Šomloi halušky bez lepku

Šomloi halušky bez lepku

Recept na Šomloi halušky bez lepku sme pre vás pripravili v rámci našej receptovej výzvy : RECEPT NA ŽELANIE, ktorú zverejňujeme raz za mesiac na našom Facebooku. Recept, ktorý vyberieme podľa vášho želania pripravíme v bezlepkovej podobe a toho, kto si recept pýtal – odmeníme. Sledujte nás na Facebooku a zapojte sa do našej výzvy aj vy.

Tento dezert, ktorý preslávil Maďarsko na medzinárodnej výstave v Bruseli v roku 1985 vytvoril šéfcukrár Károly Gollerits. Dezert všetkých ohúril a bol aj počas výstavy ocenený.

Šomloi halušky bez lepku

 

Potrebujeme:

Na piškótové cesto:   

90 g Promix PK alebo PK špeciál    

50 g kryštálového cukru                                                 

2 vajcia                                                                           

                                                                                 

Na kakaové cesto:

60 g Promix PK alebo PK špeciál

50 g kryštálového cukru

20 g kakaa

2 vajcia

 

Na orechové cesto:

60 g Promix PK alebo PK špeciál      

50 g  kryštálového cukru

50 g pomletých vlašských orechov

2 vajcia

 

Na plnku:

500 ml mlieka

100 g Promix PK alebo PK špeciál

200 g kryštálového cukru

1 vanilkový struk

3 vajcia

 

Na rumovú zálievku:

100 ml rumu

200 g kryštálového cukru

200 ml vody

 

Na čokoládovú polevu:

100 g masla

3 PL kakaa

100 g práškového cukru

3 PL mlieka

 

Ďalej potrebujeme:

60 g posekaných vlašských orechov

60 g hrozienok namočených v rume

Kakao

Smotana na šľahanie

Lístky mäty na ozdobu

 

Postup:

Najprv si pripravíme piškótový plát. V mise vyšľaháme celé vajcia s cukrom dopenista. Gumenou varechou jemne vmiešame preosiatu múku a cesto rozotrieme na plech vystlaný papierom na pečenie do tvaru obdĺžnika s rozmermi približne 25×20 cm. Dáme piecť do rúry vyhriatej na 200 °C na 8-10 minút. Po upečení necháme vychladnúť a potom papier z cesta odstránime. Tak isto upečieme kakaové a orechové cesto (kakao pridávame spolu s múkou tiež preosiate, orechy pomleté nakoniec).

Šomloi halušky bez lepku

Šomloi halušky bez lepku

Medzitým si pripravíme krém na plnku. V 150 ml mlieka rozšľaháme múku so žĺtkami. Zvyšné mlieko prevaríme so 150 g cukru a s vanilkovým strukom. Za stáleho miešania prilejeme múkovú zmes so žĺtkami a povaríme do zhustnutia. Keď je krém dostatočne hustý (začnú sa robiť bublinky), odstavíme ho z ohňa a za občasného miešania necháme vychladnúť. Po vychladnutí vyberieme vanilkový struk a gumenou varechou jemne vmiešame sneh, ktorý sme si vyšľahali z bielkov a zvyšného cukru.

Šomloi halušky bez lepku

Na rumovú zálievku  dáme do vody cukor, 5 minút povaríme, potom pridáme rum, zamiešame a necháme vychladnúť.

Vrstvenie dezertu Šomloi halušky bez lepku

Na dno misy alebo plechu s vyšším okrajom položíme piškótové cesto, pokropíme ho ⅓ rumovej zálievky, potrieme ⅓ krému a posypeme polovicou hrozienok a polovicou posekaných orechov.

Šomloi halušky bez lepku

Na túto vrstvu položíme kakaový plát a postup zopakujeme. Na vrch dáme orechové cesto, ktoré zalejeme zvyšnou tretinou rumovej zálievky, potrieme zvyšným krémom a po celom povrchu posypeme kakaom.

Šomloi halušky bez lepku

Plech uložíme do chladničky a necháme pár hodín (ideálne celú noc) odležať. Šomloi halušky servírujeme do sklenených zmrzlinových pohárov tak, že z koláča vykrajujeme lyžičkou malé halušky, tie navrstvíme na seba, ozdobíme šľahačkou a polejeme čokoládovou polevou. Tú si pripravíme vo vodnom kúpeli tak, že necháme najprv roztopiť maslo, pridáme kakao, cukor a mlieko a metličkou miešame, až kým sa suroviny spoja do hladkej polevy. Nakoniec ozdobíme Šomloi halušky lístkami z mäty.

Šomloi halušky bez lepku

Šomloi halušky bez lepku

Na bezlaktózovú verziu použijeme Promix PK špeciál a bezlaktózové mlieko aj maslo.

Recept na želanie

Aj vy sa môžete zapojiť do našej výzvy recept na želanie. Každý mesiac nájdete na našom Facebooku výzvu, aby ste posielali vaše nápady, ktorý recept by ste radi videli v bezlepkovej podobe. Jeden z vašich návrhov vyberieme a v nasledujúcom mesiaci ho pripravíme, nafotíme celý postup a toho, kto recept navrhol – odmeníme.