Chrumkavé tyčinky bez lepku

Slané rascové chrumkavé tyčinky bez lepku

Tento recept možno už poznáte – ak ste boli na výstave v Trenčíne. Klasika, ktorej sa nikdy neobjeme, chrumkavé slané tyčinky, posypané rascou (alebo ak máte radi makom, sezamom, syrom, červenou paprikou a pod.). A tieto naše sú – ako inak – bez lepku. Upiecť tieto skvelé chrumkavé tyčinky nie je žiadna veda, raz dva sú hotové a možno vám už dnes večer spríjemnia pitie vínka na terase.

Slané rascové chrumkavé tyčinky bez lepku

Potrebujeme:

Na cesto:
250 g rastlinného tuku alebo masla
280 g bezlepkovej múky Promix UNI
Ešte trochu na podsypanie
320 g strúhaného syru (napr.Gouda, Eidam a pod.)
2 celé vajcia

Na potieranie a posypanie:
1 žĺtok
Kryštálová soľ
Celá rasca
(prípadne červená prášková paprika, ľanové alebo sezamové semiačka na posypanie)

Postup:

● Zmäknuté maslo alebo tuk nakrájame na kocky, pridáme nastrúhaný syr a dve celé vajcia. Z týchto prísad ručne vymiesime cesto. S cestom pracujeme opatrne, nepremiesime ho, ani ho príliš nestláčame. Iba natoľko, aby sa suroviny pekne premiešali a spojili.
● Na pomúčenej doske cesto rozvaľkáme na hrúbku asi 2 cm, posypeme múkou a preložíme sprava do stredu, zľava do stredu (na tretiny, ako obálku). Cesto teraz otočíme o 90 stupňov a zopakujeme rozvaľkanie a preloženie na tretiny.
● Bez toho, aby sme cesto nechávali odležať, ho teraz rozvaľkáme na hrúbku asi 1 cm, potrieme ho rozšľahaným žĺtkom, posypeme soľou, rascou alebo inými semiačkami či paprikou.
● Pomocou radielka nakrájame cesto na tyčinky (alebo ľubovoľné tvary) a opatrne ich poukladáme na plech. Medzi tyčinkami necháme trochu medzeru, pretože pri pečení zväčšia objem.
● Pečieme vo vyhriatej rúre na 180 stupňoch asi 15-18 minút do zlatista.
● Tyčinky necháme trochu vychladnúť na plechu.

Tak ako? Dostali ste chuť na niečo dobré, slané? Potom skutočne nemusíte váhať a môžete si hneď zarobiť na tieto chrumkavé tyčinky. A ak predsa len váhate, máme v našom archíve ďalšie slané recepty.

Vyskúšajte napríklad:

Bezlepkový cibuľkový koláč 

Slané bezlepkové krekry

Ľanové pečivo s ricottou