náhrady potravín

Náhrady potravín pri bezlepkovom pečení

Poznať tie správne náhrady potravín pri bezlepkovom pečení vám niekedy môže zachrániť situáciu. Pustili ste sa do pečenia a zrazu zistíte, že Vám doma niečo chýba? Alebo máte okrem celiakie intoleranciu či alergiu aj na iné potraviny? Napríklad vajíčka, mliečnu bielkovinu a podobne. My Vám prinášame stručný prehľad toho, ako si poradíte v takejto situácii a pritom si pochutnáte aj na bezlepkových maškrtách.

Náhrady potravín pri bezlepkovom pečení

V našom dnešnom článku sme pre vás zozbierali overené rady, ako si poradiť, keď vám pri pečení chýba nejaká prísada, alebo keď zistíte, že váš recept obsahuje potraviny, ktoré vy nemôžete. Namiesto toho, aby ste bežali do obchodu dokúpiť, čo vám chýba, naučíme vás vedieť si poradiť aj v tejto situácii. Poďte si s nami pozrieť, aké náhrady potravín môžete použiť namiesto niektorých vybraných surovín.

Kypriaci prášok do pečiva

Pri bezlepkovom pečení treba dbať aj na to, aby kypriaci prášok neobsahoval ani stopy lepku. Ak však nemáte doma vhodný pre celiatikov, môžete ho nahradiť sódou bikarbónou, resp. jedlou sódou, treba dať však pozor na pomer – 1 čajová lyžička sódy predstavuje asi 3 lyžičky kypriaceho prášku. Vlastný domáci kypriaci prášok si jednoducho pripravíte zmiešaním 30 g vínneho kameňa, 20 g sódy a 9 g kukuričného škrobu.

 

Vajcia

Ak vám doma došli vajcia a recept sa bez nich nezaobíde, náhrad je hneď niekoľko. Jedno vajíčko vám spoľahlivo nahradí polovica balíčka sušeného droždia zmiešaného s 30 ml vody. Rovnakú službu ako jedno vajce vám spravia aj 2 lyžice kukuričného škrobu s 3 lyžičkami vody. Zdravou alternatívou vajec v recepte je aj kombinácia 1 čajovej lyžičky rozdrvených ľanových semiačok namočených v 3 lyžičkách vody. Ak máte po ruke agar-agar, zmiešajte lyžicu agaru s lyžicou vody. Jedno vajce dokonca vedia nahradiť aj 3 lyžičky arašidového masla (to ale môže jemne zmeniť chuť koláča).

 

Vaječný bielok

Veríte, že sneh z vaječných bielkov sa dá nahradiť niečím iným? Presvedčte sa sami. Vezmite si jednu konzervu cíceru, sceďte nálev a vyšľahajte ho do nadýchanej peny. Smelo ho môžete použiť do pečenia.

 

Olej

Olej, resp. tuk býva dôležitou súčasťou množstva receptov, takže je takmer nemožné ho vynechať. V prípade, že sa vám práve minul, váš koláč môže zachrániť napríklad rovnaké množstvo nesladeného jablčného pyré, prípadne ¾ hrnčeka jogurtu s vyšším obsahom tuku.

Náhrady potravín pri bezlepkovom pečení – 2.časť

Pozrite si aj ďalšie náhrady potravín, ktoré využijete pri príprave bezlepkových produktov alebo pri rôznych potravinových alergiách či intoleranciách.

Tvaroh

Ak nemáte alergiu na mliečnu bielkovinu, tvaroh je výborný pomocník hlavne pri bezlepkovom pečení. Dodá cestu vláčnosť, prepojí suroviny a ešte pridá aj na výživovej hodnote. Ak ste ho zabudli kúpiť, a namiesto toho máte po ruke neochutené a neúdené tofu, rozmixujte ho s 3 lyžicami mlieka a pár kvapkami citrónovej šťavy. Dobre vám poslúži ako alternatíva tvarohu. 

 

Smotana

Podobne ako tvaroh, aj smotana napomáha cestu, aby zostalo vláčne a netrúsilo sa. Aj pri absencii tejto suroviny si viete pomôcť. Kyslú smotanu nahradíte 1 šálkou jogurtu zmiešaného s 1/3 hrnčeka mlieka a 2 lyžičkami citrónovej šťavy. Dobre spolu vyšľahajte a smelo použite do pečenia. Domácu verziu sladkej smotany naopak pripravíte dôkladným zmiešaním 1/3 hrnčeka mlieka a 3/4 hrnčeka oleja. 

 

Čokoládová poleva

Koláč hotový a vy ho nemáte čím poliať? Ľahká pomoc. Čokoládovú polevu, ktorú by ste pripravili rozpustením varovej čokolády, ľahko pripravíte aj bez nej. Stačí vo vodnom kúpeli rozpustiť 100 g masla, pridať 100 g práškového cukru, 3 PL kakaa, 3 PL kravského alebo rastlinného mlieka a miešať metličkou, kým sa všetky suroviny spoja do hladkej konzistencie. A lesklá chutná poleva je na svete. 

Žijete bez lepku?

Ak žijete bez lepku, nezabudnite, že Novalim má pre vás tie najlepšie recepty na bezlepkové varenie a pečenie. A nielen to, na našej stránke nájdete aj zaujímavé čítanie, ktoré sa vám môže zísť. Najmä, ak ste nováčikom vo svete bez lepku.

Bezlepkové recepty NOVALIM

Zaujímavé články pre celiatikov a ľudí s intoleranciami