Základné odpaľované cesto bez lepku

Pokračujeme v našej sérií receptov na základné cestá, ktoré môžete šikovne obmieňať, dochucovať a tvoriť z nich vždy nové a nové dobroty. Napríklad aj podľa našich receptov :-).

Dnes sme sa pohrali s odpaľovaným cestom. Veľa ľudí sa ho bojí a pritom je tento druh cesta skutočne jednoduchý a ak dodržíte náš postup, úspech je zaručený. Na bezlepkovú verziu sme použili našu Novalim ryžovú múku v kombinácii so zemiakovým škrobom. Cesto je vďaka vajíčkam nádherne žlté, dobre sa pečie a pri pečení sa pekne nafúkne – tak ako sa to od odpaľovaného cesta očakáva. Ak ochutnáte čerstvo upečené koláčiky – ešte bez plnky – rozdiel medzi bezlepkovým ryžovým a klasickým odpaľovaným cestom ani nezbadáte.

Potrebujeme:

200 g ryžovej múky Novalim

60 g zemiakového škrobu

1 zarovananá polievková lyžica guarovej alebo xantánovej gumy

1 ČL soli

250 g rastlinného tuku alebo masla

500 ml vody

8 celých vajec

Odpaľované cesto bez lepku

Postup:

Vodu a tuk dáme do hrnca a varíme, až kým sa tuk úplne nerozpustí. Pridáme soľ a premiešame. Stíšime oheň. Potom do nej prisypeme obe múky premiešané s guarovou alebo xantánovou gumou a rýchlo varechou vymiešame do lepkavej “gule”, ktorá sa odpaľuje od dna hrnca (nie pripaľuje).  Necháme úplne vychladnúť.

Do vychladnutej zmesi vždy po dvoch vmiešavame mixérom vajcia. Vznikne nám homogénna, stále však trochu lepkavá zmes cesta, ktorú naplníme do zdobiaceho vrecka.

Na plech vystlaný papierom na pečenie nanášame venčeky, tyčinky alebo rôzne iné tvary. Pokropíme vodou a pečieme.

Postup pečenia odporúčame dodržať, aby sa odpaľované koláčiky pekne nafúkli a dobre prepiekli. Najprv pečieme koláčiky v rozohriatej rúre na 200 stupňov po dobu 10 minút. Potom otvoríme dvierka na rúre, strčíme medzi ne varechu, aby mohla para unikať a znížime teplotu na 180 stupňov. Pečieme ešte ďalších 20 minút.

Necháme úplne vychladnúť a až potom plníme rôznymi plnkami.