slané bezlepkové keksíky

Slané bezlepkové keksíky

Jednoduchá príprava a výborná chuť. Také sú naše slané bezlepkové keksíky. Výborne sa hodia k nápojom alebo len tak, na chrumkanie. Napečte si ich pokojne aj do zásoby a potom vás neprekvapí žiadna návšteva – lepková či bezlepková. Tieto bezlepkové keksíky chutia všetkým. Pozrite si náš recept a prečítajte si, ktorá prísada má na svedomí, že sú tak dobré!

Slané bezlepkové keksíky s makom

Potrebujeme:

  • 75 g masla
  • 120 g bezlepkovej múky Promix UNI
  • 75 g bryndze
  • 1 žĺtok
  • 1 celé vajce na potieranie
  • 1 ČL soli
  • 1 ČL kypriaceho prášku
  • 1 PL celého nemletého maku

Postup:

Bezlepkovú múku Promix UNI premiešame so soľou a kypriacim práškom. Pridáme na kocky nakrájané studené maslo, bryndzu, vaječný žĺtok a mak a ručne spracovávame na cesto. Keď sa jednotlivé suroviny ako-tak prepoja, pridáme 1-2 PL studenej vody a vymiesime kompaktné cesto.

Cesto hneď rozvaľkáme na doske, ktorú sme pomúčili bezlepkovou múkou. Odporúčame vyvaľkať cesto na takých 7 mm (lepšie je hrubšie než tenšie). Z cesta vyklarujeme rôzne drobné tvary, napríklad kvetinky a kladieme ich na plech vystlaný papierom na pečenie. Potrieme ich rozšľahaným vajíčkom a pečieme na 180 stupňoch asi 15 minút, kým sa povrch keksíkov začne sfarbovať do zlatohneda.

Vyberieme z rúry a necháme ich vychladnúť.

Slané bezlepkové keksy podávame napríklad k nápojom (výborne chutia s bielym vínom) alebo len tak, na chrumkanie pri telke. Kto chce, môže si keksíky na povrchu posypať sezamovým alebo ľanovým semiačkom, prípadne torchu posypať mletou červenou paprikou.

slané bezlepkové keksíky

slané bezlepkové keksíky

Bezgluténová múka Promix UNI

Naša múka Promix UNI je univerzálna bezlepková múka, ktorú sa oplatí mať vždy po ruke. Je všestranne použiteľná v sladkej aj slanej kuchyni, na varenie i pečenie. Z múky Promix UNI napečiete od chleba, pečiva cez piškótové koláče a krehké cesto snáď všetko. Rovnako dobre vám poslúži na prípravu sladkých a slaných múčnych jedál alebo na zahusťovanie omáčok či obaľovanie mäsa alebo zeleniny pred vysmážaním.

Sladné dobroty

Ak radi chrumkáte niečo dobré, najlepšie spravíte, keď si upečiete slané dobroty doma. Budete ich mať stále po ruke a neprekvapí vás náhla chuť na niečo dobré. Pozrite si aj naše ďalšie recepty:

Slané florentínske muffiny bez lepku

Chrumkavé rascové tyčinky bez lepku

Slané bezlepkové krekry

Slané krekry a praclíky bez lepku

Bezlepkové tyčinky z dvoch ingrediencií