Veľká noc

Veľká noc je tu!

Veľkonočné sviatky sa nám blížia a sviatky ako Veľký piatok, Veľkonočná nedeľa a Veľkonočný pondelok sa v mnohých kútoch sveta slávia rôzne. Na celom svete sú rôzne kultúry, krajiny, komunity a náboženstvá, ktoré majú svoje zvyky a tradície, ktorými oslavujú Veľkonočné sviatky. Tak ako katolíci a protestanti sa po celom svete zhromažďujú v kostoloch, aby si pripomenuli vzkriesenie Ježiša Krista, ľudia po celom svete oslavujú tieto sviatky po svojom. Prečítajte si malý výber tradícií a zvykov zo sveta.

Veľká noc je tu!

NÓRSKO: Nóri majú zaujímavú tradíciu známu ako “Veľkonočné zločiny” alebo Paaskekrim. V tomto období mnohí po celej krajine čítajú tajomné knihy alebo sledujú detektívky v televízií. Táto tradícia sa začala v roku 1923, keď vydavateľ propagoval novú detektívnu knihu na titulných stránkach novín. Reklama sa podobala článkom až tak, že ľudia nevedeli, že je to len reklama a nie skutočnosť.

ŠVÉDSKO: Najzaujímavejšou tradíciou zo Švédska je to, že v dňoch pred veľkonočnou nedeľou sa deti obliekajú ako veľkonočné čarodejnice, nosia staré a vyradené oblečenie. Chodia od domu do domu po susedstve a obchodujú s maľbami a kresbami za sladkosti.

HAITI: Na Haiti je Veľkonočný týždeň poznačený farebnými prehliadkami a tradičnou “rara” hudbou, ktorá sa hrá na bambusových trúbkach, marakách, sudoch, dokonca aj kávových plechovkách. Veľkonočné sviatky sú zmesou katolíckych a Voodoo tradícií. Voodoo veriaci každoročne putujú do dediny Souvenance, kde počas obradu dávajú obety duchom. Ukazujú im tým oddanosť. Oslava sa vyznačuje bubnovaním, spevom a obeťami zvierat.

GRÉCKO: Veľká noc je najdôležitejším náboženským sviatkom v gréckokatolíckom kalendári. Výklady v obchodoch hýria pestrými farbami veľkonočných sviečok a čokoládových vajec. Grécke rodiny na Veľkonočnú nedeľu sedia za jedným stolom a jedia jedlá z jahniat alebo kozla.

Veľká noc

BRITÁNIA: Spúšťanie vajíčok znamená spustenie špeciálne pripravených vajec dolu po trávnatom kopci. Táto tradícia sa opakuje stovky rokov a prežíva v krajoch po celom Anglicku. Pravidlá sa líšia od oblasti. Víťazné vajce môže byť to, ktoré sa valí najvzdialenejšia, alebo ide medzi dvoma kolíkmi. Podľa starých Lancashire legendy, rozbité vaječné škrupiny by mali byť starostlivo rozdrvené inak budú ukradnuté a používané ako člny čarodejníc.

KOLUMBIA: Kolumbijci na tradičnú veľkonočnú večeru obľubujú jesť leguána, korytnačku alebo najväčších hlodavcov na svete. Kolumbijci cestujú hodiny medzimestskými autobusmi, aby strávili sviatky s rodinou a pripravili špeciálne jedlá z prinesených exotických zvierat z ďalekých provincií svojim príbuzným vo veľkých mestách. Medzi nezvyčajné sezónne pochúťky patria egyptské vaječné omelety, leguánová polievka, kajmanský guláš, smažená juka a kapybara, najväčší hlodavec na svete.

 

Nazrite do nášho archívu zaujímavých článkov o celiakii, bezlepkovom žití, tradíciách a podobne.

Spracované podľa: www.telegraph.co.uk, www.huffingtonpost.com