bezlepkový brownie

Bezlepkový brownie s čokoládovými kúskami

Pre milovníkov čokolády tu máme recept na poctivý bezlepkový brownie s kúskami čokolády. Jeho príprava je jednoduchá a chutiť bude malým aj veľkým. My sme si klasický brownie vylepšili ešte kúskami čokolády, ale pokojne doň pridajte aj orechy alebo ovocie.

Bezlepkový brownie s čokoládovými kúskami

  • 170 g mäkkého masla
  • 100 g horkej čokolády nalámanej na kúsky + ešte asi za hrsť čokoládových kúskov na finálne dochutenie
  • 200 g  kryštálového cukru
  • 1 ČL vanilkového extraktu alebo pravej vanilky
  • Štipka soli
  • 40 g práškového holandského kakaa
  • 60 g bezgluténovej múky Promix UNI (prípadne Promix PK alebo PK špeciál)
  • 3 vajcia

Najprv si predhrejme rúru na 170 stupňov. Plech jemne vymastíme a vystelieme papierom na pečenie tak, aby presahoval cez okraj plechu. Na túto dávku sme použili menší plech s rozmermi približne 20*25 cm.

Maslo dáme do panvice a na strednom stupni ohrievame 3-5 minút, až kým nebuble, nesfarbí sa trochu do zlata a nezačne mať jemne orechovú vôňu. Pozor, aby sa nepripálilo.

Do veľkej misy nalámeme čokoládu, zalejeme ju roztopeným maslom a po minúte dobre premiešame metličkou. Kým je zmes ešte teplá, vmiešame cukor a vanilku, potom vajíčka a soľ.

No a nakoniec do zmesi preosejme kakaový prášok a bezgluténovú múku Promix UNI (môžeme alternatívne použiť aj Promix PK alebo PK špeciál). Zamiešame vareškou tak, aby sa suché a mokré prísady prepojili. Napokon ešte vmiešame nasekané čokoládové kúsky a celú zmes nalejme na pripravený plech.

Brownie pečieme asi 30-40 min na 170 stupňoch. Koláč na povrchu popraská, ale to je úplne v poriadku. Správne upečený brownie má povrch upečený a jemne popraskaný a vo vnútri je šťavnatý a hutný.

bezlepkový brownie

bezlepkový brownie

Bezlepkové recepty pre milovníkov čokolády

Na záver ešte pridávame zopár vybraných čokoládových receptov bez lepku pre všetkých milovníkov nielen brownie ale aj iných čokoládových koláčov a zákuskov:

Bezlepkové cookies s čokoládou

Domáce pralinky s čokoládou a bezlepkovými keksíkmi

Bezlepkové čokoládové madlenky

Arašidové sušienky bez lepku s čokoládovou plnkou

Bezlepková čokoládovo mandľová torta