K bezlepkové dietě, jejímu dodržování jsem přistoupila pozitivně

Dnešný príbeh, ktorý nám poslala naša fanynka Helena, sme vybrali do našej súťaže z dvoch dôvodov. Je jednou z mála, ktoré túto neľahkú diagnózu poňali s pozitívnym prístupom. Chceme vám jej príbeh ponúknuť ako inšpiráciu, ako reálny dôkaz toho, že netreba vešať hlavu a že aj celiakia sa dá od začiatku zvládnuť. “Bezlepke” Hele zároveň ďakujeme za obšírny manuál, ktorý s jej dovolením spracujeme a prinesieme vám jej poznatky, rady a tipy postupne na našej stránke.

Také patřím k těm, kteří se v dospělosti dozvěděli, že od stanovení diagnózy celiakie se teď mým celoživotním společníkem stává bezlepková dieta. A tak jsem se začala „seznamovat“ s bezlepkou. Cíl byl jasný, měla by se stát mojí „kamarádkou“, protože když spolu máme být po celý další život, tak raději v míru, než ve věčném boji:-) K bezlepkové dietě, jejímu dodržování jsem přistoupila pozitivně, brala ji jako něco, co se dá zvládnout a s pozitivním přístupem jde vše lépe. Samozřejmě, že jako každý se na začátku potýkáte se spoustou otázek, překáže, nejasností, nejistoty, ale je třeba si najít způsob, jak se s tím vším co nejlépe vypořádat. A tak jsem v dospělém věku, kdy jsem do té doby měla zkušenosti se všemi lepkovými dobrotami a jednoduchým zajištěním stravováním kdekoliv venku mimo domov, stála na startu s bezlepkou a zkoušela se s lehkostí vypořádat s tímto zjištěním bez zbytečného smutku. Proti všemožným negativům postavila všechna možná pozitiva bezlepky, zdánlivé problémy spojené s bezlepkou jsem posuzovala s nadhledem. Postupně jsme se s bezlepkou vzájemně oťukávaly a nakonec se po ani ne moc dlouhé době ukázalo, že celoživotní společnost bezlepky nebude až takový „problém“, jak se mohlo na začátku zdát. Na základě vlastní zkušenosti jsem se rozhodla sepsat pár postřehů, které třeba i ostatním, kteří začínají s bezlepkovou dietou, mohou pomoci lépe přijmout bezlepku do svého života. Protože je lepší se s dietou „skamarádit“ co nejrychleji. Jak na to? Pár tipů a triků přináší příspěvek zaslaný do soutěže NOVALIM. Příspěvek přináší pohled na „bezlepkový problém“ s cílem předat čtenářům vlastní zkušenosti, pár základních tipů a triků, jak se co nejméně bolestně vypořádat s přechodem od dosud zaběhnutých stravovacích zvyklostí a s nově, dosud neřešenými situacemi.

Pár záchytných bodů pro případ, pokud by se přeci jen dieta zdála k nevydržení:

  • Nezoufejte!! I bez lepku se dá žít úplně v pohodě. Musíte jen vědět jak na to.
  • Máte štěstí, že jste mezi diagnostikovanými. Existuje spousta pacientů, kterým lékaři nedokážou říci, co je příčinou jejich vleklých potíží. Lékař udělal maximum, objevil nemoc, zjistil příčinu potíží. Zvlášť v případě celiakie, kdy je stanovení diagnózy, vzhledem k její proměnlivosti, složité, není její rozpoznání nic jednoduchého.
  • Váš zdravotní stav se zlepšuje nebo zhoršuje v souvislosti s tím, co jíte.
  • Celiakie není vyléčitelná, ale je léčitelná. Stačí dodržovat dietu. Na řadu nemocí neexistují ani léky, nebo jejich užívání vyvolává spoustu vedlejších účinků. Při celiakii stačí držet správně dietu a i přesto, že člověku byla diagnostikována nemoc, kterou už nelze vyléčit, není při dodržování diety vlastně nemocný. Jistě, jde o nemoc, kterou už nelze vyléčit, ale lze ji léčit. Díky bezlepkové dietě lze dosáhnout zdravého stavu a nemoc zahrozí, když se dieta poruší.
  • Jsou dvě volby, jak se k bezlepkové dietě postavit. Držet dietu na 100 % a být zdravý bez potíží. Nebo dietu nedržet a potýkat se s náročnější léčbou zdravotních následků vzniklých v důsledku nedodržování diety.
  • Nepropadejte panice a berte bezlepkovou dietu jako změnu životního stylu, který Vám udělá dobře.
  • Domluvte se s rodinou, jak budete doma vařit bezlepková jídla, jak se budete stravovat v práci, na dovolené, apod. 4 Připravujte bezlepkové pokrmy se zájmem. Vaříte proto, aby Vám bylo dobře a byli jste zdrávi.
  • Bezlepková dieta neznamená konec oblíbených jídel, české tradiční kuchyně. Téměř vše lze uvařit i v bezlepkové variantě. Není třeba se loučit s knedlíky, hustými omáčkami a s buchtami. Můžete postupovat podle svých receptů, nebo zkusit jiné, ověřené. I svíčková omáčka s knedlíky se dá uvařit bezlepkově a je SENZAČNÍ! Ať se vydáte při vaření jakýmkoliv směrem, zcela jistě se z Vás časem stanou skvělí kulináři.
  • Připravujte bezlepkovou stravu pro celou rodinu. Vyhnete se tak dvojí přípravě jídel. K zahušťování polévek a omáček se dá jednoduše místo mouky nebo klasické jíšky použít bramborový nebo kukuřičný škrob, nebo bezlepková mouka. Rozdíl pak může být jen v podávání bezlepkových příloh speciálně pro celiaka (knedlíky, těstoviny, chléb a další druhy pečiva).
  • Vysvětlete příbuzným a přátelům, s nimiž se stýkáte, o jaké onemocnění se jedná a že je dieta nezbytná.
  • Reakce na porušení diety může nastat po různě dlouhé době. K reakci na lepek ale nemusí dojít vůbec. Může se tak mylně zdát, že je dotyčný vyléčen, a že mu lepek tedy už vůbec neškodí. Příznaky se ale mohou objevit až po několika letech nedodržování diety, během této doby si dotyčný navíc „zadělává“ na další, velice závažné zdravotní problémy spojené s neléčenou celiakií.

 

Tak ako? Ak sa vám zdá, že aspoň trochu vám tento článok uľahčí váš boj s celiakiou alebo ak ste sa aspoň začali usmievať, tešíme sa a dúfme, že aj ďalšie vaše príbehy vás posunú trochu ďalej a budú vám nápomocné.

 

2 počet komentárov
  1. Martin says:

    Zdravím,
    Manželka je cieliatička a má aj intoleranciu na laktózu. Nemá význam prispôsobovať všetky jedlá bezlepkovej variante. Treba zmeniť jedálniček postupne na zdravý. U nás jeme viacej zeleniny, kukuričných cestovín a rýb. Stravovanie v reštauráciách je problém stále. Dá sa najesť bezlepkovo, ale stojí to x krát toľko ako bežné jedlá.

  2. Michaela says:

    Dakujeme za nazor, Martin, suhlasime, ze zmena jedalnicka smerom k zdravsiemu je vybornou alternativou pre celu rodinu, bez ohladu na to, aky druh diety nas postretol.

Komentáre sú zakázané.