bezlepkové churros

Bezlepkové churros so škoricou a čokoládovou omáčkou

Churros sú vysmážané dobroty, pripomínajúce naše šišky, ktoré nájdete na dovolenke napríklad v Španielsku. Nám veľmi chutili a preto sme pre vás pripravili recept na bezlepkové churros so škoricou a podávame k ním výbornú čokoládovú omáčku. S bez kysnutia a hotové raz-dva.

Bezlepkové churros so škoricou a čokoládovou omáčkou

Potrebujeme:

Na cesto:

 • 250 g bezgluténovej múky Promix Alfa
 • 480 ml mlieka
 • 60 g masla
 • 1 balíček vanilínového cukru
 • 1 PL kryštálového cukru
 • 5 vajec izbovej teploty
 • Štipka soli
 • Olej na vyprážanie

Na obaľovanie:

200 g kryštálového cukru zmiešaného s mletou škoricou

 

Na čokoládovú omáčku:

 • 200 g mliečna čokoláda
 • 40 g horká čokoláda (70 %)
 • 200 ml smotany na šľahanie

 

Postup:

Do stredne veľkého hrnca nalejeme mlieko, pridáme maslo, štipku soli a oba cukry. Privedieme k varu. Stiahneme teplotu a za stáleho miešania prisypeme bezlepkovú múku Promix Alfa. Cesto je husté, mieša sa ťažšie, použijeme preto pevnú drevenú varešku. Potrebujeme vymiešať tuhšie cesto bez hrudiek. Keď sa prestane lepiť k povrchu hrnca, odstavíme a necháme vychladnúť na izbovú teplotu. 

Vajcia, dôkladne rozmiešané v miske, pomaly pridávame do cesta a dobre spolu zamiešame, aby sa suroviny prepojili. Teraz by malo mať cesto už mierne redšiu konzistenciu ako predtým, než sme pridali vajcia. 

Do panvice s hlbším dnom nalejeme dostatočné množstvo oleja a zohrejeme ho aspoň na 170 °C. Keď je olej rozpálený, stiahneme na slabšiu teplotu. Kým sa olej rozpáli, cesto pomocou cukrárskej karty alebo naberačky vložíme do cukrárskeho vrecka s hviezdicovou špičkou s priemerom asi 1 cm. Na plastovú dosku si z tretiny cesta vytláčame asi 10 cm dlhé pásiky – “churros”. Cesto je lepivé, preto ho netreba na dosku veľmi pritláčať. Churros potom opatrne prenášame do rozpáleného oleja a vyprážame krátko z každej strany do zlatista. 

Hotové bezlepkové churros vyberieme z oleja sieťovou naberačkou a necháme osušiť na papierovom obrúsku. Ešte teplé obalíme v škoricovom cukre. Tento postup zopakujeme s ďalšími dvomi tretinami cesta. Skúsenejší môžu opatrne nanášať cesto priamo do oleja.

Na omáčku si v menšom kastróliku prevaríme smotanu na šľahanie. Na chvíľku odstavíme a pridáme nalámanú mliečnu a horkú čokoládu. Miešame, kým sa čokoláda roztopí a prepojí so smotanou na hladkú a lesklú omáčku. Churros podávame najlepšie ešte teplé polomáčané v čokoládovej omáčke. 

bezlepkové churros

bezlepkové churros

Bezlepkové churros a iné šiškové recepty

Na záver ešte pripomíname ďalšie nápady na šiškové recepty rôzneho druhu:

Belgické šišky s jablkami a hrozienkami

Poľské tvarohové šišky s plnkou

Kefírové bezlepkové šišky

Tekvicové donuty bez lepku