Ako poraziť čas v kuchyni
Rozdiel medzi tým, byť rýchlym a šikovným kuchárom a takým, ktorému varenie trvá, nesúvisí jednoznačne s umením variť. Samozrejme, skúsenosť s varením nie je nezanedbateľným faktorom, ale ide tu najmä o veci ako – mať správne zorganizovanú kuchyňu, pracovnú dosku, či kuchynské náradie. Odborníci z The America´s test kitchen dlhodobo analyzovali, ako byť čo najefektívnejším v kuchyni a doslova poraziť čas. A zrazu zistíte, že uvarenie vášho obľúbeného jedla vám može trvať o tretinu kratšie, ak ste dobre zorganizovaní.
Pozrime sa spolu na 10 rád, ako si skrátiť dobu varenia.
- Začíname na čistom. Predtým, než sa pustíme do veľkého varenia, dbajme o to, aby sme mali čistú pracovnú plochu. Čistú nielen v zmysle umytú, ale aj odpratanú od nepotrebných vecí. Vyprázdnime si drez na riady, aby sme kam mali dávať použité veci, s ktorými budeme pracovať. A zároveň, upracme si pracovnú dosku, aby sme sa nezdržiavali neustálym psúvaním a prekladaním vecí, ktorú ani pri varení nepotrebujeme.
- Prečítame si poriadne recept. Že je dlhý? Nevadí. Recept si čítame preto, aby sme mali predstavu nielen o surovinách, ktoré budeme potrebovať, ale aj aby sme si správne načasovali a naplánovali jednotlivé kroky počas varenia.
- Rozohrejme si sporák – rúru. Nie je sporák ako sporák, niektoré potrebujú aj 15 minút na to, aby sa riadne rozohriali (hovoríme najmä o rúrach). Riadne a správne rozohriata rúra či sporák vám nielen pomôže jedlo rýchlejšie uvariť, ale aj zabezpečí, že jedlo sa zvytočne nevysuší počas doby čakania na správnu teplotu.
- Pripravíme si všetky ingrediencie. Možno treba nechať maslo prejsť do izbovej teploty. Možno treba oddeliť vajíčka. Možno treba mať pripravenú očistenú zeleninu. Atď….veď to všetci dobre poznáme. Nechávať si tieto čiastkové práce na poslednú chvíľu sa neopláca.
- Pripravíme si správne kuchynské náradie. Každý recept sa oveľa ľahšie pripravuje, keď máme všetko náradie na dosah ruky. Ani netreba hovoriť, koľkokrát sa nám prevarili cestoviny, kým sme na poslednú chvíľu hľadali cedidlo…
- Neodbiehajme od varenia. Rýchle recepty častokrát vyžadujú prípravu jedla pri vyšších teplotách, preto by sme mali radšej trpezlivo sledovať jedlo, aby sa nepripálilo a podobne. Nechceme predsa kvôli chvíľke nepozornosti začínať odznovu…
- Používame kuchynský časovač. A nehanbíme sa za to. Malé kuchynské stopky nám pripomenú to, čo nám môže pod záplavou práce ujsť – že treba vypnúť rúru, že treba znížiť teplotu alebo odstaviť panvicu z ohňa.
- Merajme a vážme. Skúsenejší gazdovia a gazdinky vedia odhadnúť, koľko čoho treba do varenia či pečenia. Sú však recepty, kde sa priam vyžaduje dodržiavať presné množstvá a zaručujú tak, že váš výsledok bude bezchybný. Ak si navyknete merať či vážiť jednotlivé suroviny pri varení alebo pečení, zvyšujete tak šancu na úspech a vždy rovnako vysokú kvalitu výsledného jedla.
- Používame správne kuchynské náradie. Áno, áno, sitko s malými alebo veľkými okami nie je jedna a tá istá vec. Malá a veľká panvica pri príprave steaku rozhodne o tom, či budete mať dobrú večeru, alebo uvarený kus mäsa. Variť cestovinu v príliš malom hrnci nie je nikdy dobrý nápad. Metlička a vidlička sa síce rýmujú, ale pri šľahaní je jedna z nich o trochu lepšia…
- Držíme sa receptu. Našou zásadou je, že každý recept, ktorý vám ponúkame, sme otestovali, preverili, vylepšili tak, aby sa vám z neho vždy podarilo to, čo sľubujeme. Najmä pri nových pokusoch je recept a jeho presné dodržiavanie dôležité. Pri dodržiavaní inštrukcií v recepte sa vyhneme zbytočným sklamaniam, ktoré môžu ľahko nastať. Lebo či chceme, či nie, varenie alebo pečenie sú malými vedami a aj zdanlivo nevinné zamenenie postupu môže z dobrého jedla spraviť jedlo podpriemerné.