bezlepkový čokoládový koláč

Bezlepkový čokoládový koláč s pomarančom a tvarohom

Šťavnatý a veľmi chutný. Taký je tento bezlepkový čokoládový koláč s pomarančom a tvarohom. Kombinácia čokolády, pomaranču a osviežujúceho tvarohu z neho robí výborný dezert na nedeľné popoludnie. Najmä v horúcich dňoch výborne padne, keď ho dobre vychladíme.

Bezlepkový čokoládový koláč s pomarančom a tvarohom

Potrebujeme:

 

Na tvaroh:

  • 250 g krémového tvarohu
  • 2 PL krupicového cukru
  • 1 PL postrúhanej kôry z pomaranča
  • 2-3 PL pomarančovej šťavy
  • 1 ČL kukuričného škrobu
  • 1 vajce

 

Na dokončenie:

  • Práškový cukor na posypanie
  • Maliny a lístky mäty na ozdobu

 

Postup:

Začneme prípravou čokoládového cesta. Vo vodnom kúpeli (nad parou) necháme rozpustiť horkú čokoládu s maslom. Po ich úplnom vychladnutí do nich primiešame krupicový cukor a celé vajcia rozšľahané s dvoma lyžicami vody. Potom do zmesi preosejeme bezlepkovú múku Promix PK alebo Promix PK špeciál. Cesto vylejeme do formy s rozmermi asi 20×25 cm, ktorú sme vystlali papierom na pečenie. Povrch uhladíme.

V ďalšom kroku si pripravíme tvarohovo – pomarančový krém. Na krém si prešľaháme jemný tvaroh s cukrom. Pridáme celé vajce, kukuričný škrob, šťavu a kôru z cheicky neošetreného pomaranča. Všetko spolu dobre premiešame. Krém vylejeme na pripravené čokoládové cesto a špajlou jemne premiešame, aby sme vytvorili na povrchu mramorový vzor. 

Bezlepkový čokoládový koláč pečieme vo vopred vyhriatej rúre na 180 °C približne 30 minút, kým tvarohový krém stuhne. Necháme ho vychladnúť, jemne posypeme práškovým cukrom a ozdobíme malinami a lístkami mäty. Koláč skladujeme v chladničke. Chutí vynikajúco aj úplne vychladený a výborne sa hodí ako príjemné sladké letné osvieženie po dobrom obede. 

bezlepkový čokoládový koláč

bezlepkový čokoládový koláč

Letné osviežujúce dezerty

Ak nemáte dnes chuť na bezlepkový čokoládový koláč, v našom archíve receptov nájdete ďalšie dobroty, ktoré sme pre vás pripravili. Všetky sú, samozrejme, bez lepku a zvládne ich aj začiatočník v kuchyni:

Obrátený pohánkový koláč bez lepku

Krehký malinový koláč

Rebarborový koláč bez lepku

Bezlepkový pomarančový koláč s mandľami

Bazový citrónový koláč