pohánkové jablkové pité

Pohánkové jablkové pité bez lepku

Vyskúšajte malú obmenu obľúbeného koláča – pohánkové jablkové pité. Prekvapí vás, aká je to chutná kombinácia. Jemne oriešková chuť pohánky sa výborne hodí k sladkokyslej chuti jabĺčok. Pozrite si náš recept a neváhajte si ho upiecť, veríme, že vám bude chutiť.

Pohánkové jablkové pité bez lepku

Potrebujeme:

300 g pohánkovej múky Novalim

200 g univerzálnej bezgluténovej múky Promix UNI

250 g masla

100 g práškového cukru

1 celé vajce a 1 bielok

1  vanilkový cukor

1/2 balíčka kypriaceho prášku

 

Na plnku:

2 kg jabĺk

cukor podľa chuti

mletá škorica

1 zvyšný žĺtok na potieranie

 

Postup:

Najprv si pripravíme jablkovú plnku. Jablká ošúpeme, zbavíme jadrovníkov a nakrájame na drobné kocky. Posypeme ich kryštálovým cukrom podľa chuti, mletou škoricou, premiešame a na slabom ohni ich varíme, kým jablká trochu nezmäknú. Asi 20 minút. Potom ich necháme úplne vychladnúť.

Na cesto najprv premiešame suché prísady, potom k nim pridáme vajce a bielok, zmknuté maslo a vypracujeme hutné, trochu lepivé cesto. To rozdelíme na dve rovnaké časti a obe ich rozvaľkáme medzi dvomi plátmi papiera na pečenie na tenko, na veľkosť plechu.

Jeden plát cesta (aj s papierom zospodu) položíme na plech na pečenie. Na povrch cesta nanesieme jablkovú plnku a prikryjeme ju druhým plátom cesta (papier zvrchu). Papier odstránime, cesto potrieme žĺtkom rozmiešaným s trochou vody a povrch pohánkového jablkového pité dobre popicháme vidličkou.

Pečieme vo vopred vyhriatej rúre na 180 stupňoch asi 40 minút.

Po dopečení necháme koláč vychladnúť a potom ho servírujeme nakrájaný na štvorce alebo obdĺžniky, prípadne ho posypeme práškovým cukrom.

pohánkové jablkové pité

pohánkové jablkové pité

Jablkové bezlepkjové recepty od Novalimu

Ak sa vám páčil náš dnešný recept na pohánkové jablkové pité, potom vám možno spravíme chute aj nasledovnými námetmi na jablkové dobroty. Na ktorý máte práve teraz chuť?

Jablkový mrežovník bez lepku

Jablkový piškótový koláč bez lepku

Jablkový koláč z krehkého cesta

Čokoládovo jablkový zákusok bez lepku

Šťavnatý makovo jablkový koláč bez lepku

Škoricovo jablkový tart bez lepku