Voňavé korenie na pečenie a iné použitie
Príroda nám ponúka veľký výber vôní a chutí. Voňavé korenie a aromatické produkty, bez ktorých by pečenie (aj bezlepkové) nebolo ono. Vďaka nim vieme pozdvihnúť jedlo na úplne inú úroveň a vykúzliť si tak skvelé kulinárske zážitky.
My sa dnes pozrieme na vybrané voňavé korenie, ktoré často používame pri pečení bez toho, aby sme možno o nich vedeli trochu viac. A verte, ak poznáme príbeh a pôvod surovín, s ktorými pracujeme, chutí nám o čosi lepšie 😊.
Voňavé korenie na pečenie a iné použitie
KARDAMÓM (niekedy aj nesprávne označovaný ako karamón) pochádza z Južnej Indie a Pakistanu a ak sa pýtate, prečo je tak populárny v Škandinávii, máme pre vás odpoveď. Ešte v dávnej minulosti ho Vikingovia objavili v Konštantínopole a priviezli si ho so sebou na sever, kde sa stal veľmi popoulárnym. V minulosti sa používal na rôzne rituály, na balzamovanie ale aj čistenie zubov. Kardamóm má skutočne aj liečivé účinky a pomáha pri tráviacich problémoch, pri infekciách hrdla, ďasien či zubov ale aj na lepšie prekrvenie pľúc.
Vedeli ste, že:
- Kardamóm je po šafrane a vanilke tretím najdrahším korením?
- Semienka kardamómu sa dajú žuť? Aj spoločnosť Wrigley (výrobca žuvačiek) ho používala v svojich produktoch, aby neutralizoval pach z úst?
- V Indii existuje pohorie Kardamóm. Meno dostalo po tomto korení, ktoré sa na tomto mieste bohato vyskytuje.
Kde ho možno využiť pri pečení?
Kardamóm má intenzívnu vôňu a hodí sa do sezónnych, jesenno-zimných produktov. Prihoďte semienko – dve do vareného vína či bylinkového čaju. Výborne sa hodí do kysnutého cesta, do plnky na osie hniezda (resp. kardamómové uzly), na dochutenie perníčkov a medovníkov.
Poznáte voňavé korenie BADIÁN?
BADIÁN (anízovec pravý) sa často nazýva aj hviezdový aníz. Chuťou badián skutočne pripomína u nás bežnejší aníz, rastie však najmä v Číne a Vietname v tvare osemcípej hviezdy. My poznáme badián už vo vysušenej podobe a používame ho ako korenie do vianočných a zimných nápojov.
Ako mnohé ďalšie koreniny, aj badián má aj svoje liečivé účinky, napríklad zlepšuje trávenie, osviežuje dych, má ohrievacie účinky. Vďaka obsahu kyseliny šikimovej a antioxidantom pomáha našej imunite.
Zaujímavosti o badiáne:
- Ročne sa vyprodukuje asi 400 ton tohto voňavého korenia
- Je dôležitou prísadou do likérov ako pastis alebo absinth
- Pre svoju vôňu sa často pridáva aj ako aromatická látka do mydiel a parfémov
Ako ho využiť pri pečení?
Aj badián je dôležitou súčasťou korení do vareného vína alebo do perníkových zmesí. Využijete ho aj v receptoch s tekvicou, tropickým ovocím.
badián
NOVÉ KORENIE poznáme pod rôznymi názvami. Často býva označované ako anglický peper, pimenta či myrtový peper. Angličania ho nazvývajú aj „allspice“ – lebo plody nového korenia chutia ako zmes viacerých sladkých korení. Plody rastú na kríkoch a zberajú sa ešte zelené, sušia sa na slnku až kým nestvrdnú a nezískajú tmavohnedo-bordovú farbu.
Aj keď je jeho využitie najmä v mäsových jedlách a omáčkach k mäsu, často je súčasťou aj sladkých receptov.
Kombinuje sa často so škoricou a klinčekom v perníkových, tekvicových alebo jesenných koreniach. Je súčasťou mnohých sladkých aj slaných jedál kuchyne Karibiku a Stredného východu, pridávame ho do nakladanej zeleniny alebo do marinád.
Čo ste možno o novom korení nevedeli?
- Do Európy ho z Jamajky priviezol Kryštof Kolumbus
- Ruskí vojaci si toto korenie dávali v 19.storočí do topánok, lebo im zahrievalo nohy
- Je bohatým zdrojom vitamínu C
Ktoré voňavé korenie je najobľúbenejšie?
