bezlepkové guľky

Bezlepkové guľky s krupicou a mandľami

Aké by to bolo leto, keby aspoň raz neboli na obed bezlepkové guľky na sladko? Obľúbené jedlo malých aj veľkých bezlepkáčov, ktoré si veľmi jednoducho pripravíte na rýchly letný obed. Nechajte sa dnes inšpirovať našim receptom a napíšte nám potom, ako vám chutilo.

Bezlepkové guľky s krupicou a mandľami

 

Potrebujeme:

160 g Novalim Krupica bezgluténová

500 ml mlieka (môže byť aj rastlinné)

1-2 vajcia

2 ČL nastrúhanej citrónovej kôry

50 g nadrobno nasekaných mandlí bez šupky

50 g masla alebo kokosového oleja

Práškový cukor na posypanie

 

Na marhuľové pyré:

500 g marhúľ

1 PL tekutého medu

 

Postup:

Najprv si pripravíme marhuľové pyré. Umyté, osušené a vykôstkované marhule nakrájame na štvrťky. Vložíme do mixéra, pridáme med a rozmixujeme na hladké pyré.

V hrnci necháme priviesť takmer k varu mlieko spolu s citrónovou kôrou. Vsypeme bezlepkovú krupicu Novalim a za stáleho miešania varíme, až kým nám vznikne veľmi hustá kaša. Odstavíme a necháme vychladnúť aspoň na izbovú teplotu, potom zapracujeme vajce (ak sa nám zdá hmota príliš tuhá, dáme dve vajcia).Zo zmesi vyformujeme guľky o veľkosti väčšieho vlašského orecha. Ak sa nám priveľmi lepí na ruky, pridáme trochu viac krupice. Opatrne ich vložíme do vriacej jemne osolenej vody. Varíme na miernom ohni, kým guľky vyplávajú na povrch. Trvá to 5-10 minút. Uvarené ich vyberieme dierkovou naberačkou alebo menším sitkom, necháme odkvapkať a uložíme na papierovú utierku. 

Na panvici rozpálime maslo alebo kokosový olej, prisypeme nasekané mandle a opečieme dozlatista. Krupicové guľky v tejto zmesi jemne obalíme, prípadne ich zmesou posypeme. Podávame ich teplé, posypané práškovým cukrom spolu s marhuľovým pyré.

bezlepkové guľky

bezlepkové guľky

Bezlepkové guľky na rôzne spôsoby

Sladké múčne jedlá máme všetci veľmi radi. Dobré je, že bezlepkové guľky sa dajú pripraviť na mnoho spôsobov a nikdy sa ich neobjeme. Aj v našom archíve bezlepkových receptov máme pre vás hneď niekoľko druhov tohto jedla na výber. Krupicové, tvarohové, na sladko alebo aj na slano. Určite si vyberiete:

Bezlepkové krupicové guľky s čokoládou

Mäsové guľky bez lepku

Tvarohové guľky s ríbezľami a makom

Bezlepkové krupicové guľky s pohánkou a ovocím

Ovocné guľky so strúhankovou posýpkou bez lepku