Bezlepkové alebo bezobilné?

Bezlepkové alebo bezobilné? Poznáte rozdiel?

Čo znamená bezobilné? Je bezobilné bezlepkové?

Bezlepkové alebo bezobilné? Ak je niečo bezobilné, tak to znamená, že to neobsahuje žiadne druhy obilia vrátane pšenice, ryže, kukurice, jačmeňa a ovsa. Čiže bezobilné je bezlepkové a ešte aj trochu viac. Účinnosť bez-obilnej diéty bola dokázaná osobnými skúsenosťami stoviek ľudí na celom svete, ktorí zaznamenali významnú úľavu od príznakov kronovej choroby (a mnohých ďalších chorôb tráviaceho systému) a tiež od chronickej únavy. Stále však treba dbať na to, že tieto výsledky neboli klinicky zdokumentované a treba ich preto považovať za subjektívne. Napriek tomu – všetci dobre vieme, že strava hrá dôležitú úlohu v tom, ako sa človek cíti.

Bezlepkové alebo bezobilné?

Je veľa názorov na to, ktorá plodina sa považuje za obilie. V niektorých zdrojoch sa napríklad uádza, že quinoa, amarant a pohánka nie sú technicky obilniny a tak sú v rámci grain-free diéty povolené. Avšak podľa iných pravidiel  ako SCD (Specific Carbohydrate Diet), GAPS (Gut and Psychology Syndrome Diet) a Paleo, sú tieto stále neprípustné.

Jesť bez-obilniny neznamená prijímať nízky obsah sacharidov. Strava bez obilnín je bohatá na zdravé karbohydráty (komplexné sacharidy) vrátane škrobovej zeleniny – a toto všetko nám dodávajú napríklad zemiaky, sladké zemiaky, tekvica a mrkva. V rámci bezobilnej diéty sú povolené všetky druhy ovocia a zeleniny okrem kukurice, keďže to je vlastne obilnina.

Mäso, ryby, vajcia, strukoviny, fazuľa, orechy, semienka a mliečny produkty (strukoviny, fazuľa a mliečne produkty nie sú OK pri Paleo strave) sú tiež akceptovateľné.

Ak ste na bezlepkovej diéte, rozhodnutie byť na bezobilnej je len o krôčik ďalej. Znamená to však vzdať sa surovín, ktoré sú v bezlepkovej diéte dovolené – ako napríklad ryža či kukurica.

Ako ste na tom vy? Zamýšľate sa nad tým či budete jesť bezlepkové alebo bezobilné? Okrem bezlepkovej diéty – aké ďalšie potravinové obmedzenia zasiahli vaše stravovacie návyky? Ktoré obmedzenie je pre vás najťažšie? Podeľte sa s nami o vaše skúsenosti. Môžete nám písať na marketing@novalim.net alebo na našom Facebookovom profile.

Ak vás zaujíma téma celiakie, viac užitočných článkov nájdete tu.

(Spracované podľa http://www.grainfreeliving.com/what-is-grain-free/)