VANILKA je druhým najvzácnejším a najdrahším korením na svete. Pochádza z Mexika a Strednej Ameriky, rozšírila sa však aj do Indonézie, Madagaskaru a ostrovy Maurícius či Réunion. Všetci ju poznáme a používame buď vo forme vanilkových strukov plných voňavých semienok, alebo ako vanilkový extrakt (v alkohole vylúhované vanilkové struky), či v mletej podobe. Lacnejšou verziou je vanilín, synteticky vyrobená príchuť dokonale kopírujúca pravú vanilku.
Vedeli ste, že:
- Koncom 19.st. prišiel len 12-ročný otrok na to, ako opeliť vanilkové kvety ručne a tým pádom umožnil pestovaniu vanilky aj mimo Mexika?
- Vanilka má aj zdravotné účinky? Je totižto zdrojom vitamínu B a draslíka
- Jej kvety kvitnú iba ráno a oplodniť ju z prírody vie len tropická včela Melipona
Ako využiť vanilku? Asi ani nemusíme dávať tipy, pretože každý, kto trochu pečie, vie 😊. Vanilka dominuje sladkej kuchyni, či už dezertom (aj nepečeným), rôznym krémom, cestám, ale využíva sa aj v kozmetickom priemysle ako prísada do parfumov.
CEJLÓNSKA ŠKORICA sa získava z vnútornej kôry stromu. V minulosti mala vysokú cenu a používala sa ako dar pre monarchov. Tradovalo sa, že miesto, kde sa nachádza škorica, strážia okrídlené hady a že škorica sa loví rybárskymi sieťami na konci sveta 😊. V skutočnosti pochádza škorica z Arabského poloostrova, rastie aj v Etiópii, na Srí Lanke či v Južnej Číne.
Zopár pikošiek o škorici:
- Cisár Nero vraj spálil ročnú rímsku zásobu škorice na pohrebe svojej manželky
- Cejlónska škorica sa odlišuje od Kasie (tá má oveľa tvrdšie výhonky a je zdrojom kumarínu, prírodného toxínu)
- Má širokú škálu použitia v medicíne: obsahuje veľa mangánu potrebného na rast kostí, zlepšuje aktivitu mozgu a pamäť, pomáha tráveniu, využíva sa pri cukrovke, znižuje cholesterol
Ako využiť škoricu pri príprave jedál?
To veru nie je ťažká otázka. Škorica je neoddeliteľnou súčasťou sladkej kuchyne, mnohých teplých nápojov alebo likérov či vína. Skvelo sa kombinuje s jablkami, slivkami, s čokoládou či kávou.
Najdrahšie korenie sveta
ŠAFRAN je najdrahším korením našej planéty. Jeho zdrojom je voňavý fialový kvietok (voláme ho krokuska). Pri jeho rozkvitnutí sa objavia tmavočervené čnelky, ktoré sa používajú ako korenie aj ako farbivo. Čnelky sa zberajú za úsvitu pred otvorením kvetov, aby sa zachovala ich aróma. Pochádza z južnej a juhozápadnej Ázie ale aj z gréckej Kréty.
Vedeli ste, že:
- Na vyprodukovanie 1 libry (necelého pol kila) šafranu sa spotrebuje vyše 75 tisíc kvetov?
- Šafran je červený, farbí však na žlto? Odtiaľ pochádza aj jeho názov. Za´feran v arabčine znamená žltý.
- Rimania ho používali ako liek po opici – po divokých oslavách spávali na vankúšoch, do ktorých dali šafran.
Šafran obsahuje veľmi veľa mangánu, ktorý reguluje glukózu v krvi. Obsahuje aj železo a vitamín C a je bohatý na antioxidanty. Má antibakteriálne a antivírusové účinky.
Ako využiť šafran v kuchyni?
Vďaka jeho mierne sladkej, až trochu horkej chuti stačí len trochu šafranu na dochutenie sladkých aj slaných jedál. Výborne sa hodí napríklad do ryžových pokrmov, do polievok alebo k jahňacine. Dochucujú sa ním aj vína a likéry. Rovnako dobre ho však vieme využiť aj pri pečení, na dochutenie a dofarbenie trených ciest či piškótu, na plnky a krémy alebo do kysnutého cesta.