Nápady ako spotrebovať zvyšky koláčov

Pred Vianocami sa zvykneme naháňať, aby sme napiekli aspoň 10 druhov koláčov. Už dopredu si robíme zoznamy, čo napečieme, aby nič nechýbalo, aby bolo všetkého dosť a potom, po Troch kráľoch zistíme, že nám kdesi v krabiciach ostalo priveľa obschnutých koláčikov, ktoré už nikto nechce jesť. Ale vyhodiť ich? Nebola by to škoda? Máme pre vás niekoľko nápadov, ako spotrebovať zvyšky koláčov.

Nápady ako spotrebovať zvyšky koláčov

Nevyhadzujme jedlo, snažme sa skôr nájsť spôsob, ako ich využiť. V našom článku sme spracovali zopár šikovných nápadov, ako spotrebovať zvyšky koláčov, ktoré nám ostali z Vianoc, prípadne z iných sviatkov, kedy je toho na stole viac, než by sme stihli pojesť.

Tieto praktické nápady nám pomôžu vyprázdniť špajzky a “rýchlo napiecť” niečo nové. Ak máte aj vy vaše nápady, podeľte sa s nami :-).

1. Zamraziť:

Snáď najjednoduchší spôsob, ako uchovať prebytky koláčikov (tých, ktoré ešte nestihli obschnúť) je dať ich do uzatvárateľnej plastovej krabičky a zamraziť. Suché pečivo sa dá takto uchovať aj na niekoľko mesiacov. A keď nás prekvapí nečakaná návšteva, stačí koláčiky vybrať z mratzničky, rozmraziť ich a máte “napečené” ku kávičke.

mrazenie

2. Rumové guľôčky:

Rôzne druhy koláčov na plech ako piškótové koláče, rezy s plnkou aj bez, prípadne suché pečivo môžeme rozmrviť do misy, pridať šťavu zo zaváraných čerešní alebo višní, 2 lyžice kakaa, trochu rumu, pokojne aj 2-3 lyžice mletých vlašských orechov. Celú zmes premiešame tak, aby vznikla kompaktná hmota, z ktorej odkrajujeme malé porcie, obalíme nimi zavárané čerešne alebo višne a hotové guľôčky obalíme v kokosovej múčke.

3. Mascarpone guľôčky:

Ako obmenu rumových guľôčok môžeme pripraviť inú verziu týchto sladkých jednohubiek. Rozdrobené zvyšky koláčov zmiešame s deci silnej neosladenej kávy, pridáme 2-3 lyžice mascarpone, nastrhanú čokoládu a vymiešame kompaktné cesto. Vytvarujeme guľôčky a obaľujeme ich v opražených lieskových orieškoch. Prípadne ich môžeme napichnuté na špajli namáčať do polevy z bielej čokolády a ozdobiť cukrovými guličkami.

mascarpone guľôčky

4. Základ na cheescake:

Suché vianočné koláčiky (linecké koláčiky, perníčky, vanilkové rožteky, striekané pečivo a pod.) rozdrvíme v mixéri alebo ich dáme do plastového vrecúška a pobáchame valčekom na vaľkanie tak, aby nám vznikla jemná mrvenička. Tú zmiešame s roztopeným maslom alebo rastlinným tukom a natlačíme ju na dno okrúhlej tortovej formy. Krátko zapečieme, na zapečený korpus nalejeme tvarohovú plnku (500 g jemného tvarohu rozmiešame so 100 g kryštálového cukru, 2 vajíčkami, 1 zlatým klasom a vanilkou) a pečieme na 160 stupňoch asi 45 minút až hodinu.

základ na cheesecake

5. Základ na mrveničku alebo crumble:

Rozmrvené zvyšky koláčov môžeme zmraziť v igelitovom sáčku a použiť ich neskôr ako základ na mrveničku na koláč, prípadne ako základ na ovocný crumble, na posýpanie zmrzliny alebo šľahačkových dezertov.

základ na mrveničku alebo crumble

Máte aj vy nápady ako spotrebovať zvyšky koláčov? Inšpirujte nás tiež!

 

Náš článok sme spracovali podľa predlohy: https://mediamag.mediamarkt.at/detail/news/detail/News/keksreste-verwerten-rezept-und-tipps