jednoduchý bezlepkový koláč

Jednoduchý bezlepkový koláč s ovocím

Poďme piecť! A bude to jednoduché. Náš dnešný recept na jednoduchý bezlepkový koláč s ovocím zvládne naozaj každý. Či doň dáte čerešne, čučoriedky, slivky alebo aj jablká – vždy vám bude chutiť. Nadýchané cesto plné ovocia je predsa super, však? Vyskúšajte náš dnešný recept.

Jednoduchý bezlepkový koláč s ovocím

 

Potrebujeme:

  • 6 PL bezgluténovej múky Promix PK alebo PK špeciál + na vysypanie plechu
  • 4 vajcia
  • 4 PL práškového cukru + na posypanie
  • 1 balíček vanilínového cukru
  • 1 kypriaci prášok bez lepku
  • 50 ml rastlinného oleja + na vymastenie plechu
  • 100 ml vody alebo mlieka
  • 2 PL kakaového prášku
  • Aspoň 300 g odkôstkovaných čerešní (môže byť aj viac) alebo iného ovocia, napr. sliviek, čučoriedok, jabĺk a pod.

 

Postup:

Vajcia, práškový a vanilínový cukor spolu vyšľaháme v mise do nadýchanej peny. Pridáme olej a vodu (alebo mlieko) a opäť trošku prešľaháme. V inej mise si zmiešame bezgluténovú múku Promix PK alebo PK špeciál s kypriacim práškom a postupne túto suchú zmes najlepšie gumenou varechou zapracujeme do vaječnej hmoty. Miešame jemne a vždy rovnakými pohybmi odspodu k povrchu, aby sme dostali do zmesi čo najviac vzduchu. Takto bude koláč krásne nadýchaný. 

Do plechu o veľkosti približne 20×35 cm, ktorý sme si vymastili trochou oleja a vysypali trochou múky, vylejeme polovicu cesta na jednoduchý bezlepkový koláč. Do druhej polovice dôkladne vmiešame kakaový prášok. Kakaovú hmotu potom krížom-krážom vylievame do plechu, takto nám vznikne efekt mramoru. Nakoniec do cesta jemne povtláčame umyté, osušené a vykôstkované čerešne alebo iné ovocie. 

Jednoduchý bezlepkový koláč pečieme vo vopred vyhriatej rúre na 170-180 °C približne 25 minút. Nakoniec urobíme test špajľou. Ak zapichnutá špajľa vyjde z cesta suchá, koláč je hotový. Necháme vychladnúť, nakrájame na kocky a posypeme práškovým cukrom.

jednoduchý bezlepkový koláč

jednoduchý bezlepkový koláč

Ovocné koláče bez lepku

Máte radi ovocné koláče? Tak ste u nás na správnej adrese. Nielen tento jednoduchý bezlepkový koláč s ovocím sa oplatí upiecť. Určite sa pozrite aj na tieto dobroty, ktoré sme pre vás napiekli:

Krehký malinový koláč bez lepku

Kysnuté bezlepkové koláče s čučoriedkami a mrveničkou

Mirabelkový koláč bez lepku

Pomarančový koláč s mandľami