paradajková polievka z pečených paradajok

Paradajková polievka z pečených paradajok

Vynikajúca letná paradajková polievka, ktorú si pripravíte z pečených paradajok, sa stane vašim favoritom. Tak intenzívna chuť na slnku dozretých letných rajčín vďaka pečeniu obzvlášť vynikne. Správne dochutená bylinkami a ozdobená strúhaným parmezánom je tým najlepším prázdninovým letným jedlom.

Paradajková polievka z pečených paradajok

 

Potrebujeme:

asi 2 kg čerstvých rajčín (môže byť aj menej)

1 menšiu hlavičku cesnaku

1 cibuľu

zopár vetvičiek rozmarínu, tymiánu a oregana

čerstvá bazalka na ozdobenie

soľ a mleté čierne korenie na dochutenie

strúhaný parmezán na ozdobenie

olivový olej

1 L zeleninového vývaru

 

Postup:

Najprv plech na pečenie pofŕkame olivovým olejom a naukladáme naň umyté, osušené a na polovice poprekrajované rajčiny (reznou časťou nahor). Je dobré skombinovať viacero druhov rajčín, chuť polievky bude oveľa intenzívnejšia. Pridáme očistené strúčiky cesnaku, nahrubo nakrájanú očistenú cibuľu a všetko spolu premiešame,  posolíme a okoreníme. Na vrch dáme vetvičky byliniek, ako napríklad čerstvý rozmarín, tymián a oregano.

Paradajky so zeleninou pečieme vo vopred vyhriatej rúre na 200 stupňoch asi pol hodinu. Kým sa paradajky pečú, pripravíme si liter zeleninového vývaru – buď z kocky alebo aak máme, použijeme mrazený vývar.

Po dopečení vyberieme z pečených paradajok bylinky. Paradajky, cesnakové strúčiky a cibuľu preložíme do vyššej nádoby a ponorným mixérom ich ešte horúce rozmixujeme. Pridáme zeleninový vývar, ešte chvíľu všetko premixujeme a napokon polievku dochutíme soľou, čerstvo mletým čiernym korením, prípadne sušenými bylinkami.

Paradajková polievka z pečených rajčín chutí najlepšie posypaná parmezánom a ozdobená bazalkou. Môžeme k nej podávať napríklad bezlepkové krutóny z nášho bezlepkového chleba alebo s cuketovými palacinkami podľa nášho receptu.

paradajková polievka z pečených paradajok

paradajková polievka z pečených paradajok

Letné polievky

V lete, keď sú teploty vysoké, človek uprednostní ľahké jedlo, ktoré chutí, zasýti, ale zároveň nezaťaží žalúdok. Napríklad také dobré letné polievky. Tie máme veľmi radi a v našom archíve bezlepkových receptov nájdete také, ktoré vám určite budú chutiť.

Letná cuketová polievka s bezlepkovými chlebovými plackami

Klasická rajčinová polievka s bezlepkovými krutónmi

Brokolicová polievka s cesnakovými krutónmi bez lepku

Mrkvová polievka s bezlepkovou tarhoňou