Cukr a jeho alternativy

Cukor a jeho alternatívy – čo používate vy?

Cukor – podceňované nebezpečenstvo? V rozumnej miere fajn vec? Experti tvrdia, že cukor náš organizmus k životu nepotrebuje. Potrebuje bielkoviny a tuky, nepotrebuje cukor. Entergiu, ktorú nám dodáva cukor, môžeme prijať aj cez iné potraviny. Keď príjmeme priveľa energie, prebytočná sa premení na tuky. A tie asi nikto z nás nechce ukladať do zásoby :-).

Cukor ako sladidlo môžeme nahradiť inými alternatívami. Ktoré používate vy?

Cukor a jeho alternatívy

Javorový sirup

Javorový sirup má 274 kalórií na 100 g. Získava sa zo stromu – z javora. Javorový sirup obsahuje asi 60 percent cukru, predovšetkým sacharózu, fruktózu a glukózu. Zároveň však obsahuje aj draslík, vápnik, železo a magnézium. Javorový sirup sa hodí ako sladidlo do kávy alebo čaju, ako dochucovadlo palaciniek, lievancov, ci ako náhrada medu do medových ciest a pod. Ak hľadáte najvyššiu kvalitu, hľadajte sirup s označením “stupeň C”.

Kokosový cukor (cukor z kokosových kvetov)

Kokosový cukor má 378 kalórií na 100 g. Základom na výrobu kokosového cukru je nektár z kvetov kokosovej palmy. Aj kokosový cukor je bohatý na železo, draslík a horčík. Je prijateľnou alternatívou aj pre niektorých diabetikov, pretože hladinu cukru v krvi zvyšuje oveľa pomalšie ako iné druhy cukrov.

Agávový sirup

Agávový sirup obsahuje 305 kalórií na 100 g. Získava sa z mexickej rastliny agáve. Obsahuje takmer iba ovocný cukor, ale na druhej strane má veľmi málo vitamínov alebo minerálov. Hodí sa do teplej aj studenej kuchyne, ale aj na pečenie a sladenie jogurtov alebo tvarohu a pod.

Med

Med má 340 kalórií na 100 g. Vyrábajú ho za nás včely spracovaním nektáru rôznych kvetov. Med obsahuje rôzne druhy cukrov, ako fruktózu a glukózu, ďalej enzýmy s antibiotickým účinkom, viamíny, aminokyseliny. Hodí sa na sladenie teplých a studených nápojov, na pečenie, alebo len tak, natrieť na maslový chlieb :-).

Xylitol

Xylitol má 236 kalórií na 100 g. Pôvod má v brezovom dreve, dnes sa už vyrába aj chemicky. Je chudobný na živiny. Poznáte ho napríklad ako sladidlo žuvačiek alebo nápojov.

Stévia

Stévia nemá žiadne kalórie, ale ani žiadne živiny. Získava sa z rastliny rovnakého názvu a má štyrikrát väčšiu silu sladenia ako samotný cukor. Má všestranné využitie. Často ju nájdeme v rôznych sladených cereáliách, čipsoch alebo v zmrzline, dá sa použiť aj ako sladidlo do teplých nápojov.

Cukor a jeho alternatívy

Cukor a jeho alternatívy

Ako a čím sladíte vy? Máte svoj obľúbený druh alternatívy cukru alebo ste ostali verní klasike – repnému alebo trstinovému cukru? Napíšte nám.