rebarborový koláč

Rebarborový koláč bez lepku

Rebarborový koláč  bez lepku nepečieme len v sezóne rebarbory a jahôd. Máme ho radi aj s iným ovocím a nikdy sa nám nezunuje. A tá chrumkavá posýpka s mandľami, no jednoducho mňam! Poďte s nami piecť.

Rebarborový koláč bez lepku

Potrebujeme:

250 g očistenej a na 2 cm kocky nakrájanej rebarbory

250 g čerstvých jahôd

150 g krupicového cukru

150 g zmäknutého masla

2 PL vanilkového cukru

2 vajcia

200 g bezlepkovej múky Promix PK alebo PK špeciál 

100 g mandľovej múky alebo mletých mandlí

1 ČL kypriaceho prášku bez lepku

180 ml cmaru

 

Na posýpku:

3 PL bezlepkovej múky Promix PK alebo PK špeciál

4 PL mletých mandlí

50 g hnedého cukru

½ ČL mletej škorice

40 g studeného masla

1-2 PL mandľových lupienkov

 

Postup:

Očistenú a nakrájanú rebarboru s jahodami premiešame s 2 lyžicami odváženého množstva krupicového cukru. V inej väčšej mise vyšľaháme do krémova maslo, vanilkový cukor a zvyšok krupicového cukru. Po jednom pridávame vajcia a šľaháme do nadýchanej peny. Bezlepkovú múku, ktorú sme si premiešali s mandľovou a s kypriacim práškom, striedavo s cmarom pridávame po troškách do vaječnej zmesi a gumenou varechou dobre zapracujeme. 

Asi štvrtinu zmesi rebarbory a jahôd jemne primiešame do cesta. Ak sme sa rozhodli, že dnes nemáme chuť na rebarborový koláč, môžeme rebarboru a jahody nahradiť akýmkoľvek iným ovocím, napr.mahruľami, čerešňami a pod. Cesto potom vylejeme do zľahka vymastenej a múkou vysypanej formy s priemerom 20-25 cm. Uhladíme stierkou a na vrch poukladáme zvyšnú zmes rebarbory a jahôd.

Na posýpku nasypeme do misky múku, mleté mandle, škoricu a hnedý cukor. Pridáme studené maslo nakrájané na kocky a medzi prstami spracujeme na mrveničku. Nasypeme na vrch koláča a nakoniec rovnomerne posypeme aj mandľovými lupienkami.

Rebarborový koláč ečieme vo vopred vyhriatej rúre na 180 °C ( v teplovzdušnej rúre stačí 160 °C) približne 50-60 minút. Koláč je hotový, keď zapichnutá špajla vyjde z neho suchá. Ak by koláč počas pečenia rýchlo tmavol, môžeme ho prikryť alobalom. Po upečení necháme koláč úplne vychladnúť vo forme a až potom nakrájame. Dobre chutí aj s troškou kyslej smotany.

rebarborový koláč

rebarborový koláč

Rebarborový koláč a iné ovocné koláče

Mirabelkový koláč

Pomarančový koláč

Jablkový koláč

Bazovo citrónový koláč

Marhuľový koláč

Malinové koláčiky

Jahodové krémeše

Čučoriedkový nepečený koláč