Jedlo, ktoré zahreje

Jedlo, ktoré zahreje

V chladných zimných dňoch si častejšie než inokedy pripravujeme jedlo, ktoré zahreje. Akosi viac sa nám žiada uvariť si teplý čaj a vychutnať si ho zababušený do deky, prípadne si namáčať do teplého kakaa keksíky. Vedeli ste, že niektoré druhy potravín majú schopnosť zahriať nás? Ktoré u nich máte najradšej? Ktoré z nich si práve dávate bez toho, aby ste si uvedomili, že vás tento druh jedla vlastne zahrieva?

Jedlo, ktoré zahreje

ORECHY

Dlhé zimné večery sú ako stvorené na lúskanie rôznych druhov orechov. Vlašské, lieskové alebo aj mandle….Pri pozeraní televízie padne občas dobre dať si oriešok, dva, tri….Orechy a ich jadrá obsahujú zdravé tuky, ktoré nepriamo prispievajú k zahriatiu. Tuky sú “stavebnou látkou” pre naše kožné bunky a podporujú tak ich zdravé fungovanie. Aj vďaka tomu vie naša pokožka odolávať vonkajším vplyvom chladu.

Jedlo, ktoré zahreje

Orechy – Jedlo, ktoré zahreje

KORIENKY a BOBUĽOVÉ PLODY

Nielen v Ázii obľúbený zázvor zahrieva doslova. Vďaka ostrým látkam obsiahnutým v tomto koreni nás taký zázvorový čaj môže poriadne zahriať. V našej oblasti bežnejším zdrom “tepla” je napríklad šťava z bazových bobúľ. Najlepšie chutí osladená medom. A okrem toho, že zahreje, dodá nášmu telu aj dostatok vitamínu C pre našu imunitu.

Zázvor – Jedlo, ktoré zahreje

HORÚCA ČOKOLÁDA

Horúca čokoláda nielen dobre chutí, ale aj riadne zahreje. Viete si predstaviť niečo lepšie po dobrej zimnej prechádzke, kedy sa premrznutí vrátime späť domov, ako šálku dobrej horúcej čokolády? Stavte však na kvalitu. Čím viac kakaa v nej bude obsiahnutého, tým lepšie. Kakao totižto podporuje krvný obeh a distribúciu tepla po tele.

Horúca čokoláda - Jedlo, ktoré zahreje

Horúca čokoláda – Jedlo, ktoré zahreje

Zahrejme sa jedlom

HORÚCE PERCENTÁ

Asi netreba nikoho presviedčať, že aj alkohol v rozumnej miere zahreje. Taký punč alebo varené vínko padnú najmä v zimných mesiacoch dobre. Pri týchto nápojoch sa varením časť alkoholu odbúra, čo však prispieva k zahrievaniu je aj zmes voňavých korení ako škorica alebo klinčeky, ktoré nesmú v punči alebo varenom vínku chýbať.

VOŇAVÉ MAŠKRTY

Keď už je reč o voňavom korení, ktoré zahreje…nezabúdajme okrem škorice a klinčekov na aníz, kardamom alebo nové korenie. Ich kombináciu nájdete v každom dobrom perníku alebo medovníku. A aj vďaka tejto zmesi korenia prispejú tradičné vianočné alebo zimné koláčiky k tomu, aby nás zahriali.

Korenie- Jedlo, ktoré zahreje

OSTRÉ STRÚČIKY a INÉ VECI

Cesnak sa používa v mnohých jedlách. Jemná pikantnosť cesnaku sa tiež stará o to, aby dobre fungoval náš krvný obeh – čiže aj “dodávka tepla” do nášho tela až po končeky prstov. Ak sa ohradíte, že máte večer rande a cesnaku sa radšej chcete vyhnúť, máme pre vás tip, ako potlačiť silnú cesnakovú arómu. Vraj pomáha napiť sa mlieka, alebo krátko požuť čerstvú petržlenovú vňať alebo kúsok zázvora.

Ak znesiete aj niečo viac ostré a štipľavé, chilli je výborným “radiátorom”. Pridajte ho v rozumnej miere do cestovinovej omáčky, do polievok alebo štiav na mäso. Vďaka capsaicinu, ktorý je obsiahnutý v chilli papričkách, sa náš krvný obeh doslova naštartuje naplno a my sa rýchlo zahrejeme.

Chilli -  Jedlo, ktoré zahreje

Chilli – Jedlo, ktoré zahreje

Pikantné či horúce

SUROVÝ CHREN

Keď už sme pri pikantnom, nezabúdajme na chren. Čerstvo nastrúhaný chren je najlepším pomocníkom proti zimomrivosti. K mäsu, syrom, na chlieb, k údeninám – vychutnajte si ho však ideálne surový. Tak sa do vášho tela dostanú látky, ktoré podporujú trávenie. Okrem toho bvás chren zásobí minerálmi a vitamínmi a baktericídnymi látkami.

VEĽA RÝB

V zime by sme mali do nášho jedálníčka určite zaradiť veľa rýb. Či už pečené, pražené, na prírodno. Ryby obsahujú zdraviu prospešné Omega-3-mastné kyseliny, ktoré chránia naše cievy a prispievajú tak k lepšiemu prekrveniu.

Ryba – Jedlo, ktoré zahreje

TEPLÝ ŠTART

Najmä v zime je dobré začať deň teplým jedlom, ktoré prebudí našu “životnú energiu”. Vďaka teplým raňajkám sa naše telo lepšie “naštartuje” a zahreje. Niekedy stačí aspoň teplý nápoj, ale ani teplé jedlo v podobe obilnej kaše s ovocím nie je zlé.

Kaše – Jedlo, ktoré zahreje

KONCENTROVANÉ SLNKO

Takto poeticky sa dá nazvať sušené ovocie. Ideálne také, ktoré bolo na slnku vysušené, aby to “koncentrované slnko” v nich skutočne bolo. Okrem toho obsahuje sušené ovocie rýchlo dostupný cukor, ktorý naše svaly alebo mozog použijú ako rýchly zdroj energie na svoje fungovanie.

Sušené ovocie – Jedlo, ktoré zahreje