guľky zo zemiakového cesta

Guľky zo zemiakového cesta bez lepku

Guľky zo zemiakového cesta je jednoduchý a rýchly recept. Presne taký, aký potrebuje každá rodina, ktorá žije bez lepku, v prípade časovej tiesne a veľkého hladu :-). Jeho základom je naša bezgluténová zmes na prípravu slovenských halušiek v prášku. A k nej pridáme ďalšie typické prísady, ktoré nám všetkým tak chutia. Ale aby sme to zbytočne nenaťahovali, poďme sa spou pozrieť na náš chutný recept.

Guľky zo zemiakového cesta bez lepku

 

Potrebujeme:

 

Na prípravu guliek pre 4- člennú rodinu

Ďalej potrebujeme:

  • asi 100 g dobrej prerastenej slaninky
  • 1 balenie kyslej smotany
  • 2 väčšie cibule
  • pažítku alebo petržleovú vňaťku na ozdobenie
  • trochu oleja

 

Postup:

Najprv si pripravíme guľky zo zemiakového cesta bez lepku. Dve balenia bezgluténových halušiek Novalim bez lepku vysypeme do väčšej misy a pridáme k nim 750 ml vody (je to menej ako na obale, ale tak to má byť). Varechou zamiešame a potom ručne premiesime, kým nevznikne hutnejšie, tvarovateľné cesto.

Do veľkého hrnca dáme zovrieť slanú vodu. Z pripraveného cesta navlhčenými rukami formujeme guľky o čosi menšie ako vlašské orechy. Guľky potom vložíme vo vriacej vody, stíšime a necháme na slabom ohni variť, kým nevyplávajú na povrch vody. Potom ich ešte asi 2-3 minúty povaríme a dierkovanou naberačkou ich vyberieme von. Aby sa nezlepili, potrieme ich troškou oleja.

Na panvici ďalej osmazíme na drobno nakrájanú slaninku a dáme ju bokom. Vo výpeku potom osmažíme do sklovita na plátky nakrájanú cibuľu a tiež ju dáme bokom.

Guľky zo zemiakového cesta bez lepku servírujeme poliate rozmiešanou a soľou dochutenou kyslou smotanou, ktorú posypeme opraženou cibuľkou a slaninkou. Na ozdobenie ich ešte môžeme posypať nasekanou pažítkou alebo petržlenovou vňaťou.

guľky zo zemiakového cesta

guľky zo zemiakového cesta

Kreatívne polotovary bez lepku

V sortimente Novalim nájdete viacero praktických zmesí v prášku, vďaka ktorým si jednoducho a rýchlo pripravíte obľúbené múčne jedlá, ako napríklad palacinky, lievance, lokše, ale aj bábovku, perník, či halušky. Tieto zemsi si však môžete kreatívne obmieňať a vytvoriť z nich niečo úplne iné.

Napríklad dnes sme zo zmesi na halušky pripravili zemiakové guľky bez lepku. Námety na to, ako kreatívne využiť naše bezlepkové polotovary, nájdete v receptáriku, ktorý si môžete zadarmo stiahnuť TU.

Bezlepkový receptár polotovary Novalim