľa pohybu na čerstvom vzduchu J.
Už v povojnovom období robil Dr. Ancel Keys prieskum, v ktorom sa zameral na skúmanie stravovacích návykov vyše 13000 ľudí z rôznych kútov sveta. Zjednodušene povedané, v prieskume sa ukázalo, že ľudia žijúci v prímorských oblastiach ako Stredozemné more a pod., v ktorých strave je veľa ovocia, zeleniny, byliniek, zdravých typov olejov, rýb a podobne, sú zdravší ako popolácia v USA, ko ktorej prímorské národy prirovnával.
Viacero prieskumov od tej doby potvrdilo, že stredozemná kuchyňa vykazuje aj zdravotné benefity, najmä v obasti srdcových chorôb a cukrovky. Nebudeme ďalej spomínať ostatné štúdie, ktoré tieto výsledky potvrdili (máme ich zoznam k dispozícii, ak máte záujem), zamerjame sa však teraz na zdravotné prínosy mediteránskej „diéty“ na celiatikov. V roku 2016 bola publikovaná malá štúdia v časopise European Journal of Clinical Nutrition, ktorá potvrdila, že celiatici na bezlepkovej diéte, ktorí sa zároveň stravovali „stedomorsky“ mali lepší nutričný status bez toho, aby priberali alebo sa stali obéznymi. Mnohí ľudia, ktorí prešli na bezlepkovú diétu môžu totižto zažiť prírastky hmotnosti práve v súvislosti s bezlepkovou diétou.
Ako pomôcka môže poslúžiť tzv. Pyramída stredomorskej diéty, ktorá bola publikovaná v roku 2010 v časopise American Journal of Clinical Nutrition. Zameriava sa na to, že základom zdravého jedálnička by mala byť predovšetkým zelenina, najmä šošovica, hrach a cícer, ovocie, celozrnné obilniny. Tie by mali tvoriť „gro“ zdravých receptov. Olivový olej by mal byť používaný ako základný tuk, ovocie, orechy a ryby majú ďalej dopĺňať jedálniček a starať sa o chuťovú zložku.
Možno si teraz poviete, že je príliš komplikované kombinovať bezlepkovú diétu s ďalšou „diétou“. V skutočnosti to je ale celkom jednoduché. Ak si osvojíte zopár zvykov ako pridávať prvky stredomorskej diéty do bezlepkovej, naučíte sa jesť kvalitnejšie a nutrične vyváženejšie.
- Pridávajte šošovicu do zeleninových polievok, nahrádzajte ryžu šošovicou ako prílohu, šošovica sa výborne hodí aj ako náhrada ryže v kombinácii s mletým mäsom (napríklad v plnenej paprike a pod.)
- Začnite sa kamarátiť s avokádom, je to zdroj kvalitných tukov, výborne sa hodí do rôznych nátierok, ako prídavok do šalátu, dokonca sa dá dobre použiť aj v dezertoch
- Hummus – kaša alebo nátierka vyrobená z cíceru, je zdravou alternatívou k majonéze v hamburgeroch, dá sa použiť ako nátierka, príloha k mäsu, či ako „dip“ na zajedanie so slanými krekrami a podobne.
- Grécky jogurt je síce mliečny produkt, ale má menej laktózy ako bežné jogurty. Keď ho jemne osolíte, môžete ním nahrádzať výrazne tukovejšiu kyslú smotanu.
- Nahraďte sladkosti orieškami. Ak bez sladkého neviete žiť, skúste opražené nesolené oriešky posypať jemne škoricou. Škorica zanecháva v ústach sladkastý pocit a uspokojí vašu chuť na sladké.
Na čo treba ale stále myslieť je, stredomorské jedenie nie je len o jedení. Je to spoločenská aktivita. Dôležitým prvkom mediteránskej kuchyne je zdieľať jedlo s blízkymi, rodinou či priateľmi. Nezabúdajte si preto jedlo užívať. Spravte si z každého jedenia malú oslavu, malý moment, kedy si jedlo užijete naplno. Bez ponáhľania sa, bez zhonu. Nech vám vždy chutí.
(článok je adaptovaný z časopisu Glutenfree Living)