hruškové koláčiky bez lepku

Obrátené hruškové koláčiky bez lepku

Z receptu na bezlepkové lístkové cesto si ľahko pripravíte aj túto maškrtu – obrátené hruškové koláčiky bez lepku, v ktorých pekne spotrebujete zaváraniny alebo aj mrazené ovocie. Jednoduchý recept, ktorý sa bude hodiť v okamihu, keď na vás príde chuť na niečo dobré, sladké a ľahké.

Obrátené hruškové koláčiky bez lepku

 

Potrebujeme:

Na lístkové cesto:

 

Na dokončenie:

  • 2 stredne tvrdé hrušky
  • Šťava z citróna
  • Javorový sirup
  • Maslo 
  • Práškový cukor na posypanie
  • Vajce na potretie

 

Postup:

Pripravíme si lístkové cesto. Bezlepkovú múku Promix UNI rozmiešame v mise so soľou. Pridáme do nej na malé kocky nakrájané studené a tuhé maslo, studený tvaroh a varechou začneme cesto spracovávať. Keď sa jednotlivé prísady začnú spájať, rukou ich vymiesime do kompaktného bochníčka. Cesto dáme do plastovej uzatvárateľnej nádoby a odložíme do chladničky aspoň na 3 hodiny (pokojne však aj cez noc).

Odpočinuté cesto vyvaľkáme na pomúčenej doske na hrúbku 0,5-1 cm a tartaletkovou formičkou s priemerom asi 10 cm vykrajujeme kolieska. Formičky vymažeme maslom a do každej nalejeme 4 ČL javorového sirupu. 

Umyté hrušky zbavíme jadrovníkov a šupky a nakrájame na kolieska. Do každej pripravenej formičky dáme 3 hruškové kolieska, ktoré pokvapkáme citrónovou šťavou. Každý koláčik prikryjeme vykrojeným kolieskom z cesta, ktorého povrch potrieme rozšľahaným vajíčkom. Cesto popicháme vidličkou, aby mala kadiaľ unikať para. 

Formičky poukladáme na plech a vložíme do vopred vyhriatej rúry. Hruškové koláčiky bez lepku pečieme do zlatista asi 30 minút na 180 °C, až kým je ich povrch mierne chrumkavý. Po upečení necháme vychladnúť vo formičkách a potom opatrne vyklopíme. Pred podávaním posypeme práškovým cukrom.

TIP: Tieto koláčiky sa môžu podávať aj vyklopené alebo aj ponechané vo formičkách.

hruškové koláčiky bez lepku

hruškové koláčiky bez lepku

Pre milovníkov ovocných koláčov

Máte radi ovocné koláče? Chutné a šťavnaté, také, ktoré si môžete upiecť kedykoľvek v roku? Máme pre vás peknú zbierku tých najepších a všetky sú, samozrejme, bez lepku. Na ktorý máte najväčšiu chuť?

Černicový tart bez lepku

Bezlepkové muffiny s makom a malinami

Bezlepkový jahodový chebíček

Pohánkové jablkové pité bez lepku

Bezlepkové crumble s blumami

Cheesecake s mandarínkovou polevou

Kysnuté bezlepkové koláče s ovocím a mrveničkou