zdravé bezlepkové sušienky

Zdravé bezlepkové sušienky s mandľami

  • Aj maškrtiť sa dá zdravo. Preto sme pre vás napiekli zdravé bezlepkové sušienky z mandľovej múky. Bez použitia cukru, sladené ďatlovým sirupom. Takéto chrumkanie si môžeme naozaj dopriať všetci bez výčitiek :-). Vyskúšajte náš jednoduchý recept, ktorý je rýchlo hotový. Sušienky dlho vydržia a sú super aj na desiatu, do batôžka na výlet alebo ku kávičke.

Zdravé bezlepkové sušienky s mandľami

Potrebujeme:

  • 100 g bezgluténovej múky Promix UNI
  • 100 g mandľovej múky
  • 70 g datľového sirupu
  • 150 g masla alebo rastlinného tuku
  • trochu vanilky (vanilkové jadierka zo 1/4 struku)
  • trochu citrónovej alebo pomarančovej kôry
  • štipka soli

 

Postup:

Bezlepkovú múku Promix UNI premiešame s mandľovou múkou a soľou. Pridáme maslo alebo rastlinný tuk nakrájané na kocky, vanilku, citrónovú alebo pomarančovú kôru a napokon aj ďatlový sirup.

Všetky uvedené prísady začneme spolu premiešavať varechou a keď sa začnú spájať, ručne z nich vymiesime kompaktné cesto. To zabalíme do potravinárskej fólie a necháme ho v chladničke asi hodinu odpočinúť. So studeným cestom sa nám neskôr bude lepšie pracovať.

Plech na pečenie vystelieme papierom na pečenie. Na pracovnej doske, ktorú si zľahka pomúčime bezgluténovou múkou (napr. Promix UNI) vyvaľkáme cesto na hrúbku asi pol centimetra. Okrúhlymi vykrajovačkami vykrojíme kolieska, ktoré ukladáme na plech. Môžeme ich na povrchu popichať vidličkou.

Zdravé bezlepkové sušienky pečieme vo vopred vyhriatej rúre na 180 stupňoch asi 10-12 minút (resp.si odsledujeme vo vlastnej rúre čas pečenia, môže sa mierne líšiť v závislosti od hrúbky a veľkosti sušienok).

Upečené sušienky necháme vychladnúť na mriežke.

Tieto zdravé bezlepkové sušienky vyržia dosť dlho v uzatvárateľnej dóze.

zdravé bezlepkové sušienky

zdravé bezlepkové sušienky

Bezlepkové sušienky na churmkanie

Vyskúšajte aj naše ďalšie recepty na domáce bezlepkové sušienky. Na výber ich máme pomerne veľa, veríme, že si tu každý nájde niečo pre seba a podľa vlastnej chuti :-).

Slané oškvarkové keksíky bez lepku

Bezlepkové keksíky špekulacius

Arašidové keksíky bez lepku s čokoládovou plnkou

Bezlepkové linecké koláčiky

Orechové medové sušienky bez lepku

Pohánkové sušienky