bezlepkový jahodový chlebíček

Bezlepkový jahodový chlebíček

Bezlepkový jahodový chlebíček môžeme bez pochýb zaradiť medzi jednoduché a rýchle recepty, ktoré zvládne skutočne každý a nebude pri tom potrebovať ani žaidne špeciálne kuchynské náradie. Je námetom, ako si upiecť ovocný koláč aj v čase, keď ešte žiadne ovocie nedozrieva – a síce, z lyofilizovaného ovocia.

Bezlepkový jahodový chlebíček

Potrebujeme:

1 balenie bezgluténovej bábovky v prášku Novalim

3 celé vajcia

150 ml oleja (napr. slnečnicového)

za hrsť lyofilizovaných (čiže mrazom sušených) jahôd  – prípadne aj iný druh ovocia

 

Na polevu:

asi 100 g práškového cukru

4-5 ks lyofilizovaných jahôd

1-2 PL vody alebo mlieka

za malú lyžičku citrónovej šťavy

zopár mrazom sušených jahôd na ozdobenie, prípadne lístky mäty

 

Postup:

Tento jahodový chlebíček bez lepku je naozaj jednoduchý. Stačí vám balenie našej bezgluténovej bábovky v prášku a zopár prísad, ktoré máte s veľkou pravdepodobnosťou doma.

Podľa návodu na obale bábovky pripravíme cesto – najprv v mise vyšľaháme celé vajcia do nadýchanej bledej peny. Potom do vajíčkovej zmesi postupne za stáleho miešania prilievame 150 ml oleja. Na túto zmes prisypeme jedno balenie bezgluténovej bábovky v prášku a gumenou varechou sypkú zmes zapracujeme do mokrej zmesi.

Napokon pridáme lyofilizované jahody, ktoré jemne v prstoch podrvíme. Primiešame ich do cesta a cesto vlejeme do chlebíčkovej formy (papierovej alebo ak používate klasickú formu na pečenie, tú buď vystelieme papierom na pečenie alebo ju vytrieme tenkou vrstvou tuku a vysypeme bezlepkovou múkou).

Bezlepkový jahodový chlebíček pečieme vo vopred rozohriatej rúre na 180 stupňoch asi 35-40 minút, kým je koláč na povrchu na dotyk pružný.

Kým sa pečie, pripravíme si polevu. Preosejeme práškový cukor, pridáme citrónovú šťavu, vodu alebo mlieko a na prach rozmrvené mrazom sušené jahody a vymiešame do hladka. Touto polevou polejeme ešte horúci jahodový chlebíček , na povrchu ho ozdobíme kúskami ovocia a mätovými lístkami a necháme polevu plne zaschnúť.

bezlepkový jahodový chlebíček

bezlepkový jahodový chlebíček

Ovocné koláče bez lepku pre vás

Ak radi pečiete, vyskúšajte tiež tieto recepty:

Jednoduchý bezlepkový koláč s ovocím

Kysnuté bezlepkové koláče s mrveničkou a ovocím

Krehký malinový koláč

Rebarborový koláč bez lepku

Jednoduchý mirabelkový koláč bez lepku

Jablkovo karamelové koláče bez lepku