Bezlepkové tartaletky s tvarohom

Bezlepkové tartaletky s tvarohom

Ak premýšľate nad tým, čo napiecť na slávnostný stôl, inšpirujte sa našim receptom na bezlepkové tartaletky. Pomerne jednoduchý recept, ktorý si môžete ešte zľahčiť s našim chladeným lineckým cestom. Tartaletky sme naplnili osviežujúcou tvarohovou plnkou. Poďme sa teda pozrieť na recept.

Bezlepkové tartaletky s tvarohom

Potrebujeme:

Na cesto:

Cesto si môžete pripraviť aj z našej bezgluténovej múky Promix PK špeciál podľa tohto receptu.

Do uvedených prísad ešte pridáme lyžicu kakaa.

 

Na plnku:

  • 250 g krémového tvarohu
  • 2 vajcia (rozdelené na žĺtky a bielky)
  • 3 PL kryštálového cukru
  • kôra z polovice citróna
  • 1 vanilkový cukor

 

Postup:

Ak si pripravujeme tartaletkové cesto z nášho chladeného lineckého cesta, to vyberieme z chladničky a necháme ho asi pol hodinu pri izbovej teplote trochu zmäknúť. Potom ho ručne dobre premiesime na pracovnej doske. Zmäknuté cesto potom dáme do misy, pridáme kakao a trochu vody (ideálne najprv len 1-2 lyžice a v prípade potreby aj trochu viac). Všetko riadne premiesime, až kým sa kakao rovnomerne nezapracuje do cesta.

Cesto potom zabalíme do potravinárskej fólie a necháme ho chvíľu vychladiť v chladničke (asi pol hodinu).

Ak si pripravujete cesto z bezgluténovej múky, tak odporúčame náš recept na základné tartaletkové cesto.

Z vychladnutého cesta potom vyvaľkáme na pracovnej doske pomúčenej bezlepkovou múkou plát o hrúbke asi 5 mm. Vykrajujeme z neho väčšie kruhy, ktoré potom vložíme do tartaletkových foriem a prstami ich popritláčame na dno a na okraje formičiek.

Povrch cesta popicháme vidličkou. Takto pripravené cesto vo formičkách vložíme ešte do chladničky, kým si pripravíme plnku.

Na plnku vyšľaháme v miske tvaroh, cukor, vanilku, citrónovú kôru a žĺtky do krémova. V osobitnej mise vyšľaháme bielky do tuha a pomocou gumenej varechy ich zľahka vmiešame do tvarohovej zmesi.

Tú potom rovnomerne rozlejeme do pripravených formičiek a dáme ich piecť do vopred vyhriatej rúry na 180 stuňov. Pečieme ich asi 15-20 minút, kým je tvarohová plnka na povrchu na dotyk upečená a pružná.

Podávame vychladnuté.

Bezlepkové tartaletky s tvarohom

Bezlepkové tartaletky s tvarohom

Bezlepkové tartaletky na rôzne spôsoby

Broskyňový bezlepkový tart

Slaný cibuľový tart bez lepku

Malinové košíčky bez lepku

Košíčky s karamelovou šľahačkou