Univerzálne bezlepkové cesto na tarty

Čoraz väčšej obľube sa tešia tarty, tartletky a podobné dobroty, ktoré nám nechávajú veľa priestoru na kreativitu a vlastnú fantáziu. Ich základom je vždy rovnaké tartové cesto, vyznačujúce sa krehkosťou a ľubovoľná plnka. Pomocou našej bezlepkovej múky Promix PK špeciál sme namiešali ten optimálny pomer surovín, aby bolo aj univerzálne bezlepkové cesto na tarty a tartletky krehké, jemne nalístkované, chrumkavé a chutné.

Dá sa pripraviť vopred a uchovať v chladničke, alebo si ho vieme rovno predpiecť a hotové kalíšteky zmraziť a použiť neskôr.

Potrebujeme:

200 g bezlepkovej múky Novalim Promix PK špeciál

40 g kyslej smotany

50 g veľmi studenej až ľadovej vody

1 ČL octu

1/2 ČL soli

2 ČL práškového cukru (ak chcete cesto plniť slanou plnkou, cukru dajte len 1/2 ČL)

100 g studeného masla

Postup:

Kyslú smotanu, vodu a ocot spolu premiešame v malej miske.

Promix PK špeciál preosejeme spolu so soľou a cukrom.

Studené a tuhé maslo nakrájame na malé kocky, ktoré dáme do múčnej zmesi a len zľahka premiešame (mixérom alebo varechou) tak, aby sa nám vytvorila mrvenička.

Potom pridáme tekutú zmes vody, smotany a octu a miešame len natoľko, aby sa nám akurát vytvorila guľa cesta, ktorá drží pokope. Túto ihneď zabalíme do potravinovej fólie a necháme aspoň hodinu odpočívať v chladničke.

Po odpočinutí cesto vyberieme z chladu, necháme ho asi 10-15 min pri izbovej teplote, potom ho rýchlo spracujeme (napríklad vyvaľkáme, povykrajujeme kolieska, ktoré dáme na opačnú stranu muffinového plechu a vyformujeme kalíšteky, alebo vyvaľkáme väčší kruh a vystelieme ním tortové formu). Pripravené plechy s cestom dáme ešte späť do chladničky zachladiť. Chladenie pri tomto ceste má svoj význam, udržuje tak maslo v tuhom stave, aby sa neroztekalo a zároveň tak docielime výsledný krehký a lístkový efekt cesta.

Bezlepkové cesto na tarty

Tento druh cesta sa môže piecť s plnkou alebo aj “naslepo” tak, že na cesto v tortovej forme dáme papier na pečenie, zaťažíme ho ryžou a pečieme na 180 stupňoch najprv 15 minút so záťažou, potom papier aj ryžu opatrne odstránime a cesto dopekáme ďalších 15 minút. Ak pečieme mini kalíšteky na opačnej strane muffinového plechu, pečieme ich na 180 stupňoch asi 18 minút do zlatohneda. Necháme úplne vychladnúť, až potom ich opatrne zložíme z plechu.

Bezlepkové cesto na tarty

Bezlepkové cesto na tarty

Upečený tartový korpus necháme vychladnúť a potom ho môžeme ľubovoľne plniť (napríklad tvarohovo-mascarpone plnkami, pudingom, ovocím so šľahačkou a podobne).