rustikálne tmavé žemle bez lepku

Rustikálne tmavé žemle bez lepku – škola pečenia

Pokračujeme s ďalším skvelým receptom – upečieme si rustikálne tmavé žemle bez lepku a v rámci našej školy pečenia vás naučíme, ako si pripraviť kvalitné bezlepkové pečivo doma. Viete, čo doň dáte, upečiete si ho čerstvé k raňajkám a tá vôňa je na nezaplatenie :-). Základom rustikálnych tmavých žemlí je naša múka Promix T, ktorá obsahuje len prirodzene bezlepkové a bezpšeničné suroviny, ako napr. zemiakovú, ryžovú či pohánkovú múku a navyše je obohatená o jablčnú vlákninu.

Tmavé žemle bez lepku – škola pečenia

Potrebujeme:

300 g bezgluténovej múky Promix T

250 ml vody

1 PL bieleho jogurtu

1 ČL sušeného droždia

1 kopcovitá ČL soli

Ľanové semiačka

 

Všetky uvedené prísady dáme do misy, varechou ich zamiešame, aby sa mokré prepojili so suchými, prikryjeme misu potravinárskou fóliou a necháme cez noc (alebo minimálne 3-4 hod) na kuchynskej linke pomaly kysnúť.

Po rozkysnutí nám z cesta vznikne polotekutá lepkavá zmes s bublinkami – a to je v poriadku.

Rúru dáme rozohriať na 230 stupňov a vložíme do nej malé zapekacie misky aj s vekom. Ak nemáme s vekom, použijeme bez veka.

Vrelé misky potom opatrne vysypeme trochou bezlepkovej múky a pomocou gumenej varechy alebo stierky do ich dáme tekuté cesto. Ideálne do ¾ objemu. Misky prikryjeme vekami alebo hrubším alobalom a dáme ich späť do rúry. Rustikálne žemle pečieme najprv 15 min prikryté a potom ešte asi 10 minút odokryté, do zlatohneda.

Po dopečení ich vyberieme z rúry, vyklopíme na mriežku a dáme ich vychladnúť. Najlepšie chutia čerstvé. Z tejto dávky nám vyšli väčšie žemličky.

rustikálne tmavé žemle bez lepku

rustikálne tmavé žemle bez lepku

rustikálne tmavé žemle bez lepku

rustikálne tmavé žemle bez lepku

Bezlepková škola pečenia

Dnešný recept na rustikálne tmavé žemle bez lepku je jedným z viacerých receptov, ktoré vám predstavujeme v rámci našej školy pečenia. Ku každému receptu na našich sociálnych sieťach nájdete aj videorecepty s detailným postupom.

Ktoré z týchto receptov ste už vyskúšali? Ktoré sa chystáte vyskúšať?

Bezlepkové tvarohové koláče

Bezlepkové rožky s rascou

Bezlepkový mazanec alebo buchty

Bezlepkové pagáče bez kysnutia

Jednoduchá piškótová roláda bez lepku